top of page

מצרים - מסע עומק לארץ הפרעונים - 9 ימים

מצרים, ארץ הפרעונים, המדינה שכל סיפורה ההיסטורי נפרש לאורך הנילוס הפורה ומתנתו האדירה למלכים הפרעונים במשך מאות שנים. במסע שלנו למצרים אנו מנסים להתחקות אחר העוצמה, התרבות, ההיסטוריה והארכיאולוגיה של מצרים הקדומה. אבל לא מוותרים גם על הכרתה של מצרים גם בהווה. במסגרת המסעות שלנו למצרים אנחנו גם כוללים התחקות אחר ההיסטוריה הפרעונית בעמק המלכים, בקברו של תות אנך אמון וכמובן בגולת הכותרת: הפירמידות הגדולות של גיזה.  אבל במקביל גם מחפשים ומסתובבים בשווקים הציוריים של קהיר הסואנת, נתקעים בפקקים עם המוני המצרים ונהנים מכל אותם השווקים הצבעוניים והמקבוצות הכפרים החקלאיים שעל גדות הנילוס ועוד


הערה חשובה:

מסע זה הוא מסע לדוגמא שבוצע בהצלחה רבה בארגון של ​אורורה מסעות עולמיים ויכול לשמש דוגמא לבניית מסלול מקיף לנוסע העצמאי ולקבוצות טיולים מאורגנות. 


רוצים לשמוע על הטיולים בתפירה אישית שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אחד מהנציגים שלנו יצור איתך קשר בהקדם

מסלול הטיול

יום 1 I תל אביב - קהיר

בשעות הבוקר נצא בטיסה מתל אביב דרך עמאן (המתנה קצרה) משם נמשיך לקהיר, הבירה של מצרים המודרנית. על פי שעת הנחיתה נצא מנמל התעופה אל הכרך הסואן של קהיר המונה כיום מעל ל 10 מיליון תושבים. תחנתנו הראשונה בבירה המצרית תהיה במתחם הקבר של נשיא מצרים השלישי, אנואר אל סאדאת, נשיא מצרים אשר חתום על הסכם השלום עם ישראל, שנרצח בשנת 1981 על ידי מתנקש בעקבות הסכמי השלום עם עמנו. לאחר שנחלוק כבוד לנשיא מצרים המנוח נמשיך לאתר חשוב נוסף בהיסטוריה המודרנית של מצרים: אתר הקבורה של החייל הלא ידוע המוקדש לזכרו של חייל מצרי שקיפח את חייו במהלך אחד הקרבות של מצרים העצמאית: נשמע אודות האתר ונסקור מעט את המלחמות בין ישראל למצרים: המלחמה הראשונה של 48', המלחמה השנייה של מצרים והניצחון המצרי של שנת 73' שהביא לימים לחתימת הסכמי השלום עם מצרים. לאחר סיור פנורמי בקהיר המודרנית נכנס אל המלון שיארח אותנו בעיר קהיר ללינה ונצא יחד לארוחת ערב בעיר.


יום 2 I קהיר - אתר העתיקות של ממפיס - סקארה

הבוקר נעזוב את קהיר אליה נשוב לקראת ערב ונצא אל אחד מאתרי העתיקות המרהיבים במצרים, הפותח פתח היסטורי קטן למורשת ארוכת שנים של מלכים פרעונים: עם ההגעה לאזור ממפיס נחשף אל האתר הארכיאולוגי, נתרשם משאריות השער הגדול שליווה את באי העיר ונמשיך אל העיר הקדומה סקארה בה נצא להכיר לעומק את האתר הארכיאולוגי המרהיב המכיל את האנדרטאות העתיקות ביותר במצרים. במסגרת הסיור בסקארה נכיר את פירמידת דג'וזר, מונומנט האבן הראשון שנבנה בעולם ונחשב לאתר החשוב ביותר באתר, בו נכיר גם את קברות האצילים המעוטר בציורי קיר מפוארים המספרים לנו המבקרים, אלפי שנים אחרי, את סיפור חיי היום יום של מצרים העתיקה. בסקארה נבקר גם בתא הקבורה התת קרקעי המרהיב הסרפיאום המספר על קדושת הפרות בתרבות הפרעונית הקדומה, כאשר חלק מאותם פרים באתר שוקל מעל ל 60 טונות. לאחר הסיורים באתרים המרתקים נשוב אל העיר קהיר ללינה וארוחת ערב.


