top of page

מרוקו - מסע אל ארץ המגרב - מסלול לשומרי מסורת - הטיול של דודו - 11 יום

מרוקו האקזוטית מהווה את שער הכניסה לאפריקה שמצפון לסהרה וטומנת בחובה קסם אוריינטלי, שורשים עמוקים ליהדות, ערים עתיקות ומדבר אינסופי. גם אחרי עשרות ביקורים במרוקו לא נס ליחה של מדינה מהממת זו; שיטוט בסמטאות העיר פז או בכיכר המרכזית של מרקש, ג'מעא-אל-פנה, המפגש הבלתי אמצעי עם תושבי המדבר הברברים, הדיונות האינסופיות של מדבר סהרה, המדבר הגדול ביותר בעולם – כל זאת ועוד מעצימים את חווית הביקור והופכים את מרוקו ובצדק לאחת מהמדינות הנחשקות, מסבירות פנים והיפות שבנמצא. בטיול מעמיק זה נלך בעקבות הקסם המיוחד של מרוקו המרתקת – נבקר בעיר הבירה החדשה וגם בזו העתיקה, נהלך בסמטאות הציוריות של ערי המלוכה, נעלה על הג'יפים ונצא למסע מרתק  בדיונות הזהב של מדבר סהרה , נטפס במרומי הרי האטלס, נגיע עד עיר האדומה מרקש ונחגוג את החיים בממלכה הכי מעניינת בעולם. ההנאה מובטחת!


הערה חשובה:

מסע זה הוא מסע לדוגמא שבוצע בהצלחה רבה בארגון של ​אורורה מסעות עולמיים ויכול לשמש דוגמא לבניית מסלול מקיף לנוסע העצמאי ולקבוצות טיולים מאורגנות.

רוצים לשמוע על הטיולים בתפירה אישית שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אחד מהנציגים שלנו יצור איתך קשר בהקדם

מסלול הטיול

יום 1 I יום שני תל אביב - קזבלנקה

נעלה בטיסה ישירה המחברת בין תל אביב למרקש ונתמקם בעיר האדומה, כאן נתמקם במלון ונתאר את מסלולי הטיול הצפויים לנו בהמשךנצא בטיסה ישירה מתל אביב לקזבלנקה, המטרופולין הכלכלי הגדול ביותר במרוקו המודרנית. לאחר הנחיתה, נערוך סיור בעיר: נראה את העיר החדשה והעיר העתיקה, הבזאר הססגוני באב-אל-מרכז ונתרשם (חיצונית) מאחד המבנים המרהיבים ביותר במרוקו שנחנך בשנות התשעים כמסגד הגדול ביותר במגרב, מסגד חסן השני. נתרשם מיופיו האדריכלי ונשוטט עוד בטיילת היוצאת ממנו ומשקיפה על חופי האטלנטי. לינה וארוחת ערב בקזבלנקה.


יום 2 I יום שלישי - קזבלנקה – רבאט – טנג'יר

בשעות הבוקר נצא בנסיעה אל עיר הבירה המרוקאית, רבאט, אחת מארבע ערי המלוכה המרוקאיות, נסייר ברחבת ארמון המלך מוחמד השישי ונתרשם מפאר המבוא אל ארמון המלך. נתרשם ממגדל חסן, טור חסן, אתר ארכיאולוגי של המסגד העתיק שאמור היה להיות הגדול בעולם וממנו נשקף נוף מרהיב של חוף הים ושל המדינה הנמצאת בקרבתו. נמשיך לביקור בסמטאותיה הציוריות של קסבת אל הודייה, הנקודה היפה ביותר בעיר רבאט הממוקמת בסמוך אל האוקיינוס ובתיה צבועים בכחול ולבן. לאחר הסיור בקסבה הציורית נמשיך צפונה אל העיר טנג'יר היפה הממוקמת על חופו של הים התיכון לא רחוק ממצרי גיברלטר, עיר עם השפעה ספרדית מוחלטת המעניקה למבקרים בה הכרות עם התרבות האנדלוסית של חוף הים התיכון. לינה וארוחת ערב בטנג׳יר.


