top of page

אתיופיה - מסע עומק מקיף כולל פסטיבל הטימקאט באקסום ומסע שטח בעקבות השבטים בדרום - הטיול של משה - 15 יום

אתיופיה הממוקמת בחלקה הצפון מזרחי של אפריקה היא מדינה רבת גוונים ונופים תרבותיים ואנושיים, היסטוריה ארוכת שנים של מעל ל2,000 שנות עצמאות תרבותית. אתיופיה התברכה במזג אוויר טרופי, ביערות עד, שמורות טבע מרהיבות, נהרות ואגמים ולצדים גם נופי מדבריות חמים וטרשים. במסע המיוחד שבנינו נעבור בין נופים קדומים של הרי גרניט, נופי אבני חול והרי געש, נבקר בין ערי בירה קדומות: גונדר ולליבלה, נסקור כנסיות חצובות בסלע, בהן אוצרות אדריכליים מרשימים, נכיר שבטי נוודים מסבירי פנים ונתרשם מהפיתוח המדהים של בירת אפריקה הלא רשמית אדיס אבבה.


הערה חשובה:

מסע זה הוא מסע לדוגמא שבוצע בהצלחה רבה בארגון של ​אורורה מסעות עולמיים ויכול לשמש דוגמא לבניית מסלול מקיף לנוסע העצמאי ולקבוצות טיולים מאורגנות. 

רוצים לשמוע על הטיולים בתפירה אישית שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אחד מהנציגים שלנו יצור איתך קשר בהקדם

מסלול הטיול

יום 1 I ת"א – אדיס אבבה – באהר דאר

נצא בטיסה ישירה מתל אביב לאדיס אבבה עם הנחיתה נצא להכיר את בירת אתיופיה: אדיס אבבה: "הפרח החדש", בירתה של אתיופיה מסוף המאה ה 19 ואחת הערים החשובות ביבשת אפריקה. אדיס נבנתה על ידי המלך מנליק הII  ואשתו המלכה תיאטו והיא ממוקמת על רמת הבזלת הגבוהה ברום של 2,400 מטרים מעל פני הים. ביום הטיול שלנו באדיס אבבה נבקר באתרים החשובים של העיר, באזור האוניברסיטה, כיכר המצעדים ונהלך בסמטאות שוק המרקטו, שנחשב לשוק הגדול ביותר באפריקה מיוהנסבורג ועד לקהיר. לא נוותר על ביקור בהר האנטוטו הממוקם ברום של 3,400 מטרקים וממנו נתצפת על המרחב ועל הרמה בה יושב הכרך הגדול של העיר. לקראת ערב נחבור לטיסת המשך לבאהר דאר אליה נגיע לקראת ערב.


יום 2 I אדיס אבבה – באהר דאר 

הבוקר נעלה על טיסה נוספת אל העיר באהר דאר. מיד עם עם הנחיתה נצא למסלול הליכה אל מפלי הנילוס הכחול הנקראים באמהרית "טיס איסאט" שמשמעותם היא "המים המעשנים". בעונות הגשומות רסס המים העשנים נראה למרחוק ולעתים מעוטר מפל המים גם בקשת צבעונית. לאחר הסיור במפלי הנילוס הכחול נצא לשייט בימת טאנה, אל כנסיות ומנזרים עתיקים, חלקם מראשית תקופת הנצרות באתיופיה, כנסיות אשר הוקמו על איים קטנים במרחב האגם. לאחר הסיורים באזור באהר דאר נמשיך בנסיעה אל גונדאר בה נתמקם לקראת ערב.


יום 3 I גונדאר - כפרי היהודים ביתא ישראל - נסיעה ברכבי שטח 

​הבוקר נסייר על הדרך בה מוקמו מרבית מהכפרים היהודיים החשובים במהלך ההיסטוריה. תחנתנו הראשונה, תהיה העיר טדה, בה נתחקה אחרי הקהילה היהודית הקטנה שבה חיו יהודים ונתחבר אל רכבי שטח בדרך ירוקה העולה ומטפסת בין כפרים ציוריים, אל הכפר שנחשב למרכז היהודי הגדול ביותר באתיופיה הכפר אמבובר, שם נשמע את סיפור הקהילה היהודית בבית הכנסת שעדיין עומד על תילו ונלמד להכיר את בית הספר היהודי. לאחר הביקור בכפר אמבובר נמשיך בדרכנו אל העיר גונדאר. שם גם נבלה את הלילה. לינה וארוחת ערב בגונדאר.


