top of page

אתיופיה - טיול קונספט מיוחד - בחזרה לבראשית - מסלול טיול כולל חגיגות הטימקאט - הטיול של יורם - 13 יום

אתיופיה היא חבל ארץ בראשיתי. כאן ניתן לראות פעילות וולקנית המעצבת את העולם, כאן גדל לראשונה צמח הקפה,  וכאן לפני כשלושה מיליון שנים התפתח האדם הראשון.  בטיול הקונספט "בחזרה לבראשית" ניגע בשורשי הקיום האנושי דרך הרגליים. נצפה בעופות מים וחיות בר בשמורת הטבע המקסימה אוואש בה נמצאה לוסי האדם הראשון, נצפין אל בירת האימפריה הקדומה אקסום שם נשתתף בחגיגות הטימקט המסורתיות ונחזה בארון הברית המקראי ובמונומנטים ארכיטקטוניים עצומי הממדים של תרבות קדומה שעצם הקמתם הוא חידה. משם נמשיך ונטפס אל הכנסיות במחוז טיגריי החצובות במערות בראש המצוקים, ונצא לטיול ג'יפים במדבר המלח דאנקיל לצפות בשיירות הגמלים של שבט העפר ובפעילות וולקנית יוצאת הדופן. נבקר בפטרה של אתיופיה, העיר ללבילה שבה כנסיות יפיפיות חצובות בסלע ובעיר גונדר על מבצריה. נמשיך למסע רגלי ברכס הרי הסימיאן שם נחזה בלהקות של בבונים זנובים, ובנוף המבותר המרהיב. בכפרים המסורתיים נחלוק עם המקומיים את טכס הכנת הקפה. ונסיים בעיר הבירה אדיס אבבה שבה אחד השווקים הגדולים והמפורסמים באפריקה.


הערה חשובה:

מסע זה הוא מסע לדוגמא שבוצע בהצלחה רבה בארגון של ​אורורה מסעות עולמיים ויכול לשמש דוגמא לבניית מסלול מקיף לנוסע העצמאי ולקבוצות טיולים מאורגנות. רוצים לשמוע על הטיולים בתפירה אישית שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אחד מהנציגים שלנו יצור איתך קשר בהקדם

מסלול הטיול

יום 1 I ת"א – אדיס אבבה – שמורת מפלי אוואש

נתחיל מבראשית וניסע באוטובוס לשמורה Awash אחד מהפארקים הראשונים באתיופיה והמקום שבו החלה האנושות. כאן נמצא השלד של לוסי האדם הראשון שגילו יותר משלושה מיליון שנים. השלד התגלה באתר ארכאולוגי בעמק נהר האוואש התחתון שבמשולש עפר באתיופיה. למרות המוח הקטן, עצמות הרגליים דומות מאוד לאלו של האדם הנבון, מה שמצביע בסבירות גבוהה על כך שלוסי ובני מינה הלכו בקומה זקופה. נשמע על המשמעות האבולוציונית שבגילויה של לוסי ונסיים בתצפית לשקיעה לצד מפלי המים הנפלאים בפארק הלאומי אוואש, מיקום אתר המלון במקום שאין שני לו. לינה בבתים טוקול מסורתיים שהוסבו לנוחות התיירים. בערב טקס שתיית קפה מסורתי. לינה וארוחת ערב בשמורת מפלי אוואש.


יום 2 I שמורת מפלי אוואש

את היום נקדיש לביקור בשמורת אוואש המרתקת. הפארק נחשב לאחד הפארקים הפופולאריים במדינה והוא אחד המקומות הטובים באתיופיה לצפייה בחיות בר בסביבתן הטבעית. שני מינים של קופי בבון נמצאים בשמורה שלהם מבנים חברתיים ייחודיים. מאכלסים את הפארק כארבע מאות בעלי חיים בינהם יותר משלוש מאות מינים שונים של ציפורים. נצא להליכה רגלית במעלה נהר אוואש במסלול קל יחסית. נוכל לצפות בתנינים המתחממים על הסלעים לצד הנהר, ובראמים יורדים לשתות ממי הנהר. את המקום פוקדים גם מיני קופים שונים, מגוון אדיר של ציפורים, לטאות חזירי יבלות, קודואים, בת יענה וכדו'.


