top of page

תורכיה - מסע עומק מקיף במרכז ומערב אסיה הקטנה מאיזמיר אל איסטנבול - 8/10 ימים

מסע גיאוגרפי לתורכיה, הוא מסע אל מדינה מרתקת החולשת על פני יבשת אירופה ויבשת אסיה המכילות בתוכן את כל הטוב והשפע של שתי היבשות המרתקות: בליל מושלם של תרבות אוריינטלית, מזרח תיכונית זו המוכרת לנו מקרוב ולצידה היבטים אירופאים המושפעים ממאות שנות קשרים עמוקים עם מדינות הבלקן. בשנים האחרונות עוברת תורכיה שינויים היסטריים מרחיקי לכת פוליטיים ואחרים, המקובלים יותר או פחות על התייר הישראלי, אך זה אינו יכול לעמוד אדיש אל מול הנופים המרהיבים של חופי הים התיכון והים השחור, נופי העיר איזמיר ואתריה המרהיבים, המעיינות החמים של פמוקלה, נפלאות קפדוקיה ועוד שפע אתרים המשאירים לכל תייר תחושה שהולכת אתו לעוד זמן רב. הצטרפו אלינו למסע ייחודי במערב תורכיה ובמרכזה  טיול חוויה של פעם בחיים... 

הערה חשובה:

מסע זה הוא מסע לדוגמא שבוצע בהצלחה רבה בארגון של ​אורורה מסעות עולמיים ויכול לשמש דוגמא לבניית מסלול מקיף לנוסע העצמאי ולקבוצות טיולים מאורגנות. 
רוצים לשמוע על הטיולים בתפירה אישית שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אחד מהנציגים שלנו יצור איתך קשר בהקדם

מסלול הטיול

יום 1 I תל אביב - איזמיר

נצא בטיסה ישירה של חברת השכר התורכית המקומית פגסוס אל איזמיר, העיר השלישית בגודלה בתורכיה. עיר הנושאת בתוכה סיפורי גבורה בלתי נשכחים שחלקם אף הוסבו לסדרות טלוויזיה, דוגמת סדרת הטלוויזיה הנפלאה "כאב האהבה", סדרה המתרחשת על רקע נופיה היפים של העיר בימי מלחמת יוון ותורכיה. עם ההגעה אל נמל התעופה נפגוש את הנהג המקומי ונצא בנסיעה אל אזור העסקים של העיר גאזי בולבארי וממנו נעלה לנקודת תצפית יפה על העיר הממוקמת בסמיכות למבצר קדיפלה. נשקיף מנקודת הנוף המרהיבה על העיר וממנו נגלוש אל קמראלטי, שנחשב לבזאר הפתוח הגדול ביום בעולם. לאחר שנכיר את רחובות השוק נשאר ללינה וארוחת ערב במלון בדרגת תיירות טובה בעיר איזמיר.


יום 2 I איזמיר ואתריה

הבוקר לאחר ארוחת הבוקר נמשיך ונתור את העיר איזמיר היפה. תחנתנו הראשונה תהיה במרכז העיר העתיק, נכיר את מגדל השעון המפורסם של העיר הנקשר אל סיפור חגיגות ימי שלטונו של הסולטאן עבדל חמיד ונסייר בין הסמטאות של רובע קונאק העתיק. נמשיך מכאן בעלייה על המעלית ההיסטורית קראטה אל השכונה היהודית אליה בעבר ניתן היה להעפיל רק לאחר טיפוס במעלה 155 מדרגות ונמשיך ונסייר בעיר ככל שיותיר לנו הזמן תוך שנקדיש זמן לשמוע את סיפור חייו המרתק של זה שראה עצמו, או לפחות ממשיכי דרכו, אבי האומה התורכית הלא הוא מוסטפא כמאל אתא טורק. לאחר ארוחת ערב נצא בנסיעה אל רובע חיי הלילה של העיר אלסז'נק ונכיר את החיים של העיר הנוכחית. לינה באיזמיר.


יום 3 I איזמיר – "הכפרים היווניים" – אל פלא העולם: פמוקלה

הבוקר נעזוב את איזמיר היפה ונצא בנסיעה בלתי נשכחת דרך הכפרים המערביים של תורכיה אל אזור אשר אוכלס עד לימי הטרנספר הגדולים של תחילת שנות העשרים באלפי תושבים יוונים שאת סיפורם נשמע ונכיר. במסגרת הסיור נכיר את הכפר הציורי אורלה ונעצור עצירה קצרה למנוחת צהריים בעיר הנופש היפה צ'שמה, כאן גם נהנה מארוחת צהרים חביבה. לאחר המנוחה הקלה נמשיך אל כפר המתמטיקה, כפר קטן וציורי בו חיים עד עצם היום בלב חיק הטבע אמנים ופרופסורים החיים בנוף פסטורלי יפהפה ומלמדים בגן עדן קסום זה את בני הנוער את המקצועות הריאליים. לאחר הסיור בכפר המתמטיקה נמשיך לסיור נוסף בעוד כפר יווני (במקורו) אותנטי, הכפר הציורי שיראנצ'ה בו נצעד בסמטאות הכפר, נטעם גבינת טולום וננסה לחוש כמה טעימות של אוכל יווני אמיתי. לאחר הסיורים בכפרים הציוריים נגיע אל הדובדבן שבקצפת: שמורת הטבע המופלאה של פמוקלה. כאן במלון מקומי חביב נבלה את הלילה.


