top of page

ירדן - מסע הליכות בקניוני מואב, פטרה וואדי ראם - הטיול של גדי - 4 ימים

מסע בלתי נשכח עשיר ומעמיק אל שכנתנו ממזרח הממלכה ההאשמית של ירדן: שילוב מרתק של קניוני מואב יחד עם אחד מפלאי תבל החדש: העיר הנבטית עוצרת הנשימה: פטרה. טיול המשלב הליכות ברגל בקניוני מואב העשירים במים עם גנים תלויים מרהיבים בלב המצוק, ואדיות עמוקים שכתוצאה מתהליכי בלייה ארוכים בשנים יצרו מצוקים אדומים אדומים וכל זה על רקע חופו של ים המלח בצידו הירדני. אתרים היסטוריים מרתקים, יחד עם אתרים ארכיאולוגיים מרתקים ברחבי הממלכה השכנה ממזרח, וכמובן גולת הכותרת: פטרה, אתר הקבורה המעוטר והיפה ביותר על פני כדור הארץ וכל אלו במרחק נסיעה קצרה מישראל. 


הערות חשובות:

  • הטיול משלב הליכות גם בתוך קניוני מים, שחלקם עמוקים. הטיול מיועד לחובבי טבע והרפתקאות. לאו דווקא למיטיבי לכת. אבל בכדי לצאת למסלול זה חשוב להיות בכושר הליכה טוב עד טוב מאוד. 

  • מסע זה הוא מסע לדוגמא שבוצע בהצלחה רבה בארגון של ​אורורה מסעות עולמיים ויכול לשמש דוגמא לבניית מסלול מקיף לנוסע העצמאי ולקבוצות טיולים מאורגנות. 


רוצים לשמוע על הטיולים בתפירה אישית שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אחד מהנציגים שלנו יצור איתך קשר בהקדם

מסלול הטיול

יום 1 I תל אביב – מעבר שייח חוסיין - קניון הארנון - חממת מעין - לינה במלון עם מעיינות חמים...

לפנות בוקר נפגש בתחנת איסוף במרכז הארץ ונצא בהסעה מסודרת לכיוון מעבר גבול נהר הירדן (גשר שיח חוסיין) (שימו לב כי במרבית הצעות המחיר הנמכרות לירדן ההגעה הינה עצמאית למעברי הגבול מה שהופך את הטיול לארוך מבחינת מרחקי נסיעה ומחייב סידורי חנייה יקרים במעברי הגבול). לאחר חציית הגבול, נצא עם האוטובוס הירדני לכיוון ים המלח, נעבור בבקעת הירדן (הצד הירדני), הבקעה המיושבת בצפיפות ומהווה את "גן הירק" של הממלכה הירדנית. משם נשקיף אל נוף מרגש של ישובי הבקעה בצד הישראלי בהמשך נסיעה לאורך חופו המזרחי של ים המלח עד הגיענו אל מלך קניוני המים של ירדן שמורת הטבע אשר נחשבת בעיני רבים ליפה והמרתקת ביותר במדינה - קניון הארנון - "ואדי מוג'יב" כפי שהוא נקרא בפי המקומיים הוא קניון חרוץ הממוקם לא רחוק מקו הגבול הגיאוגרפי המפריד בין הרי אדום להרי מואב. מקור מים שופע בכל השנה הנשפך אל חופי ים המלח ממזרח ומזין את ים המוות אשר גווע לו לאיטו. במסגרת הטיול בתוך קניון הארנון נצא להליכה החוצה את מפלוני מים ופלגי מים שוצפים וקוצפים בכל השנה, נשחה בברכות המים הקטנות שנוצרו בצורה טבעית על ידי זרימות המים ומי השיטפונות בחורף ונחווה חוויה רטובה ובלתי נשכחת באחד הקניונים היפים בעולם (הכניסה אל הואדיות על פי אישורי הרשויות הירדניות – כרגע ניתנת כניסה אל קניוני המים ארנון ואדי איבן חמאד באזור ים המלח במידה ושלטונות ירדן יאסרו כניסה לקניונים, אזי תמצא תוכנית חלופית באזור) . לאחר סיום מקטע ההליכה והשחייה המיוחד נמשיך אל בית המלון שלנו הממוקם בלב הרי מואב למרגלות מפל מים - מעיין שופע של מים חמים ברמת אירוח גבוהה במיוחד בתוך שמורת טבע ירדנית יפהפייה שנקראת חממת מעין.


