top of page

מרכז אמריקה - מסע עומק מקיף לקוסטה ריקה וגואטמלה - הטיול של ירדנה - 16 יום

קוסטה ריקה נחשבת כגן עדן קטן ובו אוצרות טבע רבים. קוסטה ריקה היא שילוב מרתק של הרי געש פעילים, מפלים, נהרות, חופים יפים, יערות עבותים המהווים בית למינים רבים מספור של ציפורים ובעלי חיים. למעלה מרבע משטחה של המדינה הינו שמורות טבע ופארקים לאומיים והיא יעד פופולרי בעולם בכל הקשור בתיירות טבע. קוסטה ריקה נחשבת למדינה הבטוחה ביותר במרכז אמריקה, בעלת הדמוקרטיה המתקדמת ביותר ובעלת רמת החיים הגבוהה ביותר. גואטמלה לצד נופיה הטבעיים המיוחדים היא שילוב מרתק של ערים קולוניאליות יפהפיות, נופים מרתקים של הרים גבוהים ויערות גשם אינסופיים, אבל לצד כל אלו גם תרבות אינדיאנית מרתקת של חלק מתרבות המאיה הבאה לידי ביטוי עד עצם היום הזה


הערה חשובה: 

מסע זה הוא מסע לדוגמא שבוצע בהצלחה רבה בארגון של ​אורורה מסעות עולמיים ויכול לשמש דוגמא לבניית מסלול מקיף לנוסע העצמאי ולקבוצות טיולים מאורגנות. 


רוצים לשמוע על הטיולים בתפירה אישית שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אחד מהנציגים שלנו יצור איתך קשר בהקדם

מסלול הטיול

יום 1 I ת"א - אירופה - סן חוזה

בשעות הבוקר המוקדמות נפגש בנתב"ג ונמריא עם טיסה דרך יעד ביניים באירופה לעיר סן חוזה, עיר הבירה של קוסטה ריקה. עם הנחיתה במרכז אמריקה נפגוש את נהג האוטובוס והמדריך המקומי ואיתם נצא בנסיעה אל המלון שלנו בסן חוזה ללינה וארוחת ערב ראשונה. מי שלא יהיה עייף מדי יוכל לצאת להכרות רגלית עם מרכז העיר סן חוזה, לאחר ארוחת הערב.


יום 2 I סן חוזה – הר הגעש פואס – מפלי לה פאס

הבוקר נצא אל אחד מהרי הגעש הפעילים המתויירים ביותר בקוסטה ריקה הממוקם במרחק של שעת נסיעה בלבד מעיר הבירה: הר הגעש פואס, אחד האזורים הוולקניים המעניינים של קוסטה ריקה שלמרגלותיו נטועים מטעי קפה לרוב וסביב פסגתו יערות גשם ייחודיים. כתוצאה מפעילות וולקנית המתרחשת, כזו שגרמה לכ 40 התפרצויות הרי געש בכמעט מאתיים שנות מדידה, נוצרה, בלוע הר הגעש המעשן, מעין לגונה גדולה ומרהיבה המשווה אל המקום הילה ומראה מיוחד ובלתי נשכח. לאחר סיורים באזור ההר והתצפית המופלאה על האגם בלוע הר הגעש, נמשיך בנסיעה לשמורת הטבע של מפלי לה פאז. שמורת טבע הכוללת בתוכה הן גן חיות המשמש כמעין מקלט הצלה לחיות שנפגעו ולא יכולות לשוב לטבע דוגמת היגואר והקופים הרבים יחד עם אלפי פרפרים צבעוניים שקשה לראות במקומות אחרים וגם מסלול הליכה נפלא של שעת הליכה העוברת דרך מעין גשרים קטנים בתוככי הג'ונגלים לעבר מפלי לה פאז המרשימים היורדים מפסגות ההרים. לאחר הסיור במפלים נשוב על העיר סן חוזה. לינה וארוחת ערב בבירה הקוסטה ריקנית.