יום 3 I ממלכת אקסום העתיקה

הבוקר נעזוב את אדיס ונצא בטיסה 8:00 אל העיר אקסום, העיר אשר שימשה לאורך שנים כבירת הממלכה ההיסטורית של אתיופיה ומרכז תרבות "אקסום". ממלכה אשר על פי האמונה המקומית התקיימה לפני אלפי שנים וכוללת בין היתר סיפור על הרומן המיוחד בין שלמה המלך למלכת שבא שהביא לעולם שושלת מלוכה שנמשכה עד 1976. נבקר באתר ה"אובליסקים", מצבות הסלע הגדולות בעולם שעצם הצבתן הוא בגדר חידה, נרד אל מצבות הקבורה החצובות בבטן האדמה, נבקר בארמון מלכת שבא ובאבן "הרוזטה" של מלכי אקסום שעליה חרוט הכתב השבאי העתיק יחד עם כתב הגעז.


יום 4 I חגיגות הטימקאט באקסום

אקסום היא מרכז ההתרחשות המרתק ביותר במהלך חגיגות ההתגלות "הטימקאט" בו מדי שנה מוציאים כהני הדת המקומיים את ארון הקודש ומשתתפים בחגיגות נוצריות ייחודיות לאתיופיה. החגיגות מחזירות אותנו לימי שלמה המלך וארון הברית מכיוון שהמסורת האתיופית טוענת כי ארון הברית מצוי עד היום בכנסיה שבאקסום. בחגיגות מוציאים מכל הכנסיות באתיופיה העתק של ארון הברית, מציגים אותו בפני קהל המאמינים וצועדים עמו לבריכה או מקור מים על מנת להטבילו באופן סמלי, במסגרת שני ימי הסיור שנערוך באקסום ניטול חלק כמביטים ומשתתפים פעילים בחגיגות ונסייר גם באתרי העיר הנוצרים כגון כנסיית ציון הקדושה. לינה וארוחת ערב באקסום.

י

ום 5 I כנסיות טיגרה בראשי המצוקים של רכס גהרלטה

מאקסום נסע לכיוון מקלה ונעצור באזור הרי גהרלטה שבמחוז טיגרה. כאן נגלים כמה מהנופים המרהיבים ביותר באתיופיה. מצוקי אבן החול האדומה של ההרים משתרעים על פני מאות מטרים, והכנסיות הממוקמות על פסגותיהם מבודדות ביותר. כדי להגיע אליהן, צריך לטפס בשבילים שבקושי נראים לעין. נטפס על קיר הסלע בעזרת רתמות ועוזרים נאמנים אל כנסיית אבונה ימאטה ובמעלה המצוק נפגוש את הנזיר האחראי על הכנסייה. כדי להגיע אל הכנסייה יש ללכת בזהירות רבה בשביל צר הסמוך למצוק אך הנוף הנשקף ומערת הכנסייה אלו מראות חד פעמיים. אם יאפשר הזמן נטפס גם אל כנסיית מאריאם ודניאל קורקור שמהן נשקף נוף יוצא דופן וסיפורן מרתק כשלעצמו. משם נצא בנסיעה לעיר מקלה.


יום 6 I טיול ג'יפים במדבר דנאקיל – לינה מתחת לכוכבים

היום הראשון במדבר דנאקיל כולל נסיעה בג'יפ מהעיר מקלה דרך המדרונות הסלעיים של הרי טיגרה לכפר האמד אלה השוכן בסמוך לימת מלח. יום זה כולל ירידה של יותר מ-2,000 מטרים בגובה. מקלה נמצאת בגובה של 2,084 ואגם המלח שוכן בגובה מינוס 130 מ'. בדרך נעצור לצהריים בכפר ברהלה, שער הכניסה לארצם של בני עפר – נוודי מדבר דנאקיל. נגיע לכפר אחר הצהריים המאוחרות ונצא לראות את השקיעה ואת אורחות גמלים הנושאים בלוקים של מלח שנכרו בימת המלח ועושים את דרכם לשווקים. הכפר העפרי עצמו מאוד פשוט ובסיסי, כאשר התושבים ישנים בחושות עשויות מעץ. אנחנו נחווה לילה מדברי בלינה על מיטות עץ מתחת לכוכבים. לינת שדה על מיטות עץ בשקי שינה שיסופקו לנו


יום 7 I טיול ג'יפים במדבר דנאקיל - בריכות הגופרית של דאלול

ביומנו השני במדבר דאנקיל נצא מוקדם מאוד בבוקר מהאמד אלה לפני שהחום יגיע לשיאו. נסע למקום שבו כורים את המלח ונחזה באחת מהעבודות הקשות בתבל. נראה כיצד שוברים את המלח לבלוקים מרובעים ומעמיסים אותו על הגמלים. מכאן נסע לברכות הגופרית של דלול (Dallol) . התפרצות הגופרית צובעת את אדמת המלח בצבעים חזקים, צהוב ואדום אבל גם ירוק וכתום נראים פה ושם. המראה מדהים ומרשים, ולא תמצאו מקומות אחרים בעולם שמציעים מראות כאלו. לאחר כשעה וחצי ממשיכים בנסיעה קצרה מאוד למעיין קטן, שמי הים המליחים שבו זרמו מתחת לקרקע כל הדרך מהים האדום. נסיעה קצרה מאוד תביא אותנו לאזור עם סלעים בצורות מעניינות. משם נחזור בנסיעה אל העיר מקלה. לינה וארוחת ערב במקלה.


