top of page

הבלקן - מסע מקיף לאלבניה, קוסובו ומקדוניה - הטיול של ירדנה - 8 ימים

עוד מסע מופלא מבית אורורה מסעות עולמיים והפעם מסע בלתי נשכח אל חבל הבלקן:  מסע בין הרים, נופים, ערים מרתקות והיסטוריה אנושית בלתי נשכחת. במסגרת הסיור שלנו ננחת בטיראנה עיר הבירה האלבנית ונטפס אל קרויה, עיר הבזאר הגדולה ממנה נעפיל אל פסגות הרי האלפים הבלקניים ונצא למסלולי טבע בשמורת הטבע ולבונה. נחצה את הגבול אל קוסובו השכנה ונכיר את "ירושלים של סרביה", העיר פריזרן בליבה של המדינה העצמאית הצעירה. מכאן נמשיך דרומה אל מקדוניה היפה ונתחיל בסיור בעיר העתיקה של סקופיה ממנה נרד אל האגם הציורי אוכריד אליו נשפך נהר הדרין היפהפה ונקנח בעיר אלף החלונות בראט ובבירה האלבנית טיראנה. 


הערה חשובה:

  • מסע זה הוא מסע לדוגמא שבוצע בהצלחה רבה בארגון של ​אורורה מסעות עולמיים ויכול לשמש דוגמא לבניית מסלול מקיף לנוסע העצמאי ולקבוצות טיולים מאורגנות. 


רוצים לשמוע על הטיולים בתפירה אישית שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אחד מהנציגים שלנו יצור איתך קשר בהקדם

מסלול הטיול

יום 1 I יום ג': ת"א – טיראנה (אלבניה) - קרויה

נצא בנסיעה מרמת הגולן אל נמל התעופה בן גוריון ממנו נמריא אל טיראנה, בירת אלבניה. עם נחיתתנו בעיר הבירה האלבנית נעפיל אל העיירה קרויה, אחת הערים העתיקות והחשובות באלבניה, עירו של המנהיג המיתולוגי סקנדברג שאת סיפור גבורתו ועמידתו האיתנה נכיר במהלך הסיור בקרויה. לאחר הסיור במוזיאון הנושא את שמו של המנהיג נשוטט בבזאר הטורקי הססגוני המטפס אל המצודה בה נלחם סקנדברג ממנה נשקף נוף מרהיב. לינה וארוחת ערב בקרויה.


יום 2 I יום ד': קרויה – המעבורת לפיראזה – האלפים האלבנים – עמק ולבונה (אלבניה)

הבוקר נעלה על האוטובוס וניסע אל המעבורת היוצאת לכיוון העיירה פיראזה, שייט שאורכו כשעתיים על אגמים שנוצרו ממערכת הסכרים שנבנתה בשנים האחרונות בהשקעה כלכלית גדולה של ממשלת סין לטובת העם האלבני על מנת לייצר חשמל הידרואלקטרי. השייט יאפשר לחזות במקומיים המנצלים את הנהר למעבר מקוסובו אל עבר חופי הים של אלבניה ועיר הבירה טיראנה, הנוף שילווה אותנו במהלך השייט יהיה משולב במצוקים גבוהים ובתי כפר מבודדים. נצא בנסיעה אל העיירה באירם קורי, עיירה ענייה וקטנה עם היסטוריה מפוארת מימיו של העריץ אנוור הודג'ה, שליטה שנוי המחלוקת של אלבניה במחצית השנייה של המאה העשרים, נשמע את הסיפור ונכיר את העיירה המשמשת כמעין מרכז לאיכרי האזור תוך שיטוט בעיירה וברחוב הראשי של העיר בו נמצא השוק המקומי. מכאן נמשיך ונטפס אל מרומי האלפים האלבניים לכיוון העיירה הציורית ולבונה, הנמצאת בפתחה של שמורת הטבע הנושאת את שם העיירה. עם ההגעה נצא לסיור רגלי בעמק המוריק, אזור פראי ומלהיב של טבע מבודד ועדיין בתולי למדי, שמורת הטבע היפה ממוקמת בסמיכות לנהר הולבונה הצלול ובתוככי השמורה משובצים להם כפרים קטנים ואזורים חקלאיים המשווים למקום מראה שלקוח מלפני יותר ממאה שנה. במהלך יום הטיול בשמורת הטבע בה ישולבו מספר סיורים רגליים קלים בשטח היער וטיולים לאורך הנהר הזורם. לינה וארוחת ערב כפרית בוולבונה.