יום 3 I סן חוזה - שמורת הטבע טורטוגרו

הבוקר נעזוב את עיר הבירה סן חוזה ונצא בנסיעה החולפת על פני חופי הים הקריבי בחלק הצפוני של קוסטה ריקה. עם ההגעה אל שמורת הטבע היפה נצא להכיר את עולם החי בפארק הנחשב לאתר בו מרוכזת אוכלוסיית בעלי החיים מהגבוהות בעולם. בין חופי שמורת הטבע טורטוגרו מקננים אלפי צבות ים שהתגלו ממש במקרה על ידי חוקר צבי הים האמריקאי ארצ'י קאר בתחילת שנות החמישים, שגילה במקרה את ריכוז צבי הים הגדול בעולם. מדי שנה בין החודשים יוני - אוקטובר, עשרות אלפי צבי ים ירוקות חוזרות לחוף החול הכהה, בו נולדו כדי להטיל את ביציהם. כיום, בשל שימור שמורת הטבע על ידי הממשל המקומי מקננים באזור עשרים אלף צבים. עם ההגעה אל שמורת הטבע נצא לשייט בתעלות המים המובילות אל הלודג' האקולוגי בו נלון. עם ההגעה אל מקום הלינה שלנו בשמורה נצא להכיר את הכפר הקריבי טורטוגרו, בו נכיר את האוכלוסייה המקומית ונשאר ללון בשמורת הטבע של טורטוגרו.

יום 4 I טורטוגרו - "גן העדן לצפרדעים" - שמורת הטבע ארנל

בשעות הבוקר נספיק עוד להנות מעולם החי העשיר של יערות הגשם סביב שמורת הטבע טורטוגרו, שאינה אך ורק שמורה של צבי ים. במסגרת סיור הבוקר ביערות הגשם של השמורה נכנס אל תוככי הג'ונגל בשייט בסירת מנוע ונחפש את אוכלוסיית הקופים של השמורה, העצלנים, התנינים, הקיימנים ועוד עשרות חיות אקזוטיות מרגשות. בשמורת הטבע של טורטוגרו נמצאו מעל ל 300 מיני ציפורים, 60 מיני יונקים, 57 מיני דו חיים ועוד. לאחר הסיור בשמורה נעזוב את אזור טורטוגרו ונמשיך אל שמורת טבע נוספת, שמורת הארנאל, בדרכנו אל השמורה הבאה נעצור בגן העדן של הצפרדעים, פרויקט משפחתי מרתק שהוקם בשנת 2,009 על ידי משפחה מקומית לא הרחק מהישוב סאראפיקי והפך להיות אחת מאטרקציות התיירות המרכזיות במדינה. כאן בחווה המרתקת מגדלים מינים רבים, זנים אנדמיים מיוחדים של צפרדעים, שמצאו באזור גידול זה את המקום האופטימלי, להתרבות. במסגרת הסיור בשמורה נכיר את מיני הצפרדעים המגוונים ואת הפרויקט המשפחתי יוצא הדופן של גן העדן לצפרדעים. מכאן נמשיך לשמורת הטבע הממוקמת למרגלות הר הגעש ארנל הממוקם לצד העיירה הציורית לה פורטונה ובסמיכות לאגם ארנל. הר הגעש ארנל נחשב לאחד מהרי הגעש הפעילים ביותר בעולם. ביולי 1968 התפרץ הר הגעש, ההתפרצות ארכה שלושה ימים וכתוצאה מהתפרצות הר הגעש שגם גבתה עשרות קורבנות, נוצרו מספר מכתשים שחלקם משמשים גם כתוצאה מאותה פעילות וולקנית ערה באזור, כאגם מעיינות חמים. עם ההגעה אל אזור שמורת הר הגעש ארנל, נתמקם במלון ונצא לפעילות באחד מאותם מעיינות חמים באזור. לינה וארוחת ערב בשמורת ארנל.