יום 4 I גונדאר – הרי סימיאן - יום הליכות

את יום הטיול נקדיש לגונדר "הפרח של אפריקה" הבירה הקיסרית במאות 19-17. נבקר במתחם הקיסרי של הקיסר פסילדס: מתחם ארמונות מיוחד שנבנה בהשפעת סגנונות הבנייה של אחת האימפריות החשובות במאה ה 17, הפורטוגזית. נבקר בכנסיה החשובה דאברה באראהם שקירותיה ותקרתה מכוסים בציורי קיר מסיפורי התנ"ך והברית החדשה. נצא אל אזור כפרי ביתה ישראל, שמהם עלו יהודי אתיופיה לישראל במבצע שלמה ומבצע משה, נסייר בכפרים ובמבנה ששימש כבית כנסת לקהילה.  מכאן נמשיך בנסיעה אל הרי סימיאן ונצא למסלול הליכה לא קשה לצפות בקופי הג'לדה האנדמיים לאזור זה. לינה וארוחת ערב בהרי סימיאן.


יום 5 I הרי סימיאן - גונדאר - אקסום

הבוקר נעזוב את הרי סימיאן נשכים קום  ונצא בנסיעה אל גונדאר ממנה נמריא אל העיר אקסום, העיר אשר שימשה לאורך שנים כבירת הממלכה ההיסטורית של אתיופיה. ממלכה אשר על פי האמונה המקומית הולכת אלפי שנים אחורה וכוללת בין היתר סיפור על הרומן המיוחד בין שלמה המלך למלכת שבא, שושלת שנמשכה עד לשנת 1976. אקסום היא מרכז ההתרחשות המרתק ביותר במהלך חגיגות ההתגלות "הטימקאט" בו מדי שנה מוציאים כהני הדת המקומיים את ארון הקודש ומשתתפים בחגיגות נוצריות אותנטיות מעניינות ומיוחדות, במסגרת שני ימי הסיור שנערוך באקסום ניטול חלק כמביטים ומשתתפים פעילים בחגיגות ונסייר גם באתרי העיר דוגמת: מתחם האובליסקים, כנסיית ציון הקדושה ובמוזיאון המקומי. לינה באקסום.


יום 6 I חגיגות הטימקאת באקסום 

יום שלם שיוקדש לחגיגות הטימקאת באקסום. חגיגות האפיפניה באקסום מתחילות בכנסיית מרים בעיר ממנה יוצא התאבוט, העתק של ארון הקודש בצעדה עם המוני אדם אל ברכה מקומית ובסמיכות אליה מתקיימות תפילות על ידי כוהני הדת המקומיים. בשעות הבוקר שלמחרת נאספים המוני אדם להמשך קריאת תפילה ומזמורים מול מאגר המים וכאשר ניתן האות יורדים המוני האדם לטבילה המונית שמלווה בהשפרצת המים אשר ספגו את קדושת הירדן, על פי האמונה המקומית על ההמונים כדי להדביקם בטהרה ההמונית שמסמל יום זה. לאחר הטקסים נמשיך ונטייל באזור אקסום. לינה וארוחת ערב באקסום. 


יום 7 I לליבלה - ירושלים של אתיופיה 

הבוקר נצא לטיסת פנים נוספת אל לליבלה: העיר לאליבלה נחשבת לאחד האתרים ההיסטוריים המדהימים והמסתוריים ביותר שנשארו שלמים ופעילים, עד עצם היום הזה. המלך הנוצרי לאליבלה חצב במקום אחת עשרה כנסיות מרשימות בסלע האדום. לכל כנסיה צורה ומבנה משלה, כמה מהם נחצבו עד לעומק של יותר משלוש קומות ורבות מהן פעילות באופן יום יומי. ברחבי העיר יש תחושת טוהרה, קודש ועשייה, אלפי נזירים וכמרים ממלאים את טקסי הכנסייה האתיופית באדיקות רבה.  לאחר ההגעה אל לליבלה נצא לסיור הכרות ראשוני עם הכנסיות החצובות ונשאר ללינה וארוחת ערב בלליבלה.