יום 3 I יום ה': החצייה לקוסבו – ג'קובה – פריזרן (קוסובו) – סקופיה (מקדוניה)

הבוקר נצא למסע מזרחה לעבר הגבול אלבניה – קוסובו. לאחר חציית הגבול והפרוצדורה המלווה בעניין. לאחר חציית הגבול נצא אל העיר העתיקה הקוסוברית פריזרן, העיר העתיקה המוזכרים בכתבים של האימפריה הביזנטית והממלכה הבולגרית הראשונה ובעבר נחשבה כחלק מהאימפריה העות'מאנית. במסגרת הסיור בעיר שנחשבת ל"ירושלים של סרביה" ועל כן סביבה מתנהל מאבק עיקש בין אלבניה וסרביה בשנים האחרונות, נכיר את האלמנטים הארכיטקטוניים מההיסטוריה העשירה. נטייל ברחובות העיר ובסמטאות העתיקות, נכיר את הגשר העתיק הסמוך למסגד הגדול ועוד ככל שיותיר לנו הזמן. מכאן נמשיך בנסיעה אל מקדוניה ונגיע אל העיר הבירה המקדונית – סקופיה. עם ההגעה אל העיר נצא לסיור בעיר סקופיה, עיר שעברה שיפוצים רבים בשנים האחרונות: במסגרת הסיור נכיר את התרבות והפולקלור של מקדוניה. נשמע את סיפורן של האימפריות הגדולות שהותירו את חותמן על העיר. נראה את המבצר המרשים של סקופיה, נתרשם מהשער החדש של העיר אשר מוקדש לאלכסנדר מוקדון, הרכוב על הסוס בפסל המפורסם, נטייל בבזאר הישן של העיר ונשמע את סיפור רעידת האדמה הגדול שחוותה העיר בשנות השישים. לסיום היום נכנס אל מוזיאון שואת יהודי מקדוניה הנמצא בליבה של העיר ונשמע את סיפורה הכואב של הקהילה היהודית.


יום 4 I יום שישי – סקופיה – שייט בקניון מטקה - כפר המעיינות ווצאני – אגם אוכריד

הבוקר עוד נמשיך ונסייר בעיר סקופיה (אתרים שלא הספקנו ביום הטיול הקודם) ומכאן נצא לביקור באחד הקניונים היפים באזור הבלקן, קניון מטקה. פירוש השם מטקה הוא רחם והינו חלק משמורת טבע מופלאה. במסגרת הסיור בקניון נצפה על הסכר הגדול שנבנה בשנות ה 40 וייצא מאגר מים הממוקם בלב הקניון המרשים. נספיק עוד לצאת לשייט באגם החבוי והמעוניינים יוכלו לטפס בשביל צר אל מערת הנטיפים המרשימה. מכאן נעזוב את אזור סקופיה ונמשיך לסיור בכפר הציורי ווצאני המשופע במעיינות ובארות מים. לקראת השבת נגיע אל אגם אוכריד, כאן על שפת האגם נבלה את סוף השבוע במלון הממוקם על גדת האגם. לינה וארוחת ערב באגם אוכריד.


יום 5 I יום שבת – אוכריד

בשבת ננוח מעט ונצא למסלולי הליכה סביב העיר היפה אוחריד, העיר ששימשה בעבר כעיר הבירה של הממלכה הבולגרית/מקדונית. בתחילת סיורנו נעפיל אל המבצר של הצאר סמואיל, נמשיך אל כנסיית סאן קלמנטה המעוטרת בשלל עיטורים מרהיבים ונרד אל רחובה הראשי של העיר המלא בשלל חנויות מעניינות, מסעדות ובתי קפה עד הגיענו אל כנסיית האגיה סופיה, כנסיית החוכמה, אחת מסמלי העיר אוחריד. לאחר שנשוב למלון ונתארגן לעוד מספר חזרות נצא במוצאי השבת (יחד עם המטיילים הדתיים) לסיור ערב בעיר העתיקה. לינה וארוחת ערב באוחריד.