יום 5 I שמורת הטבע ארנל - שמורת מונטה ורדה

את הבוקר נפתח עם סיורים בשמורת הטבע של הר הגעש ארנל, אחד מאתרי התיירות המרכזיים בקוסטה ריקה. כאן באזור גיאוגרפי זה מרעננים הגשמים הטרופיים את האדמה ומשאירים אותה עשירה בלחות וירוקה במשך כל השנה ואת העמקים הסובבים את הר הגעש בעמקים ירוקים המלאים בצמחייה טבעית, נהרות עשירים במים זורמים, מעיינות חמים, לגונות, חיות בר ופארקים לאומיים. את הביקור בשמורת הטבע נתחיל במפל המזל באזור, מפל לה פורטונה, הליכה רגלית קלה תוביל אותנו אל המפל המרשים והגבוה, שנוצר גם הוא כתוצאה מאותה התפרצות הר געש היסטורית. מכאן נמשיך אל הכפר העתיק לה קאסונה, מקום שופע היסטוריה תרבות ומסורת ונלמד על יצור הקפה ועל מקומה של קוסטה ריקה בתעשיית יצוא הקפה הבינלאומית, נכיר את שיטות עיבוד החקלאות של תושבי הכפר. ונמשיך אל התחנה הבאה שלנו במסע לכיוון "ההר הירוק", מונטה ורדה. עם ההגעה אל אזור מונטה ורדה נצא אל עיירת המטיילים סנטה הלנה בה נשוטט ברחובות העיירה המיוחדים ונתמקם בלודג' מיוחד הממוקם בלב יערות הגשם. בשעות הערב נצא עם פנסים לסיור לילה מיוחד כדי להכיר את חיות הג'ונגל הפעילות בצורה ממשית יותר בשעות החשיכה ובעיקר את אוכלוסיית קיימנים ותנינים מקומית, אותם נזהה בנקל, כי עיניהם נצבעות באדום בשעות החשיכה. לינה וארוחת ערב באזור מונטה ורדה.


יום 6 I שמורת מונטה ורדה - סיור צמרות - מנואל אנטוניו

הבוקר נצא להכיר לעומק את שמורת הטבע הראשונה המוכרת בקוסטה ריקה: שמורת מונטה ורדה. לאחר ארוחת הבוקר נצא אל יער הערפל והעננים במסלול הנכנס אל תוך אזורי הג'ונגל של יערות הגשם המופלאים. במסגרת הסיור נעקוב אחרי צמחיית המטפסים הייחודית לשמורה, נלך בשבילים הצמודים בעצים שאת גזעיהם מלווה טחב אינסופי המעוטרים לעתים בפריחת סחלב מופלאה. לאחר הסיר במסלול ההיכרות הראשוני נצא אל אחת החוויות המשמעותיות בטיול לקוסטה ריקה: סיור הצמרות, ה sky walk, חוויה מופלאה המאפשרת לנו להכיר את יערות הגשם הצפופים מצמרות העצים הגבוהות, המאפשר מבט מלמעלה על יער הגשם. במסגרת הסיור בצמרות העצים יתכן ונפגוש את ציפור הקצאל, הציפור הלאומית של גואטמלה השכנה, אבל כזו הבולטת בזנב הארוך והירוק שלה. לאחר סיור הצמרות נצא לביקור בחוות הקקאו שם נשתתף ביחד בהכנת עיסת קקאו מקומית, שהייתה גם בשימוש בימי אימפריית המאיה. לאחר הסיורים באזור ״ההר הירוק״, ה״מונטה ורדה״ נצא בנסיעה החוצה חוות ירוקות יפות בואכה חופי האוקיינוס השקט אל שמורת מנואל אנטוניו הנחשבת בעיני רבים לאחד המקומות היפים והמרתקים ביותר בקוסטה ריקה. לינה וארוחת ערב באזור מנואל אנטוניו.


