top of page

אלבניה - מסע הליכות בהרים הצפוניים -הטיול של יורם - 8 ימים

טיול הליכות מגוון ויוצא דופן באלפים הדינריים של צפון אלבניה בשייט על האגמים של שקודרה, בעמקים ולבונה ות'ת, בערים המסורתיות קרויה ובראט ובבירה המרתקת טירנה. אלו מחוזות הרריים וכפריים יפיפיים שבהם ניתן לראות טבע ומסורת אנושית במלוא עוצמתם. אלבניה היא מדינה אירופאית מוסלמית שנפתחה לאחרונה לתיירות ועדיין שומרת על קסם העבר במחוזות הרריים ומרוחקים. נבקר בטירה של שקודרא ונשמע על השבטים האילריים, נעשה מסלולי הליכה בעמק ת'ת המופלא ונפגש ברועים. נצעד במעבר ההרים (נעזרים בסוסים) אל עמק ולבונה בנוף עוצר נשימה. נמשיך בשייט על אגם קומאן אל "תאילנד של הבלקן" קניון מדהים ביופיו עם חופי נהר קסומים. נמשיך אל העיר קרויא, הלב הפועם של המסורת האלבנית ומרכז המסדר הבקטשים הסופי, ונקנח בעיר אלף החלונות בראט שבה גם קבור משיח השקר שבתאי צבי, שם גם נפגוש בעלי מלאכה מרתקים. נסיים בבירה טיראנה ובאתריה.


הערות חשובות:

  • מסע זה הוא מסע לדוגמא שבוצע בהצלחה רבה בארגון של ​אורורה מסעות עולמיים ויכול לשמש דוגמא לבניית מסלול מקיף לנוסע העצמאי ולקבוצות טיולים מאורגנות. 

  • בימי הטיול משולבות הליכות רגליות בטבע כחלק מאורח החיים של תושבי אלבניה. אלו טיולים לאוהבי לכת בהם מתקיימת הליכה תוך עצירות והסברים.

רוצים לשמוע על הטיולים בתפירה אישית שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אחד מהנציגים שלנו יצור איתך קשר בהקדם

מסלול הטיול

יום 1 I טיסה תל אביב -אתונה-טירנה – ביקור באתרי שקודרה

לאחר הנחיתה המוקדמת בטירנה נצא בנסיעה של כשעתיים ומחצה אל בירת צפון אלבניה שקודרה. העיר שקודרא שוכנת לצד אגם ענק על הגבול עם מונטנגרו. במהלך ההיסטוריה היא היתה המרכז של תרבות השבטים האילריים שכוננו כאן ממלכה מפוארת מוגנים באמצעות הרי האלפים הדינריים. לאחר שנתמקם במלון נצא לבקר באתרים המרתקים של העיר. נבקר במצודת רוזאפה שמלמדת על העבר המפואר של ממלכת האילריים בתצפית מטורפת על מפגש הנהרות ונשמע את המיתוס על שלושת האחים. נחזה במסגד המפואר של העיר בסגנון העות'מני ובגשר הרומי האדיר שנבנה על הנהר. לינה במלון בעיר שקודרה.


יום 2 I מעבר ההרים ת'ורס, מסלול השביל האלכסוני לכפר ת'ת - סדנת צילום

לאחר ארוחת הבוקר נצא בנסיעה משקודרא לכיוון עמק ת‘ת. נטפס ברכב אל מעבר ההרים ת'ורס בגובה 1740 מ'. נמשיך בירידה עד למונומנט של אדית' דורהם, אנתרופולוגית וסופרת אנגלית שהתאהבה בחלק זה של אלבניה. היופי של אלבניה הוא בנופים הציוריים, יערות עצי אורן ואשוח, נחלים הרריים ומפלים. נמשיך בהליכה במגמת ירידה דרך הצמחייה הירוקה לכיוון עמק ת'ת צופים בהרים העצומים שסוגרים עליו. נתקדם במגמת ירידה אל החלק החיצוני של הכפר הנקרא רובע גייצ'ג ובו כמה מהבתים היפים בכפר. בערב נערוך סדנת צילום קצרה לשיפור איכות התמונות שנצלם בטיול. לינה בבית הארחה בכפר ת'ת


בערב סדנת צילום עם יורם פורת צלם נשיונל ג'אוגרפיק בה נלמד את עקרונות הצילום, איך לצלם תמונות מרהיבות בטלפון או במצלמה. הליכה באורך 8-10 ק"מ מינוס 800 מטר


