top of page

מרוקו - המסע המקיף הכולל גם את רכס האנטי אטלס - הטיול של רמי - 16 יום

מרוקו הגשר המחבר בין אירופה ואגן הים התיכון ליבשת אפריקה. המסעות שלנו למרוקו הם לא עוד סתם טיול מאורגן. אלו מסעות לערי חוף שוקקות עם אופי ים תיכוני, ערים מלכותיות המשמרות עד עצם היום הזה מסורות ארוכות שנים המעוררים עניין וסקרנות גם בקרב מטיילים שחשבו שכבר ראו הכול. מרוקו היא מסע אל ארץ השומרת על אופי ערבי אנדלוסי ייחודי עם נופי האטלס המרהיבים בהם עד עצם היום חיים ברברים שממשיכם לשמר אמונות עתיקות.  במסענו נעלה ממרומי הרי הריף – דרך הרי האטלס חולות הסהרה ומרחביה עם נאות המדבר העצומות ניפגש עם שבטי ההרים הברברים אנשי הסהרה הנוודים, נראה את חיי המדבר ומהצד השני את הנופים של ההרים- נבקר בערים האימפריאליות – נפגוש את תרבות האסלאם ואת דייגי החוף האטלנטי עם ניחוח הנמל הפורטוגזי, הארכיטקטורה והקסבות אל מול המדרסות והמבנים של ימי הביניים – טיול ג'יפים בדיונות האדירות – נטייל בקניוני הטודרה והדאדס בדרכים נופיות מרשימות וכפרים נידחים בהם נידמה כי הזמן עומד מלכת, עד הגיענו אל "העיר האדומה" היא העיר האקזוטית "מרקש" ולא נפסח על אסווירה הציורית כמובן – עד קזבלנקה הכרך הענק ומשם נחזור ארצה.


הערה חשובה:

מסע זה הוא מסע לדוגמא שבוצע בהצלחה רבה בארגון של ​אורורה מסעות עולמיים ויכול לשמש דוגמא לבניית מסלול מקיף לנוסע העצמאי ולקבוצות טיולים מאורגנות. רוצים לשמוע על הטיולים בתפירה אישית שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אחד מהנציגים שלנו יצור איתך קשר בהקדם

מסלול הטיול


יום 1 I ת"א – מרקש

נצא בטיסת צהריים מתל אביב למרקש עם הנחיתה במרקש, העברה למלון ללינה.


יום 2 I מרקש - רבאט - מגדל חסאן וקסבת אל הודייה

הבוקר נשכים קום, נעזוב את מרקש ונצא בנסיעה לקזבלנקה בה נצא לסיור בעיר הנחשבת ללב הכלכלי הפועם של מרוקו, לאחר הסיור הקצר בעיר נמשיך בנסיעה אל העיר רבאט, בה נסייר ברחבת ארמון המלך מוחמד השישי ונתרשם מפאר המבוא אל ארמון המלך. נתרשם ממגדל חסן, טור חסן, אתר ארכיאולוגי של המסגד העתיק שאמור היה להיות הגדול בעולם וממנו נשקף נוף מרהיב של חוף הים ושל המדינה הנמצאת בקרבתו. נמשיך לביקור בסמטאותיה הציוריות של קסבת אל הודייה, הנקודה היפה ביותר בעיר רבאט הממוקמת בסמוך אל האוקיינוס ובתיה צבועים בכחול ולבן. לאחר הסיור בקסבה הציורית נשאר ללילה בעיר הבירה המרוקאית רבאט.


יום 3 I רבאט - עיר הנמל הציורית אסילה - טנג'יר ואתריה

נקום לארוחת בוקר ברבאט וממנה נצא בנסיעה דרך החוף האטלנטי הצפוני של מרוקו לכיוון העיר ראש, עיר נמל עם היסטוריה ספרדית עשירה הממוקמת לחופי האוקיינוס ומשמרת עד עצם היום הזה את אופיו של חצי האי האיברי, נשוטט בין רחובות העיירה הציורית ונאכל בה ארוחת צהריים במסעדה מקומית. מכאן נמשיך אל העיר אסילה, עיר ספרדית יפהפייה על סמטאותיה הציוריות, נשוטט בין סמטאותיה, נשוטט בעיירה ונשתה כוס תה מהביל באחד מבתי הקפה של העיר ונמשיך אל תחנתנו הצפונית. העיר טנג'יר. טנג'יר העיר הבינלאומית לשעבר שימשה עד להכרזת העצמאות של מרוקו אבן שואבת לאומנים וסופרים רבים ונודעה באווירתה הקוסמופוליטית. לינה וארוחת ערב בטנג'ירץ