ימים 8-9 I ביקור בכנסיות לליבלה

ממקלה נצא בנסיעה לאורך הרמה האתיופית אל העיר לליבלה הנחשבת לאחד האתרים ההיסטוריים המדהימים והמסתוריים ביותר שנשארו שלמים ופעילים, עד עצם היום הזה. המלך הנוצרי לליבלה חצב במקום אחת עשרה כנסיות מרשימות בסלע האדום. לכל כנסיה צורה ומבנה משלה, כמה מהם נחצבו עד לעומק של יותר משלוש קומות ורבות מהן פעילות באופן יום יומי. ברחבי העיר יש תחושת טוהרה, קודש ועשייה, אלפי נזירים וכמרים ממלאים את טקסי הכנסייה האתיופית באדיקות רבה. את חלקו הראשון של היום בלליבלה נקדיש לביקור במתחם הכנסיות העליון. בחלק השני של היום נצא לסקור את יתרת הכנסיות במתחם שבחלק התחתון ונגיע אל גולת הכותרת של הביקור באזור העיר לליבלה, כנסיית הקדוש גאורגיוס.


יום 10 I ביקור בגונדר

בבוקר נעלה על טיסה ליעדנו הבא, העיר גונדאר. את היום נקדיש לגונדר "הפרח של אפריקה" הבירה הקיסרית במאות ה-17-19. נבקר במתחם הקיסרי של הקיסר פסילדס מתחם ארמונות מיוחד שנבנה בהשפעת סגנונות הבנייה הפורטוגזית. נבקר בכנסיה החשובה דאברה באראהם שקירותיה ותקרתה מכוסים בציורי קיר מסיפורי התנ"ך והברית החדשה ובבריכת המים המקודשת של פסילידס, הממולאת פעם בשנה בעת חגיגות הטימקט. לינה במלון בגונדאר.


יום 11 I טיול להרי הסימיאן מפגש עם להקות בבוני הג'לאדה

השכם בבוקר ניסע בכבישי ההרים בתוך הנוף הכפרי של גונדר אל העיירה דבארק – השער אל הרי הסימיאן. נתחיל בביקור בכפר אותנטי בראש הרי הסימיאן שם נעבור טכס הכנת הקפה המסורתי והאינג'רה של סימיאן העשויה שעורה. משם נצא נעזרים בפרדות דרך הצמחייה המיוחדת אל מחנה הלילה באתר גי'ץ שבגובה 3600 מ'. נגיע אל סף התהום האימתני שנופל לעומק של 1500. שם נצפה בלהקות קופי בבוני הג'לדה מתגלגלים במורד המצוק הענק אל מקומות הלינה שלהן במערות שבעומק המצוק- מחזה שאין שני לו. קופי הגלאדה האנדמים לאתיופיה ניחנים בכישורי תקשורת בין הגבוהים בעולם החי. התצפית בלהקות הקופים בנוף ההררי הייחודי מרתקת. לינה באזור השמורה.


יום 12 I עליה לפסגת אפריקה אימט גוגו

מוקדם בבוקר נטפס לתצפית בפסגת אפריקה אימט גוגו. רכס סימיאן נקרא "גגה של אפריקה" והוא מבין הפסגות הגבוהות ביותר ביבשת. שם נעשה תצפית אל הנוף המבותר והמרהיב של רכס סימיאן כלפי פסגת ראס דשן הפסגה הגבוהה ביותר בסימיאן ואל הרי השולחן היפיפיים. בדרך נראה את הגזעים הכבירים של צמח לובליית הענק שהוא ייחודי לסימיאן. משם נמשיך אל ערוץ הנחל ונטפס חזרה אל כביש הגישה דרך יער מוצל. מכאן ניסע אל העיירה דברק וממנה חזרה לגונדר. לינה במלון בגונדר.


יום 13 I גונדאר - אדיס אבבה - תל אביב

נצא בטיסת בוקר מגונדר 08:50 לבירת אתיופיה אדיס אבבה. נמשיך אל המוזיאון האנתרופולוגי של אדיס ונסיים בשוק המפורסם של אדיס אבבה מבין השווקים הגדולים והמגוונים ביותר באפריקה. טיסה מאדיס לכיוון ישראל ב 16:20 נחיתה לפני חצות.

bottom of page