יום 7 I שמורת הטבע מנואל אנטוניו

יום מופלא שיוקדש לשמורת הטבע היפה מכולן: שמורת מנואל אנטוניו. סיורים בשמורה היפה הם שילוב של רביצה בחופים טרופיים ומפרצים מדהימים לצד מסלולי הליכה בין בעלי החיים המיוחדים החיים בשמורת הטבע. אוכלוסיית בעלי החיים בפארק כוללת מכרסמים שונים, עצלנים, קופים ממינים שונים (בעיקר קופי הקפוצ'ין – קופים לבני פנים), רקונים ועוד, לצד מגוון רחב של זוחלים ומאות מיני ציפורים טרופיות ועוד. לאחר הסיור הזואולוגי המרתק לא נוותר גם על שחיה במים החמים של האוקיינוס השקט. נכיר את תופעת המנגרובים המרתקת ואת ארבעת החופים המרכיבים את שמורת הטבע. את חוויית שמורת הטבע נקנח בשייט בקומראן להנות מיופי הטבע הסובב את האזור. לינה וארוחת ערב בשמורת מנואל אנטוניו.


יום 8 I מנואל אנטוניו - טראקולס - סן חוזה - גואטמלה סיטי

הבוקר נעזוב את גן העדן של מנואל אנטוניו ונצא בנסיעה לכיוון עיר הבירה: סן חוזה. בדרכנו אל נמל התעופה נעצור על גדות נהר טרקולס הרחב כאן נלמד להכיר את אוכלוסיית התנינים במקום מחייתם הטבעי. במסגרת השייט נלמד על החיה המיוחדת והעתיקה. נצפה בציפורי המים מקננות על גדות הנהר הרחב. נתצפת על התוכים הססגוניים וציפורי הטרף עד שנגיע אל מוצא הנהר אל האוקיינוס, כאן יסתיים המשט האחרון שלנו בחלק הטיול הראשון שלנו בקוסטה ריקה היפה. מכאן נמשיך אך נמל התעופה של סן חוזה, ממנו נמריא אל החלק השני במסע שלנו: הפעם אל גואטמלה. נחיתה בגואטמלה סיטי והתמקמות ללינה וארוחת ערב בעיר הקולוניאלית.


יום 9 I גואטמלה סיטי - קיריגואה - ליווינגסטון

הבוקר נעזוב את עיר הבירה גואטמלה סיטי ונצא אל נסיעה לאורך חופי הים הקריבי, בואכה האתר הארכיאולוגי של קיריגואה: אתר המכיל את לוחות האבן הכתובים הגדולים ביותר הקשורים לתרבות המאיה. קיריגואה היא אחת מערי המאיה הקטנות יותר, אך גם אחת מהחשובות בהקשר של תרבות המאיה, בזכות אוסף המונומנטים הענקיים שלה. כאן נמצאים תשעה לוחות אבן כתובים המסודרים מסביב לכיכר מרכזית ומלווים במזבחות המגולפים בצורות זומורפיות (של בעלי חיים שונים). גובהו של הלוח הגדול ביותר, לוח E, מתנשא מעל ל-11 מטרים. ההריסות כאן טרם שוחזרו, אך ההירוגליפים מפוענחים מלוחות האבן הכתובים וממספר מזבחות המספרים סיפור מרתק על יחסי קיריגואה עם העיר קופאן השכנה. מכאן נמשיך אל העיירה פוארטו בריוס ממנה נצא בשייט אל ליווינגסטון, עיירה מוקפת ג'ונגלים שרוב תושביה יוצאי אפריקה, צאצאי עבדים נמלטים אשר התיישבו בחוף הקריבי בסביבות המאה ה 18. בעיירה בתי עץ צבועים בשלל צבעים וכלכלה המבוססת על דייג וגידול קוקוס. נכיר את סיפורם המיוחד של תושבי העיירה, בני תרבות הגריפונה, צאצאי אינדיאנים ועבדים שחורים. בערב נצא לארוחת ערב משולבת בהופעת פולקלור של תושבי העיירה הגאים בתרבות הייחודית של תושביה. לינה בליווינגסטון.