יום 4 I טנג'יר - דרך החוף הצפונית - טטוואן - העיר הכחולה שפשוואן

הבוקר נפרד מחבל טנג'יר לא לפני שנשמע את סיפורו של הרקולס אשר לפי המיתולוגיה היוונית, בהתקפת טירוף, הרקולס זרק את שלושת בניו לאש. לאחר שהבין את מעשיו, התייעץ עם האורקל של דלפי שהטיל עליו 12 משימות (עליהן נשמע בסיור) ונשקיף על הנוף שיצר את מיצרי הרקולס. מכאן נמשיך לסיור בכף ספרטל המשמשת נקודת המפגש בין האוקיינוס האטלנטי לים התיכון ונשקיף על מיצרי גיברלטר. מכאן נצא לביקור בעיר טטוואן אשר עד 1956, הייתה עיר הבירה של מרוקו הספרדית. נראה את ארמון המלך חסן השני, אשר נבנה על ידי מולאי איסמעיל במאה ה-17. נבקר במדינה בעלת הכיכרות הקטנים ובשווקים המקומיים. לקראת ערב נגיע אל העיר הכחולה, שפשוואן ללינה וארוחת ערב.


יום 5 I העיר הכחולה שפשוואן - מקנס - אל העיר פאס

הבוקר נצא להכיר לעומק את העיר הכחולה, אחת מפינות החמד היפות ביותר במרוקו. נכנס אל רובע המדינה הציורי שצבוע כולו בצבע כחול וננסה לתהות מהי הסיבה שבחרו תושבי המקום לצבוע את בתיהם בצבע כחול, האם היה זה לגירוש שדים ועין הרע, לסימון מבנים של יהודים או אולי רק לשם גירוש והרחקת זבובים? נסייר בסמטאות העיר הציוריות בכיכרות המקסימות נשתה כוס תה חם עם נענע והרבה סוכר ונמשיך לצפות בכובסות היורדות אל מעיין ראס אל מא, מכאן נמשיך בדרך המטפסת על הרי הריף דרך עיירות ציוריות יפהפיות בדרך המובילה אל מישורי סבו והעיר פאס, בדרכנו לשם נספיק לעצור גם בעיר מלוכה נוספת, העיר מקנס, עיר הבירה של הסולטאן מולאי איסמעיל: אם הזמן יאפשר נצא לביקור באורוות הסוסים המלכותיות ונצפה על אחד השערים היפים במרוקו שער באבא אל מנצור, לקראת ערב נצא אל אחת הערים העתיקות בעולם – העיר פאס. לינה וארוחת ערב בפאס.


יום 6 I עיר המלוכה פאס וסימטאותיה

היום יוקדש כולו לעיר המלוכה העתיקה והקדומה במרוקו, העיר פאס את ביקורנו נתחיל בצפיה על השער של ארמון המלך והרחבה שממול לשער - ממנו נמשיך אל בית העלמין היהודי (המעניין!) וניכנס אל המלאח היהודי העתיק.נבקר בבית הכנסת אבן סנאן מהמאה ה 17 – משם נמשיך אל באב בוגלוד ונתחיל את סיורנו הרגלי בין סימטאותיה של המדינה היא פס העתיקה עיר מימי-ביניים שהשתמרה בצורתה 1200 שנה, סימטאות , 550 מסגדים שהזמן נדמה עמד מלכת, עיר שבתי המלאכה השתמרו בה מרשיתה, נעבור בין השווקים התוססים, נראה את הבית בו התגורר הרמב"ם במאה ה 12 את המדרסות המעוטרות: מדרסת אבו עינאן, מדרסת הקוראן, מדרסת אל עטרין שכיום הוא מוזיאון, מדרסת אל נג'רין כיום הוא מוזיאון, רובע הנגרים, רובע צבעי העורות עם בורות הצבע (סימלה של העיר פס). נבקר בשוק החינה ונצפה ממרומי המצודה הדרומית. בפאס העתיקה- נסיים בביקור ברובע הקדריים ונצפה בבעלי המקצוע במלאכת הקדרות, בערב נצא יחד לארוחת ערב וחאפלה פאסית.