יום 3 I קהיר - הפירמידה הגדולה בגיזה - העיר העתיקה של קהיר - לוקסור

בוקר מיוחד והיסטורי לפנינו, הבוקר נצא אל אחת האטרקציות המשמעותיות במצרים: הפירמידה הגדולה בגיזה: כאן ניצבת עד עצם היום פירמידת כופו, הפירמידה היחידה שנותרה משבעת הפירמידות האדירות שנחשבו בעבר לאחד משבעת פלאי תבל בעולם העתיק. פירמידה זו נחשבת לפירמידה הגדולה ביותר מבין כולם והיא זו ששימש כקבר לפרעה כופו, שליט התקופה שהנהיג את האימפריה המצרית במאה ה26 לפני הספירה. כמובן במסגרת הסיור בגיזה נתרשם מהספינקס, אחד הסמלים המפורסמים של מצרים, דמות הפסל של אריה בגוף אדם, פסל שעומד על תילו עד עצם היום הזה (עם פגם קטן שעוד ידון בטיול…), כמובן שלא נוותר על מקדש העמק של כפרע ולאחר סיור באזור, נשוב לקהיר לסיור בעיר העתיקה המרתקת: נכיר את את מסגד אבו טולון, אחד ממסגדי המוזיאון הגדולים בעולם והשני בגודלו בקהיר, מסגד שנבנה לקראת סוף המאה התשיעית ונחשב לאחד המבנים השמורים ביותר בעיר המשמר את הסגנון הפטימי של התקופה. נמשיך לסיור במסגדים המרהיבים של העיר ונשוטט בשווקי העיר עד לקראת ערב אז נעבור לנמל התעופה לטיסה פנימית ללוקסור. שם נבלה את הלילה.


יום 4 I לוקסור - אבידוס ומקדש דנדרה - תחילת השייט

הבוקר נעזוב את המלון ונצא בצעדה ברגל אל מקדש אבידוס המיוחד, מקדש המוות של המלך סתי ה 1. ייחודו המשמעותית של המקדש היא הצורה האמנותית יוצאת הדופן שמלמדת אותנו על אורחות החיים של בני התקופה. מכאן נמשיך אל מקדש רעמסס, אחד מהחמישה הבנויים שנותרו על תילם ונראה את המקדש המרהיב אותו הוא בנה לאור נצחונו המופלא של רעמסס השני בקרב קדש שבצפון סוריה. מכאן נמשיך אל המקדש בכפר דנדרה מקדש מרהיב מהתקופה היוונית - תלמית המוקדש לאלה חתחור, נעלה לתצפית על הגג של המקדש המשומר בצורה מרהיבה עד עצם היום הזה. לאחר הסיורים באזור לוקסור נעבור אל הספינה שתארח אותנו בארבעת לילות שייט על הנילוס.


יום 5 I מקדשי קרנק - אדפו (שייט)

את הבוקר נקדיש לסיור באחד המקדשים המרשימים ביותר מימי התקופה הפרעונית: מקדשי קרנק, אחד ממערכות המקדשים הגדולות בעולם מהווה את האתר המרכזי של העיר לוקסור. המקדש, אשר בנייתו במשך מאות שנים מכיל מספר חצרות ומקדשים מרהיבים הנחשבים בעיני חוקרי מצרים לאחד משיאי הפאר הפרעוני של האדריכלות המצרית העתיקה. לאחר הסיורים מתחם המקדשים המרכזי נמשיך אל המוזיאון הפתוח בו נכיר את המיצגים האדירים של המקדש המרכזי והמקדשים הסמוכים ובסיום סיורנו באתר מקדשי קרנק, נעבור אל הספינה בה נמשיך את השייט דרומה, כאן נעגון לא רחוק מהאתר הנוסף בו נבקר ביום המחרת: מקדש אדפו וכאן נעביר את הלילה.


יום 6 I מקדש אדפו -קום אומבו "מקדש התנין" - אסוואן (שייט)

הבוקר נעזוב את הספינה אליה נשוב מאוחר יותר במשך היום ונצא להכיר את מקדש אדפו. מקדש זה הוא פאר היצירה האדריכלית של הסימביוזה המרתקת בין התרבות ההלניסטית יוונית לבין התרבות הפרעונית: המקדש הממוקם בעיר אדפו הוקדש לכבוד האל הפרעוני המצרי הקדום חורוס והוא זכה לפרסום הבינלאומי בשל העובדה שהוא נותר כמעט בשלמותו המופלאה: המקדש המרהיב מכיל בתוכו עמודי ענק עם כותרות מרהיבות, חצרות וחדרים שונים ומרתקים שמלמדים אותנו התיירים את הקשר המרתק שניהלה התרבות הפרעונית עם התרבות ההלניסטית ומה שנוצר משילוב מרתק זה. לאחר שנשוב לארוחת צהריים בספינה נמשיך בשייט לביקור במקדש נוסף מקדש קום אומבו, "מקדש התנין", מקדש מרהיב הממוקם על פסגת שטח גבוה מעל נהר הנילוס בעיר קום אומבו. המקדש הוקם לכבוד שני אלים מצריים חשובים: סובק והורוס וכל אגף במקדש מעניק כבוד לכל אחד מהאלים הללו אשר לכבודם נוצרו חצרות, חדרים ואולמות מפוארים. כאן במקדש נחזה לזכות בשקיעה המרהיבה ונשוב ללינה וארוחת ערב בספינה.