יום 4 I הפלא של פמוקלה

​את הבוקר נפתח בעיר העתיקה הייריופוליס בה ממוקמים טרסות המים החמים, התיאטרון הקדום, תעלות העיר, בתי העיר העתיקה ועוד שפע אתרים רומיים וביזנטיים. לאחר הכרת המרחב לא נוותר על ביקור ורחצה בטרסות המים החמים והאמיצים יותר יוכלו לצאת לשחייה האפשרית רק בבריכת קליאופטרה העתיקה, בה מגיעות טמפרטורות המים לכ-35 מעלות בלבד. לאחר השחייה באתר המפורסם נשוב אל המלון המופלא שלנו הממוקם עצמו ממש מעל לבריכות המים הטרמאליות באזור.


יום 5 I פמוקלה - קוניה

הבוקר נעזוב (בעצב משהו, למה אי אפשר להשאר כאן עוד?) את פמוקלה ונצא בנסיעה החולפת על פני סולטאן האני, קרוואנסאראי עתיק שעמד בנקודה אסטרטגית בחלקה המערבי של דרך המשי, דרך שהעבירה במשך מאות שנים סוחרים עמוסי כל טוב מן המזרח אל העולם המערבי. נעבור את אגם אוברוק וממנו נמשיך אל העיר קוניה, כאן במרכז הדרווישים, נכיר את סיפור חייו של ג'לאל א רומי, אחד המשוררים הגדולים והחשובים בתרבות הסופית שקברו ממוקם בעיר קוניה. ננסה להבין יחד את תופעת הדרווישים המחוללים, עת נביט בביצוע הריקוד המיוחד ונמשיך לשתיית כוס קפה בפנסיון מרהיב היץ' וברובע הציורי הממוקם סביבו. לאחר הסיורים בקוניה נמשיך אל הכפר הקסום סילה, הממוקם על גדת נהר בלב אזור טבעי יפהפה. נצא למסלול הליכה קל וקצר אל מקורות המים של העיר ונשמע ונכיר את סיפורה של האימפריה הסלג'וקית שקוניה שימשה כעיר הבירה שלה. לאחר הסיורים באזור נשוב לקוניה ללינה וארוחת ערב.


יום 6 I מקוניה אל קפדוקיה

הבוקר נעזוב את העיר קוניה ומרכזה הסופי ונמשיך בנסיעה אל אחד משיאי הטיול בתורכיה: חבל קפדוקיה, כאן בחבל ארץ מוזר זה כתוצאה מהליכי בלייה של רוח ומים בסלע הטוף הרחב באזור נוצרו באופן טבעי מגדלים טבעיים המזקרים אל השמיים, חרוטים מוזרים ועוד שפע תופעות גיאולוגיות מרתקות. עם ההגעה אל חבל קפדוקיה נצא לסיור בכפר הקדרים אבנוס ונטפס יחדיו בשדררת המשוררים והאמנים אל פסלו של נאזים חיכמאת, הנחשב בעיני רבים כגדול משוררי תורכיה שאת שיריו, בתרגום העברי כמובן, נכיר יחד. לאחר הסיור בפסל נבקר בסדנאות הקדרים והפסלים המקומיים הפועלים עד עצם היום הזה בשיטות המסורתיות ברובע העתיק של העיר ונאכל צהריים במסעדה מקומית. מכאן נצעד לאורך הנהר ונצפה בעבודות האומנות לאורכו ולא נוותר על ביקור בשוק המקומי הציורי. לקראת שקיעה נצא למסלול הליכה המשקיף על נופי חרוטי הירח המרהיבים של אזור אבנוס, נחוש את תחושת ההתאהבות באזור ונצא ללינה במלון שיארח אותנו בימי הביקור שלנו באזור קפדוקיה.