יום 7 I פאס - איפראן - נאת תפיללת - ארפוד

הבוקר נעזוב את עיר המלוכה פאס ונצא ליום נסיעה ארוך דרומה. תחילת נסיעתנו תעבור בארץ עצי הארזים אשר באזור האטלס התיכון. נעצור לביקור קצר באזור העיר איפראן, עיר הקיט והנופש של מלך מרוקו ומשפחתו הממוקמת בלב אזור הררי נפלא, אם יתאפשר נערוך הכרות עם קופי המקוק החביבים החיים כאן באזור הרי האטלס ונמשיך בנסיעה דרומה תוך שאנו עוברים כפרי רועים נוודים באזור עמק הזיז. לקראת צהריים נבחין בשינוי האקלים עת נכנס אל פאתי מדבר הסהרה, בה נתוודע לראשונה אל הקסבות הבנויות מלבני בוץ. נחצה את אזורי הדקלים ונאות המדבר עד הגיענו אל העיר ארפוד, העיר בה חיה תקופה מסוימת משפחת אבוחצירה. העיר ארפוד נחשבת לנאת המדבר הגדולה והמרכזית בעמק הזיז. את הלילה נבלה באזור העיר ארפוד באחת הקסבות היפות המשמשת היום כבית מלון. לינה וארוחת ערב באזור ארפוד.


יום 8 I ארפוד - טיול זריחה במדבר הסהרה - קניון הטודרא - קניון הדאדס

את יומנו נתחיל בהשכמה מוקדמת. נחבור אל רכבי השטח וניסע אל הדיונות הגדולות של מרזוגה, שם נחבור לגמלים ונצא ברכיבה על גמלים לכיוון הדיונה, נתמקם על רכס הדיונה נשקיף ונצלם את הזריחה (בתקווה שמזג האוויר יאפשר זאת) עם צילום הזריחה נחזור אל המלון לארוחת הבוקר ונתחיל להתארגן ליציאה מהמלון- לאחר שנעזוב את מרזוגה נעבור דרך העיירה טינג'דד וטנכיראל הגדול שבקניוני מרוקו – קניון הטודרה המתנשא לגובה של 300 מטר, בלב הקניון עובר נהר הטודרה (למי שמעוניין לשכשך את רגליו במי הנהר מוזמן) מהקניון נמשיך אל עמק הדאדס הסיק עתיר תופעות גאולוגיות, נתמקם ללינה. לינה בקניון הדאדס.


יום 9 I קניון הדאדס - ווארזזת

יום עמוס וגדוש לפנינו נעזוב את עמק הדאדס ונתחיל בנסיעה דרך העיירה קלעת אל- מג'ונה עד לעיר הסרטים וורזאזאת, השוכנת בשיפולי האטלס הגבוה נערוך סיור הכרות עם העיר , נבקר בקסבת טאורירט ומשם נמשיך לביקור במוזיאון הסרטים הייחודי- נתארגן לארוחת צהריים וניסע לקסבת איית בין- חדו. הקסבה מהמאה ה- 17 הבנויה מבוץ ועץ והשתמרה בשלמותה, מתנשאת לגובה 4 קומות והוכרזה ע"י ארגון אונסקו כאתר שימור מורשת עולמית- באזור הקסבה צולמו סרטים רבים – גלדיאטור, לורנס איש ערב, עשרת הדיברות ועוד. בתום ביקורנו בקסבה. נשאר ללינה בווארזזת.


יום 10 I ווארזזת - עיירת הברברים תיזנאחת - תארודנט - תפראוט

הבוקר נעזוב את עיר הסרטים ווארזזת ונצא בנסיעה דרך עיירת הברברים תיזנאחת, שנודעה בשטיחיה המיוחדים, נגיע לתאלווין וממנה נגלוש בין יערות הארגאן לעמק הסוס הפורה. רכס האטלס הגבוה מצפון, האנטי אטלס מדרום, האוקיאנוס במערב וביניהם עמק הסוס הציורי. במרכזו עיר החומה תארודנט, לקראת ערב נגיע ללינה בתפראוט.


יום 11 I יום ברכבי שטח אל רכס האנטי אטלס - ג'בל לקסט - תפראוט

הבוקר נשכים ליום טיול נפלא בין נופי הרי הגרניט האדום של רכס מול האטלס. נצא ברכבים מקומיים לטיולים בסביבה, נשוטט ברגל בערוץ העמוק של נחל טיזרקין, נסייר בין הסלעים המצוירים ונטייל למרגלות ג'בל לקסט, בכפרים ההרריים החבויים בין פסגות הגרניט. נלון לילה נוסף בתפראוט.