  

יום 10 I ליווינגסטון - הריו דולצ׳ה - טיקאל

הבוקר נצא לשייט משפך ריו דולסה, לכיוון הים הקריבי. בהגיענו אל החיבור הרחב עם אגם איזבל, נתצפת על המצודה הקולוניאלית סן פליפה, מצודה חשובה שהגנה על הצי הספרדי מפני שודדי הים. במהלך השייט נכנס גם לתעלות קטנות המסתעפות מהנהר המרכזי ונצפה באנשים החיים על גדות המים. אחרי השייט ניסע צפונה, אל הג'ונגלים של מחוז פטן. אחר הצהריים נפליג על אגם פטן איצ'ה, כדי ליהנות משקיעה רומנטית ויפה באזור. לינה וארוחת ערב באזור טיקאל.


יום 11 I טיקאל - טיסה לגואטמלה סיטי - אנטיגואה

​את יום הטיול הבא נקדיש לטיקאל – הגדול באתרי המאיה הממוקם בלב ליבו של הג'ונגל הגוואטמלי. באתר למעלה מ- 3,000 עתיקות הפזורות על גבי שטח של כ- 5 קמ"ר ביניהם מקדשים, אתרי פולחן, בתי מרחץ ועוד. האתר המרתק ננטש במהלך המאה ה- 10, אך עדיין מעניק לנו היום עדות ברורה על עוצמתה של ממלכת טיקאל האגדית. במסגרת הסיור באתר נטפס על הפירמידות, נבקר במקדשים, בארמונות ונכיר את יער הגשם. המבנים החשובים של העיר נבנו בין השנים 550-850 לספירה המכסים שטח של כ-2.5 קמ"ר. המבנים הושפעו רבות מסגנונות בנייה של תרבויות מקסיקניות שכנות. ארכיאולוגים רואים בתרבות שחיה בטאוטיהואקאן, בשטח הגיאוגרפי שבפאתי מקסיקו סיטי של היום, כאחת המשפיעות והמרכזיות על האדריכלות של רוב המבנים החשובים בעיר. קיומה של העיר דווח לראשונה על ידי נזיר ספרדי בשם אנדרס דה אוונדאניו, אך גילויה הרשמי של העיר מיוחס למושל פטן ב-1,848 מודסטו מנדס. בתחילה הייתה העיר חבויה היטב בתוך הג'ונגל, אך עם גילוי המבנה הראשון באתר התבצעה בו חפירה ארכיאולוגית רחבת היקף שחשפה את המקום כולו. חלק מהמבנים מכוסים עדיין בתלי חול גדולים, צמחייה עבותה המאפיינים כל כך את הג'ונגל, הסובב את האתר. אנחנו נקדיש את היום לטיול רגלי מקיף באתר נפלא זה. בערב נטוס לגואטמלה סיטי וניסע ללינה באנטיגואה.


יום 12 I הר הגעש פקאיה - כפרים בסביבות אנטיגואה - אנטיגואה

הבוקר נצא אל הר הגעש פקאיה, אחד מארבעת הרי געש פעילים בגואטמלה. עם ההגעה אל האתר נעלה על סוסים רכיבה של שעה תביאנו כמעט אל פסגת ההר (המעוניינים יוכלו ללכת ברגל - הליכה למיטיבי לכת מאוד), בתום הטיפוס אל הפסגה נגיע אל מרחק של כ 100 מטרים מראש ההר לוע הר הגעש האדיר שבו. במהלך הרכיבה וגם בנקודת התצפית נשקיף על הנוף המרהיב ביופיו של העמקים הסובבים את ההר ומכאן נמשיך אל מרגלות ההר לסיור בכפרים הסובבים את אנטיגואה ביניהם הכפר: "סאן פליפה אגואה קליינטה" בו שוק המתמחה באריגים ומלאכות אחרות. מכאן נמשיך אל "סן חואן דל אוביספו" המפורסם בזכות אחת הכנסיות הקתוליות הראשונות בגואטמלה, בה התגורר הבישוף הראשון של גואטמלה. לאחר הסיורים בסביבה נשוב אל אנטיגואה, אחת הערים היפות ביותר באמריקה הלטינית כולה. נסייר ברחובות העיר היפה שנבנתה בהשראת הבארוק, נתכבד מכל הטוב בה כולל הכיכר הקולוניאלית "פלאזה דה ארמס", בכנסיה היפה של אנטיגואה, ארמון הקפיטנים ששימש כבניין הממשל עד 1773. נמשיך ונסייר בין בתיה הצבעוניים ורחובותיה המרוצפים באבן. נבקר בכנסיות העתיקות ובכיכרות הומות האדם. ונשאר ללינה וארוחת ערב באנטיגואה.


