top of page

איטליה - מסע מרתק אל קרנבל המסכות המיוחד של סרדיניה וחבל ברבג'יה - הטיול של יורם - 8 ימים

מסע חורפי לטיול מפתיע לאי הרועים סרדיניה שבמרכזו קרנבל המסכות המסתורי.  זהו קרנבל אפל, יצרי, ועתיק יומין שהשורשים הפגניים שלו נטועים הרחק בימי קדם עת האל החושני דיוניסוס ליהט את הלבבות בפולחנו האקסטטי. נצא לטיול מגוון המשלב מפגש אותנטי עם התושבים והשתתפות בחגיגות הקרנבל בהרי הברברים של סרדיניה יחד עם סיור באתרי טבע תרבות ונוף יוצאי דופן. נבקר במערת הנטיפים היפיפייה נפטון, נבקר באתרי התרבות המגליתית הנוראגית והפונית הקדומים ונשמע על הפולחנים המרתקים שהתקיימו בהם, נכיר את שירת הרועים ההרמונית של ביטי, נצעד עם המאמוטונס עטויי המסכות השחורות - אחד מרגעי השיא של הקרנבל, נלמד להכין גבינת רקוטה ולבשל תבשילים סרדינים מסורתיים, נצעד בסמטאות הכפר ההררי אורגוזולו שבו ציורי הקיר הפכו לשם דבר, ונבקר בערים המרתקות קאליארי, אלגרו ואוריסטנו שבאחרונה מבניהן מתקיימים אירועי קרנבל ייחודיים. הטיול מלווה בהדרכה מקומית ומותאם לאירועי הקרנבל.  


הערה חשובה:

  • מסע זה הוא מסע לדוגמא שבוצע בהצלחה רבה בארגון של ​אורורה מסעות עולמיים ויכול לשמש דוגמא לבניית מסלול מקיף לנוסע העצמאי ולקבוצות טיולים מאורגנות. 


רוצים לשמוע על הטיולים בתפירה אישית שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אחד מהנציגים שלנו יצור איתך קשר בהקדם

מסלול הטיול

יום 1 I ההגעה לסרדיניה

לאחר הנחיתה בנמל התעופה של אלגרו נגיע אל עיר העתיקה אלגרו שבחלקו המערבי של האי. שמה הלא רשמי של העיר "ברצלונה של סרדיניה", ואכן מתקיימת בה השפעה ספרדית משמעותית החל בשפה הקטלונית המדוברת בה וכלה בארכיטקטורה המזכירה את עיר האם. ככל שיאפשר לנו מזג האויר והזמן נסייר בנמל הציורי בסמטאות העיר ובחומות המקיפות את הרובע העתיק. לאחר מנוחה במלון, נצא לארוחת ערב במסעדה מקומית. לינה באלגרו.


יום 2 I מערת נטיפים - הקרנבל בגאבוי

לאחר ארוחת הבוקר נקיים סיור אל מערת הנטיפים היפהפייה של נפטון. נרד בשורה ארוכה של מדרגות משקיפים על המצוק הימי המדהים וחוזים בגלי הים הנשברים בין המפרצים. במערה המרשימה מאוד ילווה אותנו צוות הדרכה מקומי. בצהריים נגיע לגאבוי – כפר גבוה הנטוע בלב האזור הפראי וההררי של ארץ הברבארים ברבג'יה. ביום הפותח של הקרנבל נשתתף בחגיגה המקומית שבה עוטים התושבים מסכות מעץ המייצגות חיות פרא, מורחים פניהם בפיח שחור, עוטים על גבם בגדים שחורים, מתופפים בקצב חייתי בתופי טמבורין ומחללים בחלילי רועים במוסיקה אקסטטית. לינה במלון בכפר הגבוה פוני


יום 3 I מוזאון הטנורים בביטי, אתר נוראגי, תצפית מהאורטובנה

לאחר ארוחת בוקר נצא בנסיעה נפלאה בין יערות עצי אלון שעם אל אזור הכפר ביטי. נבקר באתר העתיקות הנוארגי סו רומנסזו בו נפגוש את הכת שסגדה למעיינות מים ולבארות מקודשות. נבקר במוזאון הטנורים בכפר ביטי בו נשמע על שירת הרועים המופלאה של סרדיניה. בצהריים נעבור סדנה שבה נלמד להכין גבינת ריקוטה נהנה מארוחת "רועים" ונבקר בחוות עזים מקומית. נסיים את היום בטיול קצר להר אורטובנה ממנו תצפית בשעת השקיעה אל מאסיב ההרים של ברבגיה ואל העיר נוארו. לינה במלון בכפר בפוני.