יום 6 I יום א': אגם אוכריד – שייט אל כנסיית נחום - החצייה לאלבניה – בראט (אלבניה)

בבוקר נסייר בחלקו המקדוני של אגם אוכריד, הדרך מרהיבה ביופייה, במהלכה נעצור לתצפיות נוף וסיורים רגליים קצרים בנקודות חמד ובכפרים קטנים ושכוחי אל בהם עדיין מתקיימות מלאכות מסורתיות. בפינה הדרומית נבקר בכנסיית נחום הקדוש לרגליה נובעים המעיינות הממלאים את האגם במימיהם הצלולים. הטיול במקום יתבצע בשייט מרהיב באמצעות סירות משוטים. אחר הצהריים נחצה את הגבול לאלבניה ועם החצייה נראה את הבונקרים המיוחדים בצורת כיפה עגולה "פטריות בפי המקומיים" מתקופתו של הרודן אנוור הוג'א (שנות ה 70 של המאה ה-20). הביצורים הם סמל להשפעת הפחד של מנהיגי אלבניה הקומוניסטית מפני טיטו (נשיא יוגוסלביה). המשך בנסיעה דרום מערבה לעבר בראט עיר 1000 החלונות. לינה בראט.


יום 7 I יום ב': בראט (אלבניה) - טיראנה

בראט מכונה "עיר אלף החלונות", בזכות החלונות המרובים שבבתיה אדומי-הגגות. לאורך הרכס מעל לערוץ הנהר, ניצב מבצר מן המאה ה-14, שמגן על כנסיות אורתודוקסיות קטנות. על המדרון תחת המבצר, נמצא הרובע המוסלמי העתיק מאנגאלם. גשר אבן בן שבע קשתות, מוביל אל גוריצה, הרובע הנוצרי. בעיירה יש שילוב מעניין של מסגדים ,כנסיות וביניהם גם מקום פולחן קטן יותר, שאליו נהגו להגיע בני כיתות מוסלמיות, כדוגמת הדרווישים המיסטיקנים כדי לערוך את טקסיהם הייחודיים. תוך כדי שיטוט בין הסמטאות הציוריות, נחפש את קברו של שבתאי צבי, משיח השקר, שלפי גרשום שלום קבור בבראט. במידה ויותיר לנו הזמן נערוך עצירה קצרה בעיר אלבאסאן Elbasan, שיושבה כבר בשנת 450 לספירה. אלבאסאן שוכנת באמצע הדרך בין פוגראדץ לבין דורס, וחשיבותה גדלה משנת 1974, אז הקימו בה הסינים מפעל פלדה גדול ("פלדת המפלגה"). אלבאסאן נוסדה על ידי הרומאים במאה הראשונה לספירה וחומות אבן חזקות, עם 26 מגדלי שמירה, נוספו במאה הרביעית, כדי להגן עליה מפני הפולשים הברברים. בשנת 1466 בנה הסולטאן מוחמד השני את החומות מחדש ושינה את שם העיר לאל באסאן, שפירושו "המבצר" בטורקית. בסיום הסיור נצא לעבר טיראנה. לינה טיראנה.


יום 8 I יום ג': טיראנה – תל אביב

טיראנה הינה בירת אלבניה משנת 1920; היא עיר קומפקטית וסימפטית למדי לסיורים הן ברכב והן ברגל. טיראנה ממוקמת פחות או יותר באמצע הדרך בין רומא לאיסטנבול, והאדריכלות בה הושפעה משתיהן, כמו גם מאדריכלות האיחוד הסובייטי. נצא לסיור להכרת העיר. נראה את כיכר סקנדרבג, מגדל השעון, מסגד אטהם, בית הפירמידה, בניין האופרה ועוד. במהלך הסיור נערוך מפגש מיוחד עם נציגי משפחה שהגנה על יהודים בתקופת מלחמת העולם (אם יתאפשר) ועל כך זכו לאות "חסידי אומות עולם". נטייל ככל שיותיר לנו הזמן, נסעד ארוחת ערב, נצפה במופע פולקלור מקומי. בהתאם לשעת ההמראה העברה לשדה התעופה לטיסה חזרה לארץ.


  • מסע מיוחד זה נבנה במיוחד לקבוצת ותיקי הגולן - איתה זכינו לצאת למגוון יעדים ברחבי העולם.

bottom of page