יום 7 I אסוואן - אבו סימבל - סכר אסוואן - שייט אל האי אלפינטינה (שייט)

יום נסיעה ארוך לפנינו הבוקר נשכים קום ונצא בטיסה אל אזור אבו סימבל כאן נצא להכיר את מקדשי אבו סימבל הממוקמים בחלק הדרומי של מצרים לא רחוק מגבול סודן. המקדשים החקוקים בסלע מציגים את ארבעת הפסלים הענקיים של רעמסס השני, אשר גובהם עולה מעל ל 20 מטרים כל אחד. המקדשים הממוקמים כאן הועתקו ממקומם המקורי לאחר הקמת פרויקט הסכר שעל אגם נאצר. מכאן נמשיך לראות את הסכר המדובר, שנבנה באזור כדי לשלוט בשטפונות הנילוס ונחשב לאחד הפרוייקטים ההנדסיים המרשימים ביותר במצרים המודרנית. לאחר הסיור בסכר נמשיך ללמוד על מסורת חקיקת ציורי הקיר הפרעוניים שבוצעו בעבר ונצא לשייט שקיעה באזור בסירות מקומיות שיביאנו אל האי אלפנטינה, אי קטן הנמצא לא הרחק מחוף הנילוס באסואן, כאן נכיר את סיפור ההתיישבות היהודי הקדום באזור ומשמעותו בתרבות היהודית של ימי בית שני. במסגרת השייט ננסה להתחקות גם אחר התרבות הנובית של תושבי הגבול בין מצרים וסודן ונכיר את סיפורם המרתק. לאחר הסיורים נשוב אל הספינה שלנו ללילה אחרון על גדות הנילוס.


יום 8 I אסוואן - קהיר - המוזיאון הארכיאולוגי - שוק אל חלילי - ארוחת סיום

הבוקר נעזוב את אסוואן בטיסה אל קהיר, עם שובנו אל עיר הבירה של מצרים נצא להכיר את המוזיאון הארכיאולוגי החדש של קהיר שיהווה סיכום מרתק של המסע אותו ערכנו ברחבי המדינה: המוזיאון מציג את הממצאים המרהיבים שהתגלו במהלך החפירות הארכיאולוגיות במדינה ובעיקר זוכה לפירסום בינלאומי בזכות הממצאים החדשים מקברו של המלך תות אנך אמון. בביקור במוזיאון ננסה להבין לעומק את האמנות, התרבות וההיסטוריה העתיקה של מצרים דרך חפצים, פסלים, תכשיטים ועוד ממצאים אותם נסקור יחד במוזיאון. לאחר הסיור במוזיאון נמשיך לסיור פנוראמי בקהיר ולא נוותר על ביקור בשוק אל חלילי המפורסם: שוק ירוק וצבעוני בלב קהיר העתיקה: כאן נשוטט בין הדוכנים השונים המוכרים מגוון מוצרים מרחבי מצרים, נשוטט בין בתי הקפה והמסעדות ונהנה באווירת שוק מקסימה ושוקקת חיים. לאחר סיורים בשוק נשוב אל המלון שם נתארגן לקראת ארוחת הערב האחרונה שלנו בקהיר היפה.


יום 9 I קהיר - הכנסייה הקופטית - בית הכנסת איבן עזרא - טיסה לתל אביב

​את יומנו האחרון בקהיר נקדיש לסיור אחרון בעקבות שלושת הדתות המונותאיסטיות שהשפיעו רבות לאורך ההיסטוריה על הקוסמופוליטיות המרתקת של עיר הבירה המצרית: ביקורנו יתחיל בכנסייה הקופטית, אחת הכנסיות העתיקות ביותר בעיר אשר משמשת עד עצם היום הזה כמרכז הדתי והנוצרי החשוב במזרח התיכון. נבקר בכנסייה ונלמד יחד את תולדות הנצרות המקומית ונכיר גם את האמנות הדתית המרהיבה אשר מקיפה את הכנסייה. מכאן נמשיך לעוד ביקור מרגש בבית הכנסת אבן עזרא, כאן בבית הכנסת הקדום נשמע ונכיר את סיפור הגניזה המרתק של בית הכנסת ומה עלה בגורל מסמכים יהודיים עתיקים ונכיר את ההיסטוריה היהודית המצרית ההולכת הרבה שנים אחורה. לאחר הסיור המרגש נעבור אל נמל התעופה לטיסה חזרה לתל אביב.

bottom of page