יום 13 I יום חוויות בשוק של צ'יצ'יקסטננגו

הבוקר נצא בנסיעה לעיירה צ'יצ'יקסטננגו, המרכז האדמיניסטרטיבי החשוב של בני המאיה – קיצ'ה. יום שוק צבעוני בו נזכה לראות אינדיאנים מכל האזור. נשוטט בשוק,נשוחח מעט עם הרוכלים ונכיר את אנשי המקום. נבקר בכנסיית סנטו תומא, המשמשת מרכז פולחנים נוצריים-אנימיסטיים, השאמנים עדיין משתמשים בו לצורכי פולחן ותפילה. נתערבב בקהל המקומי ונלמד על התלבושות הצבעוניות. נבקר בכנסיית סנטו תומס, המכילה גם לא מעט טקסים שמניסטים פגאניים ונעצור בבית הקברות המקומי, אשר מאופיין בצבעוניות רבה. לינה וארוחת ערב בצ'יצ'יקסטננגו.


יום 14 I מסע בין הכפרים של אזור אגם אטיטלן

​הבוקר ניסע לאגם אטיטלן, אגם כחול, המוקף כולו בהרי געש, בנוף ציורי יפהפה. בעיני החוקרים כיום נחשב אגם אטיטלן למרכז עולמם של שבטי המאיה, או לכל הפחות לאלו שחיו בהרי גואטמלה. במסגרת הסיורים שלנו באזור הכפרי של אגם אטיטלן נעבור בין הדוכנים השופעים בשווקים אליהם מגיעים עד עצם היום הזה צאצאי בני שבטי המאיה עם מגוון תלבושות צבעוניות שעוטים הם על גופם וכך משמרים את המסורת עתיקת היומין שלהם. מבחינתנו, עצם המפגש עם האוכלוסייה הצבעונית המגיעה לסקור את הנמכר בשוק זו האטרקציה המרכזית של היום. הרבה מעבר למרכולת הנמכרת בשווקים הכפריים. במסגרת סיורנו על גדות אגם אטיטלן נכנס גם אל אחד מאותם כפרי בני המאיה ונבקר בכפר סנטה קטרינה. לינה ליד אגם אטיטלן.


יום 15 I אגם אטיטילן

לאחר ארוחת הבוקר נצא לשייט באחד האגמים היפים ביותר. אגם אטיטלן שוכן ברום של 1,188 כשסביבו הרי געש נישאים. האגם נחשב בעיני רבים ליפה ביותר בגואטמלה כולה. בבוקר נשוט על פני האגם ונהנה מיופיו הייחודי, בהמשך נבקר בשוק היפה של סנטיאגו דה אטיטלן, הנמצא בצידו האחר של האגם, נבקר בכנסייה המקומית ובמקדש ביתי בו שוהה מישימון – הידוע בתור ה"גאנגסטר" המקומי. לינה אגם אטיטלן.


ימים 16-17 I אגם אטיטיטלן - גואטמלה סיטי - אירופה - תל אביב

ננצל את החלק הראשון של היום כדי להתוודע עוד יותר לבני המאיה וההיסטוריה שלהם, ניפרד מהם לשלום ונטוס בטיסות.

bottom of page