יום 2 I חממת מעין - קרק - קניוני מואב - ואדי מוסא

היום השני למסע הייחודי שלנו לירדן יפתח במלון המופלא בו בילינו את הלילה, כאן נרד לטבול עוד מעט במימי המעיינות החמים ונאכל ארוחת בוקר עשירה עם הנוף המרהיב של המפל ושל הרי מואב הנישאים ממעל. מכאן נצא בנסיעה המטפסת על ההרים ונחלוף על פני העיירה קרק, קיר מואב התנ"כית ששימשה נקודה אסטרטגית חשובה בימי השלטון הצלבני בארץ ישראל. כאן הקימו הצלבנים נקודת הגנה חשובה לאורך דרכי המאמינים שעשו דרכם לכיוון ערי הקודש מכה ומדינה אשר סבלו מנחת זרועו של בן אצולה צרפתי ששלט על המצודה ונחשב בהיסטוריה של ארץ ישראל לפרחח מקומי הלא הוא רנו משטיון. נשמע את סיפורו, נחבור לרכבי הסעה קטנים ונרד אל קניון הנחשב בעיני רבים למעין אואזיס, נווה מדבר מיוחד. כאן בקניון נפגוש את הבדואים המקומיים ונצא למסלול הליכה בתוך נחל מים זורמים בתוך קניון יפהפה הנחרץ על ידי שני גושי מצוקים גדולים עשירים בצמחייה של קנים ועצי תמר. נרד במורד הנחל בהליכה בתוך ערוץ הנחל עד הגיענו אל נקודת הסיום ממנה נשוב אל המיניבוס. בנקודת המפגש נערוך פיקניק קצר וננוע בנסיעה דרומה לכיוון העיר ואדי מוסא, בואכה, פלא העולם המפורסם - פטרה. אתר בו נבקר ביום המחרת. לינה וארוחת ערב באזור פטרה.


יום 3 I נפלאות פטרה - לילה בלתי נשכח בוואדי ראם

יום סיור מרתק בפטרה לפנינו: בשעת בוקר נקום ונסיעה קצרה תביאנו אל הכניסה אל שמורת הטבע המיוחדת. נתחיל במרכז המבקרים בו נכיר את אופציות סיורי ההליכה שלפנינו ונתחיל בצעידה בדרך העוברת בקניון הצר והמרשים, הסיק, כאן נכיר את מנהגי הקבורה של שבטי הנוודים הנבטים שבחרו להקבר כאן במתחמי קבורה יפים בדרכם אל המרכז ההיסטורי החשוב של האוכלוסייה הנבטית סמוך לעיר פטרה. הליכה בקניון העמוק תביאנו אל מה שנחשב בעיני רבים "הדובדבן שבקצפת" - הלא היא חזית הקבר של אחד ממלכי הנבטים החשובים בהיסטוריה חרתת הרביעי, ה"חזנה" כפי שנקראת החזית בערבית או "תיבת האוצר" כפי שהיא מכונה בתרבות המערבית. מכאן נמשיך לסייר באתר אל אחד ממסלולי הטיול הרבים שיותאמו לכושר הגופני של הקבוצה: המנזרים הגבוהים, א-דיר ממנו נשקפים נופי הנגב והערבה. ג'בל מדבח - המזבח הגבוה של התרבות הנבטית ועוד אופציות שונות רבות ומגוונות. לאחר הסיור נמשיך אל וואדי ראם, כאן נתמקם במאהל בדואי מקומי לחווית ערב אחרון בלתי נשכח בירדן.


יום 4 I זריחה בוואדי ראם - טיול ג'יפים - עקבה - אילת - תל אביב

הבוקר נשכים קום לקול ציוץ הציפורים של זריחת המדבר... החרוצים מבינינו יקומו להשקיף על הזריחה המרהיבה ולאחר ארוחת הבוקר נפגוש את רכבי ה 4X4 הפתוחים איתם נצא למסע בלתי נשכח במדבר... היום כולו בסימן ואדי רם - סלעי אבן החול הצבעונית, דיונות חוליות וקניונים. נתחיל במחנה הלילה שלנו – קא דיסה, היושב בתוך בקעה מישורית ומלוחה. נמשיך בנסיעה במרחבי החולות בדרך שתוביל אותנו לכיוון הקשת הגדולה של ג'בל בורדה. משם נבקר בכמה מהמקומות המפורסמים של ואדי רם: הקשתות, מעיין לורנס, הדיונה הגדולה, נקיק חזאלי, בו נסייר ונצפה בכתובות סלע ומשם נמשיך לעין אל קטר. נמשיך לשוטט בינות הדיונות האדומות והסלעים הציוריים נחפש פינות חמד נסתרות ונלמד על מערכות המים והפיסול בסלע. נשלה מסלול רגלי בין הצוקים ואבן החול האדומה, אחר הצהריים נרד בדרך המהירה המובילה לעקבה, בהתאם לזמן אולי נספיק למבט ואולי לרחצה בים האדום (מפרץ עקבה) לאכול מנת פלאפל אחרונה אצל "המוהנדס" ומשם לקראת ערב למעבר הגבול (ערבה) שם נסיים את הטיול ונצא עם הסעה מסודרת חזרה לאזור המרכז.

bottom of page