top of page

מסע פולקלור באזרבייג''ן - באקו ומעבר - מסע לארץ שומרי האש - הטיול של מוטי - 8 ימים

אזרביג'אן הממוקמת במרכז אסיה לחופיו המערביים של הים הכספי היא ארץ מרתקת מבחינה תרבותית בדיוק במרכזה של הדרך ששימשה את מרבית הציוויליזציות העתיקה. בעשור האחרון, לאור ההצלחה הכלכלית האדירה עברה המדינה שינוי תדמית קיצונית וכעת נחשבת עיר הבירה באקו, בה בחרנו לטייל כאחת הערים המודרניות היפות והמעניינות בעולם: שילוב מרתק של פריז ודובאי יחדיו -שדרות רחבות עשירות במותגי יוקרה, פארקים יפהפיים, מזרקות מרהיבות, מבנים ומונומנטים מרשימים מעטרים את העיר שחלקה העתיק הוכר כאתר שימור של יונסקו. אבל חשוב להדגיש שהמסע שלנו בוחר גם לצאת אל מחוץ לבאקו המרתקת ומשלב גם סיורים בעיר קובה וסיפורה היהודי. סיור באזרבייג'אן חווית חיים.


הערה חשובה: 

מסע זה הוא מסע לדוגמא שבוצע בהצלחה רבה בארגון של ​אורורה מסעות עולמיים ויכול לשמש דוגמא לבניית מסלול מקיף לנוסע העצמאי ולקבוצות טיולים מאורגנות. 

רוצים לשמוע על הטיולים בתפירה אישית שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אחד מהנציגים שלנו יצור איתך קשר בהקדם

מסלול הטיול

יום 1 I תל אביב - באקו

נצא בטיסה ישירה לבאקו, עם הגעתנו לעיר הבירה האזרית נעבור את ההליך המזורז להוצאת ויזות מקומיות, ונצא לסיור להכרות העיר, נכנס לביקור במרכז היידר אלייב, אחד המבנים היפים בעולם. מבנה שתוכנן בידי האדריכלית העירקית זאהה חדיד. נבקר בתערוכות הקבועות והמשתנות שמתקיימות במקום. מכאן נמשיך לביקור במוזיאון השטיחים. בו נלמד על ההתפתחות של סוגי השטיחים מהמחצלת, דרך סוגי הקילים השונים ועד לשטיח הארוג בעל הקשר הכפול הטורקי. נמשיך לבלות בבאקו היפה. נאכל ארוחת ערב ראשונה ומכאן נצא למלוננו להשלמת מנוחת הלילה ולקראת המשך סיורנו בעיר המרתקת.


יום 2 I באקו – שמורת גובוסטאן

הבוקר נצא לטיול חוויתי לשמורת גובוסטאן (עם צוות נהגים מקומיים). נצא ברכבי שטח לשמורה, אתר מורשת עולמית של אונסקו, שהתגלתה בינות לסלעים הענקיים המאפיינים את הנוף במקום. נסייר במוזיאון הפתוח ונחזור בזמן לתקופה הפרה היסטורית עם הפטרוגליפים –ציורי הסלעים שהשתמרו עד היום. נמשיך בסיור ונעלה לצפות בתופעת טבע ייחודית. הרי הגעש הבוציים. ההרים הקטנים פולטים בוץ וגז ויוצרים נוף ירחי. בשמורה כ-300 הרי געש מתוך 700 הרים הקיימים בעולם. תצפית מראש הצוקים, ברוכים הבאים לאזרבייג'אן. בערב נשוב ללינה בבאקו ללינה וארוחת ערב.

יום 3 I באקו – קובה

הבוקר נעזוב את עיר הבירה המודרנית, אליה נשוב לקראת ערב ונצא בנסיעה צפונה לכיוון העיר קובה: בדרכנו צפונה נחלוף על פני ה"חרגולים", הכינוי שהודבק למתקני שאיבת שמן האדמה, הפרושים לכל אורך גדת הים הכספי. נחלוף לצד מאגר המים המתוקים הגדול, המהווה חלק ממערכת הובלת מי השתייה וההשקייה של באקו ממקורות המים השונים באזור. כבר לאורך הנסיעה בים הכספי נבחין בשוני הגדול ממרכז עיר צפופה וסואנת אל נופים כפריים המשמרים את אורח החיים הקדום. לפני הצהריים נגיע אל קובה, הממוקמת למרגלות הרי הקווקז בה נבקר בבזאר העירוני הפעיל, בשוק המרכז האסייתי האופייני ונשמע את סיפורה של הקהילה היהודית הגדולה והחשובה של "היהודים ההרריים", שחיו בנפרד מהאוכלוסייה המקומית ביחסי שכנות מצוינים. לאחר הסיור בעיר נשוב לבאקו שם נאכל ארוחת ערב שבת יחד.