יום 3 I הכפר תת' - מפל גרונוס - בריכת העין הכחולה

לאחר ארוחת הבוקר נצא בהקפצה רכובה למרכז הכפר תת' לעוד יום נפלא. זהו הכפר שנחשב לחלק מהכפרים המסורתים הקדומים והנדחים באלבניה שעבר לאחרונה התאמה לתיירות. נבקר בכנסיית הכפר וב“מגדל נקמת הדם“ והוא העדות היחידה הקיימת למקומות מסתור בהם משתמשים גברים כדי להתגונן מפני נקמת דם הנהוגה במסגרת חוקי הקאנון הנוקשים. מהכפר נצא לטיול יפיפה במורד נהר תת' החוצה את העמק, נגיע למפלי גרונס המרשימים הנופלים מגובה של עשרות מטרים ומשם נמשיך ברגל דרך הכפר היפה נדליסה, לבריכת העין הכחולה. זו בריכה קסומה של מים צוננים בצבעי כחול טורקיז המתקיימת בגלל תהליך המסת אבן הגיר במים הנקרא "קארסט". משם נחזור לכפר נדליסה ברגל ונוקפץ ברכב חזרה לכפר תת'. (מסלול ההליכה 8 ק"מ). לינה בבית ההארחה בתת'.


יום 4 I מעבר ההרים מעמק ת'ת לעמק ולבונה

זהו ללא ספק אחד משיאי הטיול. את המעבר מעמק ת'ת לעמק ולבונה ניתן לעשות ברגל בלבד. לאחר שנועבר בהקפצה אל המקום הגבוה ביותר שאליו מגיע רכב יועמס הציוד האישי שלנו על הסוסים האלבנים הקשוחים ויעבור איתנו בטיפוס את מעבר ההרים. שלוש שעות עליה תוביל אותנו אל הפאס. מי שיתקשה יוכל להעזר בסוס. גובהו של המעבר כ1960- מ‘, והוא ככל הנראה הנקודה הגבוהה ביותר שנגיע אליה בטיול הזה. מהמעבר, נוכל להשקיף על נופים מהפנטים של הרי ”ראדוהימה“, ועוד מבט על הנופים המרשימים של הר ”י‘זרקה“ הגבוה באלבניה. עתה ,כשאנו נמצאים עמוק בהרי האלפים האלבניים נרד ירידה של שעתיים בשביל המתפתל על צלע ההר אל הכפר ”רוגאם“ המצוי בשולי עמק ולבונה. האזור כולו מקביל לנהר הולבונה הצלול ובו מספר כפרים קטנים ואזורים חקלאיים. האזור כולו נראה כאילו נותר מאה שנים מאחור. מכאן נוקפץ ברכב אל בית ההארחה שלנו בכפר ולבונה. לאחר ארוחת ערב מפנקת וארוח אלבני מסורתי נישן בבית ההארחה בולבונה. (5-6 שעות הליכה, עליה 800+, ירידה מינוס 900 מטר).


יום 5 I מעמק ולבונה אל העיר קרויה

לאחר ארוחת הבוקר נצא למסלול הליכה יפיפה וקצר לאורך נהר ולבונה בין בתי הכפר המסורתיים וחלקות העיבוד. מכאן נמשיך בנסיעה יפיפייה אל העיירה פיירזה הנמצאת על גדת אגם קומאן. האגם נוצר ממערכת סכרים אותם בנו הסינים עבור האלבנים על מנת לייצר חשמל הידרואלקטרי. מכאן תיקח אותנו סירה בשייט על מימי האגם בעל מי הבדולח. הנוף בשייט הוא של הרים מיוערים, מצוקים ובתי כפר מבודדים. השייט יאפשר לנו לחזות במקומיים המנצלים את הנהר למעבר מקוסובו אל עבר החוף וטירנה. כאן נעשה תפנית מפתיעה אל נהר שאלס הנכנס אל תוך ההרים ולכיוון עמק ת'ת. השייט יוביל אותנו לקניון יפיפה ומיוער שבו חופי נהר לבנים המכונה "תאילנד של הבלקן". הגעתם לגן עדן עלי אדמות. נתרווח לארוחת צהריים וסיור במקום ופשוט נהנה מהיופי הבלתי נתפש. משם נמשיך בשייט אל העיר קומאן בה מסתיים האגם. רכב יקח אותנו משם אל העיירה קרויה. בית מלון בעיר קרוייה הליכה באורך 4 ק"מ.