יום 7 I נופי הירח של קפדוקיה

המעוניינים בטיסה בכדור פורח מעל לשמי קפדוקיה (חוויה מומלצת, אך כזו הלא מתאימה לכל אחד) יצאו כבר באשמורת ראשונה אל חוויה בלתי נשכחת. לאחר סיום פעילות כדור הפורח יפגשו כלל חברי הקבוצה בארוחת הבוקר במלון ממנו נצא יחדיו אל הכפר אוצ'יסר, אחת מנקודות העניין היפות בטיול מאורגן בתורכיה, כאן נסייר בכפר הציורי ונצפה בטירה המרהיבה הבנויה בתוך סלע גיר ענק וחצוב. אלו שיצליחו לטפס אל מרומי הטירה יזכו לנוף פנוראמי יפהפה. מאוצ'יסר נמשיך בנסיעה אל הכפר המופלא גרמה, הכפר בו מרוכזות מרבית האטרקציות של אזור קפדוקיה. במסגרת הסיור כאן בעיר נראה את המוזיאון הפתוח ונשמע את סיפורם של הנזירים ההרמיטים הראשונים באזור. את יום הסיור נקנח באחת מהערים התת קרקעיות ונמשיך מכאן נסיעה אל כפר יווני עתיק שתושביה עזבו את העיר לפני כ 100 שנה והשאירו מאחור את מבני האבן הייחודיים ואת הנוף המטריף של האזור. בערב זה נצא יחד לארוחת ערב משולבת במופע פולקלור. לינה באזור קפדוקיה.


יום 8 I מקפדוקיה אל איסטנבול

היום נעזוב את קפדוקיה היפה (לא יהיה קל...) ונמשיך אל העיר הגדולה והמרתקת איסטנבול בטיסה מהעיירה נוושהיר. עם הנחיתה בנמל התעופה של איסטנבול נצא אל מרכז העיר מכאן נעלה על רכבל המטפס אל נקודת תצפית מרהיבה על העיר ונהנה מכוס קפה חם בקפה לוטי. נרד מהרכבל ונמשיך לסיור בשכונת גלאטה הציורית הממוקמת לא רחוק מהקרן של הבוספורוס ונתרשם מהשכונה הציורית ממנה גם נעפיל אל גבעת צ'מליג'ה הידועה בכינוייה "גבעת הכלות" לתצפית פנוראמית על העיר. מכאן נגלוש לכיוון הבזאר הגדול לסיבוב בשוק הציורי. לאחר הסיורים נתמקם במלון הסמוך אל כיכר טקסים ללינה וארוחת ערב באזור.


יום 9 I איסטנבול ואתריה

​לאחר ארוחת הבוקר במלון נצא בנסיעה להכיר את החלק העתיק של אחת הערים המרתקות והמעניינות ביותר בעולם. בתחילת סיורנו ניסע אל המרכז ההיסטורי של איסטנבול ממנו נצעד דרך הסמטאות הקטנות של העיר והגנים הנפלאים שמעטרים את הכיכר המרכזית אל המסגד הכחול, אחד המבנים המרשימים והיפים ביותר שנבנה על ידי הסולטן אהמט וניצב בגאון אל מול כנסיית האגיה סופיה ההיסטורית, נכנס אל המסגד ונתרשם מהחלונות הכחולים שהגיעו אל האזור מהעיר איזניק שבמרכז תורכיה. מכאן נמשיך אל אחד המבנים המוכרים ביותר בעולם: הגיה סופיה, פלא אדריכלי בן המאה השישית לספירה, שנבנה על ידי הקיסרים הביזנטיים בשיא תקופת תור הזהב הנוצרית מזרחית באירופה, נכיר את המבנה המרשים ונשמע את גלגולו ההיסטורי לאורך השנים. מכאן נצא להשקיף מבחוץ על ארמון טופקאפי ונשמע חלק מסיפורי הפילגשות הרבות שהיו לסולטני האימפריה העות'ומאנית לאורך השנים. מכאן נצא אל הבזאר הגדול לסיור עומק בין הגילדות והרחובות המסודרים היסטורית על פי המרכולת אותה מציעים סוחרי העיר. מכאן נעבור אל המלון להתארגנות ונצא לשייט במיצרי בוספורוס משולב בארוחת ערב, על רקע צלילי מוסיקה תורכית שמחה לחגיגות סיום המסע הקצר שלנו.


יום 10 I איסטנבול - תל אביב

את הבוקר נקדיש לסיור אחרון בחלק החדש של איסטנבול בכיכר המרכזית של העיר, כיכר טקסים. כאן בכיכר הגדולה של העיר נתרשם מצד אחד מהחברה התורכית ההופכת לדתית יותר וננסה להכיר את סיפורו של מי שהוגדר על יד התורכים כ"אבי האומה התורכית" מוסטפא קמאל אתא טורק. נעמוד לצד המונומנט המרשים שבמרכז הכיכר בואכה רחוב איסתיקלל ונצעד בין דוכני הרחוב של העיר ננשנש סימט מקומי (בייגל) ונשתה כוס תה עם המקומיים ונהנה מזמן חופשי לשוטטות ברחובות המודרנים של איסטנבול. עמוסי שקיות, נפגש בכיכר וממנה ננוע אל נמל התעופה לטיסה חזרה לתל אביב.

bottom of page