יום 8 I יום הליכות בסביבות לליבלה 

את חלקו הראשון של היום בלליבלה נקדיש לביקור במתחם הכנסיות העליון, לאחר הסיורים נשכור חמורים או פרדות ונעפיל אל החלק העליון של מתחם הכנסיות ממנו נשקף נוף מרהיב של אזור הכנסיות ושל הנוף מסביב. לקראת השקיעה נשוב אל אזור הכנסיות התחתונות לסקור את יתרת הכנסיות במתחם ונסיים בגולת הכותרת של ביקור באזור העיר לליבלה, כנסיית סנט ג'ורג' בשעת השקיעה הגדולה. לינה וארוחת ערב בלליבלה.


יום 9 I לליבלה - אדיס אבבה – ארבה מינץ'

הבוקר נחצה את אתיופיה כולה מצפון לדרום: בשעות הבוקר נמריא מלליבלה אל אדיס אבבה עיר הבירה, עם הנחיתה באדיס אבבה נחבור אל טיסת המשך שתביאנו אל הדרום הפראי לעיר ארבה מינץ' בה ננחת בשעת הצהריים. עם הנחיתה בארבה מינץ' נצא לסיור הכרות ראשונית בעיירה לפני החבירה אל רכבי השטח שילוונו במהלך ימי המסע בדרום.


יום 10 I שייט באגם צ'אמו - שבט הדסאנצ'ה (ג'יפים עם נהגים מקומיים)

הבוקר נצא לשייט בלתי נשכח באגם צ'אמו, אחד מאגמי השבר הסורי אפריקאי. נתצפת על התנינים, ההיפופוטמים ומגוון הציפורים העשיר המקננים באגם. מכאן נמשיך בנסיעה אל טורמי שם נכיר את בני שבט הארבורה, נלמד מעט על אורחות חייהם. ונשאר לינה באזור טורמיי.


יום 11 I שבטי הדסאנצ'ה - שבט ההאמר  (ג'יפים עם נהגים מקומיים)

בבוקר נמשיך במסענו הדרומי אל שבט הדסאנצ'ה ונכיר את תופעת צליקת הגוף על ידי נשות השבט בעיקר ונכיר את יכולותיהם הצבאיות של זכרי השבט שנוהגים לצלק את גופם על פי מספר האויבים והחיות הרעות אותן הם הרגו. נמשיך מכאן בנסיעה אל בני שבט ההאמר, שנשותיהם נחשבות ליפות ביותר בקרב התושבים המקומיים. לינה וארוחת ערב באזור טורמיי.


יום 12 I שבט הקארו - שבט הדימקה - שווקים מקומיים (ג'יפים עם נהגים מקומיים)

בבוקר נעזוב את אזור טורמיי ונצא בנסיעה אל עבר עיר המחוז ג'ינקה בה נלון. בדרכנו אל עיר המחוז נצור בעיירה מורולה בה נבקר את בני הקארו ונלמד את אומנות ציורי הגוף המיוחדים של בני השבט המקומיים. נמשיך לעיירה ג'ינקה ונשמע את סיפור הקפה המקומי נמשיך לביקור אצל בני הדימקה. לינה וארוחת ערב באזור ג'ינקה.


יום 13 I שבט המורסי (ג'יפים עם נהגים מקומיים)

נפגוש את בני שבט שבט המורסי, שבט של רועים – חקלאים, המתגוררים בבקתות מעוגלות מקש ונשות השבט ידועות בצלחות החרס העגולות שהן נוהגות לשים מתחת לשפתן. כמובן של נוותר על ביקור בשוק הפתוח של ג'ינקה ובמוזיאון האתנוגרפי לסיכום החוויה האנתרופולוגית. שני לילות בג'ינקה.


יום 14 I שבט הקונסו (ג'יפים עם נהגים מקומיים)

יום טיול נוסף שיוקדש לביקור בשוק השבועי של בני שבט הקונסו ובכפרי הצמאי, נמשיך לביקור אצל בני הקונסו ונכיר את אורח החיים החקלאי של תושבי המקום את הגידולים החקלאיים ונשמע את סיפור מערכות ההגנה המיוחדים של בני השבט. בשעת הצהריים נמשיך אל תחנת הבסיס שלנו ארבה מינץ' ממנה נמריא אל אדיס אבבה ומשם חזרה לתל אביב


יום 15 I נחיתה בישראל 

בבוקר היום ה 15 נשוב לתל אביב שמחים ומאושרים מעוד חוויה מרתקת של אורורה מסעות עולמיים.

bottom of page