יום 4 I שבת בבאקו ואתריה

לאחר השלמת מנוחת הלילה וארוחת הבוקר נצא להכיר את העיר המרתקת: תחילת סיורנו תהיה בביקור במרכז העיר העתיק: איצ'רי שיהאר, העיר הפנימית – אזור מיוחד התחום כולו בחומות משמר המתוארכות לתחילת המאה ה17. נבקר בבתי האורחנים: "הקרוואן סאראי", אשר שימשו לאורך ההיסטוריה את שיירות הסוחרים על דרך המשי בדרכם מערבה עמוסים בסחורות ובכל טוב מהעולם המזרחי העתיק. נפרד מהעיר העתיקה ונצא להכיר את העיר המודרנית החדשה: במסגרת סיורנו בעיר החדשה נתרשם מהמבנים המרהיבים המאפיינים את שיאה של האדריכלות הרוסית הצארית של סוף המאה התשע עשרה. לא נוותר על ביקור במוזיאון השטיחים בהם נתוודע למגוון סוגי השטיחים המיוחד של התושבים האזרים. נמשיך לביקור במקורות הגז הקרובים לפני השטח ונעמוד משתאים אל מול תופעת פליטת להבות האש. נקדיש ביקור במקדש דת הזרתוסטרא, אשר שימש כפולחן לבני הדת שהאמינו וסגדו לאש. נמשיך ונסייר בעיר ככל שיותיר הזמן. בערב נצא לארוחת ערב בבאקו.


יום 5 I באקו – שאמחי – לאהיץ' – שאקי

לפנינו יום נסיעה ארוך: לאחר ארוחת הבוקר ניסע לחלקים הפנימים של אזרביג'אן, אלו הפחות מוכרים ממסלולי הטיול השחוקים לבאקו וסביבותיה: תחילת מסענו תהיה בכפר הציורי קובוסטן ממנו נצא בנסיעה אל אתר עלייה לרגל מקומי דיר באבא, נשמע את סיפורו ונמשיך אל מאוזלואום שבע הכיפות בעיירה שאמאחי, המאוזוליאום מהווה את ציון קברם של מלכי שושלת שריוואן. מכאן נצא במוניות מקומיות להכיר את כפר נפחי הנחושת פרסים להיג' בדרך העוברת דרך קניון צר ויפהפה, כפר הנפחים שומר עד עצם היום הזה על תבניתו המקורית והוא בנוי מהאבן המקומית שבאזור. במסגרת ביקורנו בכפר נשוטט בין חנויות התבלינים ועבודות היד האופייניות לאזור, נבקר בכנסייה הקדומה המשמשת כיום כמוזיאון אתנוגרפי ונמשיך ללינה וארוחת ערב באזור שאקי.


יום 6 I שאקי – קיש – גנג'ה

הבוקר נמשיך לבקר באחת הערים העתיקות והמפורסמות בקווקז שאקי, הממוקמת ברום של 700 מטרים מעל פני הים. העיר העתיקה של שאקי שימשה לאורך השנים בימי הזוהר של דרך המשי כתחנת מעבר חשובה לסוחרים. במסגרת ביקורנו בעיר נבקר בארמון הקיץ של החאן, מבנה שנבנה במהלך המאה ה 18 ובו שילוב מרתק של ציורי פרסקו וחלונות העשויים מעבודת שבאקה עדינה, מלאכת יד מרתקת שעד עצם היום הזה נלמדת במרכז האומנויות המקומי בו נבקר גם כן. כיאה לאחת הערים על דרך המשי נסייר בקרוואן סראי המפואר שאירח בעבר סוחרים עשירים בדרכם על ציר דרך המשי, נטעם בקלוואה משובחת ששמה המפורסם ידוע בכל רחבי המדינה. ונתרשם מעבודות היד האומנותיות הנמכרות ברחבי העיר. משאקי נמשיך לעיירה קישי, שם נחליף את האוטובוס הממוזג במוניות מקומיות ונעלה אל הכנסייה האלבנית קווקזית המיוחדת, נמשיך אל העיר גנג'ה ונבקר במרכזה ההיסטורי בית העירייה וכיכר היידר אלייב, לינה וארוחת ערב בגנג'ה.


יום 7 I גנג'ה – גוי גול – באקו

הבוקר נצא בסיור אל האגם הכחול, ה"גוי גול" החבוי בלב שמורת טבע המגיעה לרום של 2,200 מטרים מעל פני הים. בשמורה נצא לסיור רגלי (לא קשה) בדרך המשלבת צמחייה ונופים הרריים מקסימים. לאחר סיור הבוקר בשמורה נשוב אל גנג'ה נמשיך אל "בית הבקבוק" ונשמע את סיפורו המיוחד לאחר הסיורים באתרים נוספים בעיר נשוב אל העיר באקו להשלמת הסיורים האחרונים בעיר. לפני שובנו ארצה.


יום 8 I באקו – תל אביב

ביומנו האחרון באזרבייג'אן ממנו נצא מסוחררים משפע הצבעוניות והסוגים של שטיחי אזרבייג'אן. לאחר הסיורים המיוחדים העברה לנמל התעופה לטיסה חזרה לתל אביב.


  • מסלול מיוחד זה נכתב במיוחד בעבור חבורת המחוללים הירושלמים של מוטי קוצר - איתם יצאנו למגוון מסעות פולקלור מרתקים ברחבי העולם.

  • ייתכנו שינויים במסלול בהתאם לטיסות, מזג האויר, הוראות השלטונות ומיטב שיקולי המדריך לטובת הטיול


bottom of page