יום 12 I מרכס הרי האנטי אטלס אל עיר החוף הדרומית אגדיר

נמשיך את טיולנו בין נופי הגרניט האדום, ולאורך הקניונים האדירים, נחצה את רכס האנטי אטלס בדרך מרהיבה, אל חוף האוקינוס האטלנטי, לעיר היפה אגדיר, עיר נמל לחופי האוקיינוס האטלנטי שחרבה כולה ברעידת אדמה קשה שהתחוללה בעיר ב 29.2.1960 ונבנתה כולה מחדש כעיר נופש אירופאית עם רצועת חוף וטיילת מפוארת. במסגרת הסיורים שלנו בעיר נבקר בנמל הדגים של העיר נשקיף על הדייגים הנושאים את יבול הלילה לבורסת הדייגים, נסייר בשרדי העיר החרבה ברעידת האדמה ובאתר הזכרון המנציח את האירוע הטראגי. ואת שאר היום נקדיש לשווקים הססגוניים והפחות עמוסים של העיר ונהנה ממנעמי העיר.


יום 13 I העיר אגדיר ואתריה - אסווירה - מרקש

הבוקר נעזוב את אגדיר היפה ונצא אל העיר אסווירה, העיר היפה כמו תמונה. סיורנו בעיר יתחיל בשערי הנמל ונראה את הדגים שהוצאו זה עתה ממימי האוקיינוס. נמשיך אל החנויות הממוקמות בין החומות של העיר נשוטט בעיירת הגולשים השקטה ונשוחח בלבביות עם המקומיים בחנויות הפזורות בעיר. נמשיך אל סמטאות המלאח היהודי ונשמע את סיפור הקהילה היהודית שבמשך זמן מה היוותה את רוב אוכלוסיית העיר ונכיר את סיפורם של מגורשי ספרד ופורטוגל שהובאו אל העיר. לאחר הסיורים בעיר נעפיל אל מרקש ונצא לארוחת ערב חגיגיות משולבת במופע פנטזיה רב משתתפים (המופע משולב עם ארוחת ערב) לינה וארוחת ערב במרקש.


יום 14 I יום סיור בעיר האדומה מרקש

את היום נקדיש כולו לעיר מרקש ונפתח אותו בביקור בבריכות המנרה ובגני אגדל- נבקר ליד מרגלות המסגד הכותובייה סימלה של מרקש, משם נמשיך רגלית דרך באב אגנאו לחנות התבלינים של פיללי- נבקר בארמון אל בהייה המלאח היהודי בבית הכנסת העתיק מהמאה ה- 16 אל עזאזמה, נסייר רגלית בשווקיה הצבעוניים של העיר ובין סמטאותיה – נתארגן לארוחת צהריים באחת המסעדות. בערב נצא שוב לכיכר ג'מע אל פנא, נחזור למלון לארוחת ערב עם כירכרות.


יום 15 I ממרקש אל הרי האטלס הגבוה - הכפר הציורי אימליל

הבוקר נעזוב את מרקש, אליה נשוב לקראת ערב ונתחיל בטיפוס הפעם אל מרומי הרי האטלס הגבוה: נסיעתנו בדרך תביאנו אל כפרים הממוקמים בלב הירוק של נאות המדבר בסביבות מרקש, נשב ונתחכך מעט עם האוכלוסייה המקומית ונתחיל בטיפוס ברכבי השטח בדרך יפהפייה לאורך נהר הג'יגאיה, עד הגיענו אל הכפר הציורי אימליל, נקודת ההתחלה של המסעות הרגליים המובילים אל פסגת הטוקבאל, עם ההגעה אל הכפר המיוחד נעלה על פרדות למסלול מיוחד בין בוסתני הכפר השוכן למרגלות הרי האטלס הגבוה בנוף עוצר נשימה. לאחר טיול הג'יפים והפרדות נתמקם באורחן חביב בלב הרי האטלס – לינה וארוחת ערב באימליל.


יום 16 I מאימליל דרך העמקים אל העיר האדומה מרקש

הבוקר נשוב אל העיר אותה הכרנו היטב מרקש. נשלים סיבוב אחרון בשווקים המקומיים ומכאן נועבר אל נמל התעופה לטיסה חזרה לתל אביב.

bottom of page