שירת הטנורים


יום 4 I ציורי הקיר באורגוזולו, ביקור ביקב, מוזאון ואומן מסכות

לאחר ארוחת הבוקר בפוני נערוך סיור בכפר המופלא אורגוזלו ובציורי הקיר הייחודיים שבו. הכפר הוא אבן שואבת לאמנים סרדיים שמייצגים באמצעות ציורי הקיר היפיפיים מסורת אומנותית ארוכת שנים ותפישות חברתיות תרבויות ופוליטיות הרווחות בכפרי ההרים של ברבגיה. נבקר ביקב ונטעם ממספר סוגים של יין הקנונאו הייחודי לסרדיניה תוך כדי למידה על הכנת היין הייחודי הזה שטעמו גן עדן ויש בו גם יסודות בריאים. לאחר שהטבנו עיננו ביין נהנה מארוחה כפרית במסעדה באזור מאמויאדה. לאחר הסעודה נבקר במוזיאון המסכות של מאמויאדה שיתן לנו הסבר ראשוני על הקרנבל המסורתי שמתקיים בכפר. במוזאון נראה מסכות בהם עושים שימוש בחגיגות הקרנבל ברחבי אירופה. משם נמשיך לביקור אצל אומן המסכות אנטונלו שיראה ויספר לנו על תהליך הכנת המסכות והמלבושים האופייניים לקרנבל במאמויאדה. לינה במלון בכפר פוני.


יום 5 I אזור האגמים של פוני – הכפר ממוידה וקרנבל המסכות המסורתי

לאחר ארוחת הבוקר נצא להליכה רגלית קצרה באזור האגמים של פוני. זהו אזור גבוה שבתקופה זו של השנה מאפשר מראה חורפי של הרי ברבגיה. לאחר ארוחת הצהריים נבקר באחד משיאי חגיגות הקרנבל בעולם – ריקוד המאמטונס המפורסם בכפר מאמויאדה. זהו קרנבל אפל יצרי ועתיק יומין שהשורשים הפגניים שלו נטועים הרחק בימי קדם עת האל החושני דיוניסוס ליהט את הלבבות ביינו. בצהריים נצפה בטקס הלבשת הגברים בפרוות והמסכות לפני יציאתם לריקוד המסורתי. נמשיך לצפות במחול במצעדים ובחגיגות המרתקות שבסופן נחגוג יחד עם תושבי מאמויאדה ואורחיהם באכילת תופינים מקומיים. לינה במלון בכפר היפיפה אוליינה


יום 6 I העיר נוארו

לאחר ארוחת הבוקר נבקר במפל המים ובשמורת הטבע הטבע היפיפיה סו גולגונה שבה יוצא פלג מים זכים וכחולים כבדולח מתוך מפל בהרים. משם נמשיך אל "קברי הענקים" קברים פרה היסטורים מרתקים השופכים אור על התרבות המגליתית שקדמה לנוראגים. בסמוך לשם נמצאת חוות אילוגה, חווה המשלבת חקלאות מסורתית עם תיירות. אצל המארחת אנטונלה נלמד את רזי בישול האוכל המסורתי של ברבג'יה תוך כדי סדנה מעשית שאת תוצאותיה נאכל בעצמנו. לאחר ששבענו נסע אל בירת ברבג'יה העיר נוארו ובמוזאון הפולקלור נלמד על התלבושות המסורתיות של תושבי ברבג'יה ועל אורח החיים המסורתי. אחרי הביקור במוזיאון ארוחת ערב וזמן חופשי במרכז נוארו. לינה במלון בכפר הציורי אוליינה


יום 7 I הקרנבל בעיר אוריסטנו

לאחר ארוחת בוקר נפרד מאוליינה ונישא פעמנו דרומה לעיר אוריסטנו אשר בה מתקיימים כל שנה אירועי קרנבל יחודיים. ברחובות העיר מתקיים טורניר ובו רוכבי סוסים מחופשים במסכות לבנות מנסים לתקוע על רומח כוכב מכסף במהלך דהירה אימתנית. יש אומרים כי זהו אזכור לתחרות שהתקיימה אצל האבירים ממסע הצלב השני לפני יציאתם לארץ הקודש. בהמשך חגיגות הקרנבל נצפה בפעלולים של רוכבי סוסים המלהטים בין סוס אחד לשני במיומנות מופלאה תוך כדי שעשועי אקרובטיקה. חוויה יוצאת דופן. בין לבין מקווים שנספיק לבקר באתרי התרבות וההיסטוריה בלב העיר אוריסטנו. בערב נמשיך בנסיעה אל עיר הבירה של סרדיניה קאליארי. לינה במלון בעיר קאליארי.


יום 8 I העיר קליארי – האי סן אנטיוקו

לאחר ארוחת הבוקר נסע כשעה אל האי סן אנטיוקו המחובר היום ליבשת בגשר מלאכותי. נבקר במערכות הקבורה העתיקות של התרבות הפונית שכבשה את סרדיניה לפני אלפי שנים. אלו קטקומבות – מערות קבורה תת קרקעיות המלמדות על מסורות הפולחן של הפונים, העם הספן שמקורו פיניקי שלו היו מושבות בצפון אפריקה. משם נחזור אל סיור בעיר העתיקה המצודדת של קאליארי על חומותיה וסמטאותיה המרתקות. נאכל ארוחת צהריים לפי המסורת הקולינרית של קאליארי ומשם נצא אל שדה התעופה בטיסה לרומא ומשם חזרה לישראל.


bottom of page