יום 3 I יום רביעי - טנג'יר – טטוואן - שפשוואן העיר הכחולה

הבוקר נפרד מחבל טנג'יר לא לפני שנשמע את סיפורו של הרקולס אשר לפי המיתולוגיה היוונית, בהתקפת טירוף, הרקולס זרק את שלושת בניו לאש. לאחר שהבין את מעשיו, התייעץ עם האורקל של דלפי שהטיל עליו 12 משימות (עליהן נשמע בסיור). נביט על המערה אשר נמצאת בכף ספרטל המשמשת נקודת המפגש בין האוקיינוס האטלנטי לים התיכון ומשם ניתן להשקיף על מיצר גיברלטר. נסייר עוד מעט בטנג'יר ובדרך אל העיר הכחולה נעצור לביקור בטטוואן אשר עד 1956, הייתה עיר הבירה של מרוקו הספרדית. נראה את ארמון המלך חסן השני, אשר נבנה על ידי מולאי איסמעיל במאה ה-17. נבקר במדינה בעלת הכיכרות הקטנים ובשווקים המקומיים. לקראת ערב נגיע אל העיר הכחולה, שפשוואן ללינה וארוחת ערב.


יום 4 I יום חמישי - שפשוואן - מקנס - פאס

הבוקר נצא להכיר עוד מעט את "העיר הכחולה", נשתה כוס תה מהביל באחד מבתי התה במדינה הציורית. בתום הסיור נמשיך בנסיעה דרך מישורי נהר סבו אל העיירה וואזאן, לה סיפור היסטורי יהודי מוכר הקשורים לחייו ופועלו של "עושה הניסים", רבי עמרם בן דיוואן. נמשיך בנסיעה דרומה לכיוון העיר מקנס, העיר החמישית בגודלה במרוקו ואחת מארבעת הערים המלכותיות. נטייל לאורך החומות, נסקור את כיכר להדים המרשימה, נשמע את סיפורו של הסולטן מולאי יוסף עם אלף ילדיו ומאות נשותיו שבנה את העיר ונמשיך ללינה בעיר פאס. לינה וארוחת ערב בפאס.


ימים 5-6 I שישי ושבת - העיר פאס ואתריה

יומיים שלמים שיוקדש לפאס ולאתריה, אחת הערים העתיקות ביותר במרוקו. תחילתה במאה השמינית ומיום הקמתה שימשה תמיד כבירה הרוחנית של מרוקו וארצות המגרב כולן. במסגרת סיורנו בעיר פאס נכיר את רובע המדינה, הרובע העתיק של העיר, הרובע בו פועלים עד עצם היום הזה בעלי המלאכה בעיר. נקדיש ביקור מיוחד גם אל בית הקברות היהודי במלאח, שם נשמע את סיפורה של הצדקת ללה סוליקה. לא נוותר גם על ביקור בבית הכנסת איבן דנאן, נשמע את סיפור שעון המים המפורסם של הרמב"ם. נשוב אל המדינה ונסקור את השווקים הציורים של העיר. לינה וארוחת ערב בפאס במוצאי שבת נצא למופע פולקלור בפאס.


יום 7 I יום ראשון - מפאס אל מדבר הסהרה

הבוקר נעזוב את עיר המלוכה פאס ונצא ליום נסיעה ארוך דרומה. תחילת נסיעתנו תעבור בארץ עצי הארזים אשר באזור האטלס התיכון. נעצור לביקור קצר באזור העיר איפראן, עיר הקיט והנופש של מלך מרוקו ומשפחתו הממוקמת בלב אזור הררי נפלא, אם יתאפשר נערוך הכרות עם קופי המקוק החביבים החיים כאן באזור הרי האטלס ונמשיך בנסיעה דרומה תוך שאנו עוברים כפרי רועים נוודים באזור עמק הזיז. לקראת צהריים נבחין בשינוי האקלים עת נכנס אל פאתי מדבר הסהרה, בה נתוודע לראשונה אל הקסבות הבנויות מלבני בוץ. נחצה את אזורי הדקלים ונאות המדבר עד הגיענו אל העיר ארפוד, העיר בה חיה תקופה מסוימת משפחת אבוחצירה. העיר ארפוד נחשבת לנאת המדבר הגדולה והמרכזית בעמק הזיז. את הלילה נבלה באזור העיר ארפוד באחת הקסבות היפות המשמשת היום כבית מלון. לינה וארוחת ערב באזור ארפוד.