יום 6 I קרויה - תצפית הר גרמיט - טיראנה

נצא לביקור בעיר קרויה Kruja אחת הערים העתיקות והחשובות באלבניה, עירו של המנהיג האלבני המיתולוגי סקנדרבג ”הדרקון של אלבניה" שנלחם כנגד האימפריה העות'מנית והפך למייסד האומה האלבנית המודרנית. במצודה זו נלחם סקנדרבג וממנה נשקף נוף מרהיב. הטירה היא אזור מיושב בו מתגוררים מקומיים בבתיהם המסורתים במשך מאות שנים. מוזיאונים להיסטוריה ותרבות מקומית אתנוגרפית הם בין המוסדות המצויים בתוך אזור הטירה. נבקר בבזאר הישן האותנטי ביותר בו נמצא עתיקות, מזכרות ועבודות יד מהמקומיים. מעל טירת קרוייה ממש על ראש ההר, יש מקום קדוש למסדר הבקטשי, הסארי סלטיק. זו הזדמנות להכיר מעט את המסדר הבקטשי הסופי על אמונתו המיסטית. בנוסף נעשה מסלול הליכה (איך שלא) אל הר גאמיט לנקודת תצפית מרהיבה על האגם ושמורת הטבע של בובילה. לינה במלון בטירנה.


יום 7 I טיראנה - בראט - עיר אלף החלונות - טיראנה

בבוקר נצא בנסיעה של כשעתיים ומחצה למרכז אלבניה אל העיר המרתקת בראט המכונה גם "עיר אלף החלונות". עם ההגעה נצא לסיור ראשוני בעיר. את הכינוי "עיר אלף החלונות" קיבלה בראט בגלל בתיה אדומי-הגגות שבהם אלפי חלונות יפיפיים בסגנון עות'מני. מעל לערוץ הנהר בצמוד לקיר ההר, ניצב מבצר מן המאה ה,14- שמגן על כנסיות אורתודוקסיות קטנות. על המדרון תחת המבצר, נמצא הרובע המוסלמי העתיק מאנגאלם (Mangalem(. גשר אבן בן שבע קשתות, מוביל אל גוריצה ,(Gorica (הרובע הנוצרי שנספר את סיפורו. בעיירה יש שילוב מרתק של מסגדים, כנסיות וביניהם גם מקום פולחן קטן יותר, שאליו נהגו להגיע בני כיתות מוסלמיות, יום 7 I ביקור בעיר בראט כדוגמת הדרווישים הבקטשים המיסטיקנים כדי לערוך את טקסיהם הייחודיים. תוך כדי שיטוט בסמטאות הציוריות נחפש את קברו של משיח השקר שבתאי צבי שלפי מחקריו של גרשום שלום קבור בעיר בראט. כאן גם נפגוש בעלי מלאכה מסורתיים מרתקים. מלון בעיר טירנה.


יום 8 I טיראנה - תל אביב

הבירה טירנה היא עיר יפיפייה השופעת באתרים ארכיטקטונים והיסטוריים מרתקים. בבוקר נצא לסיור לאורך השדרה המרכזית בה ממוקם כיכר הגיבור הלאומי סקאנדרברג. נמשיך אל היכל התרבות ואל מוזיאון ההיסטוריה שחזיתו עשוייה פסיפס מרהיב. נבקר במבנים ארכיטקטוניים מרתקים כגון המסגד הטורקי אטהאם ביי, מבנים איטלקיים מתקופת מוסולוני, מבנה הפירמידה שהוקם כמאוזלאום בתקופת הרודן של אלבניה אנוואר הוג'ה (1945-1986) אך בהתנגדות עממית שונה ייעדו למרכז תרבות ובבונקר ארט 2 שהוסב מבונקר ממלה"ע לגלריית אומנות. נמשיך אל פארק הזיכרון לשואה ונשמע את סיפור הצלתם המרתק של יהודי אלבניה בזמן מלחמת העולם השנייה. בצהריים המאוחרים נגיע לשדה התעופה הבינלאומי של טיראנה ומשם ניקח ב 17:00 טיסה לתל אביב דרך אתונה


bottom of page