יום 8 I יום שני - ארפוד - קניון הטודרא - ווארזזת

לפנות בוקר נשכים קום טרם עליית השמש ונעלה על הג'יפים שיסיעונו אל דיונות החול העצומות של מרזוגה. נעלה לתצפית מרהיבה בזריחת השמש העולה מהסהרה. נגלוש בחול הזך, ונתרשם מהנוף הצופה אל אלפי הדקלים הפרושים לרגליה בנאת תאפיללת. ניסע מערבה לרגלי רכס האטלס. נתרשם ממערכת הפוגרות- המנהרות התת קרקעיות המובילות מי השקיה מההרים אך המדבר. נעלה לטיול בקניון הטודרה המיוחד, היורד מהאטלס ונזכר בשירו של שלמה בר כמובן... נמשיך ללינה וארוחת ערב בעיר ווארזזת (יתכן ואת סיור הזריחה בהתאם למזג האוויר נמיר לסיור שקיעה בערב הקודם)


יום 9 I יום שלישי - ווארזזת - קסבת עייט בן האדו - מרקש

הבוקר נצא בנסיעה צפונה לדרך הקסבות העתיקות, דרך החוצה בין עיירות קטנות בלב נאות המדבר. תחנתנו הראשונה תהיה בקסבה המפורסמת ביותר, קסבת עייט בן האדו - אתר שימור של אונסקו המתאר בצורה מיוחדת את החיים באזור בבתי הבוץ הציוריים. מכאן נצא בנסיעה צפונה דרך מעבר ההרים טיזי טיצ'קה,"מעבר הרועים", המתנשא לרום של 2,550 מטר מעל פני הים מכאן נמשיך בנסיעה החוצה עיירות ציוריות הגיענו אל מרקש– לינה וארוחת ערב במרקש.


יום 10 I יום רביעי - מרקש - העיר האדומה ואתריה

היום נצא להכיר את "העיר האדומה", המכונה גם "הלב של מרוקו". תחילה נראה את מסגד הכותוביה, מסגד ומינרט (צריח) המתנשא לגובה של 77 מטר, ונצפה מכל מקום בעיר וממרחק קילומטרים רבים ומחוצה לה. נשוטט בסמטאות המלאח שם חיים עדיין יהודים ונבקר בבית הכנסת אל עזזמה ונשמע את סיפורו המיוחד נמשיך לסיבוב ראשון בשווקים ובכיכר הציורית ג'מעה אל פנע. נתוודע אל עולם התבלינים העשיר של מרוקו בביקור בלתי נשכח בחנות התבלינים המעניינת ביותר במרוקו. מכאן נמשיך ונגלוש אל השוק המפורסם במרקש עליו נאמר: "במרקש יש כל שתבקש.." לקראת ערב נגיע בשעת השקיעה היפה אל הכיכר המרכזית להסתובב בין דוכני המכשפים, הקוסמים ושאר השעשועים בשעה היפה ביותר של היום. לינה וארוחת ערב במרקש.


יום 11 - מרקש - עמק האוריקה - קזבלנקה - תל אביב

לאחר ארוחת הבוקר ניסע לעמק האוריקה, השוכן למרגלות האטלס הגבוה ומקבל את מימיו מהפשרת השלגים. בדרך נצפה בעשרות כפרים ברבריים ציוריים הבנויים מלבני בוץ ונעצור לתצפיות על כפרים השוכנים על מדרונות ההר. נמשיך לאורך העמק השופע בבוסתנים, טרסות ועצי פרי נשירים. בדרך פזורים מסעדות קטנות הממוקמות בנופים מרהיבים. נבקר בבית ברברי טיפוסי הבנוי בלבני בוץ ונראה את אורח חיי הברברים בתום הסיור נשוב למרקש לסיבוב קניות אחרון ומכאן נצא בנסיעה לנמל התעופה של קזבלנקה ממנו לקראת חצות נצא בטיסה חזרה לתל אביב.

bottom of page