top of page

הבלקן - מקדוניה, אלבניה ומונטנגרו - מסע מיוחד לשומרי מסורת - הטיול של אריה - 12 יום

מסע עומק מיוחד ויוצא דופן אל לב מדינות הבלקן, נתחיל את מסענו בעיר סקופיה, בירתה של מקדוניה הצפונית (השם החדש למדינה ניתן רק לאחרונה), ממנה נגלוש אל האגם המופלא של אוכריד בדרך נופית יפהפייה, מכאן נחצה אל בירת אלבניה טירנה בה נכיר את רובעיה השונים ואת המסורת הקטשית המרתקת. נכיר את העיר בראט, עיר אלף החלונות העותומאנית, נמשיך אל העיר קרויה ונשמע את סיפור גבורתו של סקנדרבג, הגיבור הלאומי, דרך שקודרה, הממוקמת על האגם הגדול בבלקן, נחצה שוב את הגבול אל מונטנגרו היפה ונטפס אל פסגות ההרים של שמורת הטבע ביוגרדסקה גורה עד שנגלוש אל אזור החוף האדריאטי ועיר החוף המונטונגרית בודווה ממנה נשוב חזרה לישראל. 


הערה חשובה:

  • מסע זה הוא מסע לדוגמא שבוצע בהצלחה רבה בארגון של ​אורורה מסעות עולמיים ויכול לשמש דוגמא לבניית מסלול מקיף לנוסע העצמאי ולקבוצות טיולים מאורגנות. 


רוצים לשמוע על הטיולים בתפירה אישית שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אחד מהנציגים שלנו יצור איתך קשר בהקדם

מסלול הטיול

יום 1 I יום ראשון: תל אביב – יעד ביניים – סקופיה (מקדוניה)

נצא בטיסה דרך יעד ביניים באירופה אל סקופיה, בירת מקדוניה. עם הנחיתה נצא לסיור הכרות ראשוני בעיר המספרת בצורה יפה את סיפור חייו של הגיבור הלאומי של צפון מקדוניה, אלכסנד מוקדון. מכאן נמשיך לביקור בשמורת הטבע בקניון מטקה. מדובר בשמורה המשתרעת בקירוב על כ 50 קמ"ר ובה מערת נטיפים, שפע מינים של בעלי חיים וצמחים. נערוך טיול רגלי ולאחריו נערוך שייט באגם מטקה בלב השמורה. לינה וארוחת ערב בסקופיה.

יום 2 I יום שני: סקופיה וסביבותיה (מקדוניה)

היום נצא לסיורים מעמיקים יותר בעיר: נבקר במבצר העיר ממנו נשקף נוף מיוחד של העיר העתיקה כולה הנמצאת מלמטה, נמשיך אל כנסיית הגואל נתרשם מהמונומנט המרשים המוקדש לאיש הנחשב לגאוות האומה כולה, אלכסנדר מוקדון ולמזרקה המעטרת את המונומנט. נחצה את הגשר העותומאני הבנוי מעל לנהר הוארדר ונסיים במרכז העיר


יום 3 I יום שלישי: סקופיה (מקדוניה) – שמורת הטבע מברובו – אוחריד

הבוקר נעזוב את העיר סקופיה היפה בה בילינו עד כה ונצא בדרך יפהפייה העוברת בסמוך לגבול עם אלבניה בדרך החוצה הרים וגבעות בדרכנו אל העיר ההיסטורית החשובה אוכריד. במהלך נסיעתנו דרומה נבקר בשמורת הטבע מברובו ונכנס אל תוככי השטח ההררי המרתק לביקורים בכפרים ציוריים, נפגוש את התושבים האלבנים המהווים אחוז משמעותי מאוכלוסיית המדינה, נצחק מעט עם הצוענים המקומיים הממוקמים גם הם לאורך הדרך ולקראת ערב נגיע אל העיר אוחריד, העיר המרתקת היפה בה נתמקם בלילות הקרובים.


יום 4 I יום רביעי: אוחריד (מקדוניה) – כנסיית סווטי נאום – נהר הדרינה

הבוקר נצא להכיר את סביבות העיר היפה אוחריד ונשמע את סיפורה המרתק של העיר שהייתה אחת הערים החשובות ביותר באימפריה הבולגרית: תחנתנו החשובה היום תהיה בנהר הדרינה, עם ההגעה אל חופי האגם הצפוניים נצא להליכה קצרה אל מקורו של אחד הנהרות החשובים והמרשימים בחבל הבלקן, נהר הדרינה, נחצה את שלל הדוכנים המוכרים את מרכולתם הצבעונית לכל דורש ונעלה על אחת הסירות לשייט קסום בנהר הרגוע בין עצי הערבה הבוכייה המעטרים את גדות הנהר. לאחר השייט נעצור להפסקת צהריים במסעדה מקומית יפה בה נכיר במעט את הפולקלור המקדוני המרתק ונמשיך אל כנסיית סווטי נאום, אחת הכנסיות החשובות בהיסטוריה של חבל הבלקן, הכנסייה המעניינת שנבנתה במהלך המאה התשיעית נחרבה כמעט לחלוטין, אך שוחזרה במהלך המאה ה 14. נתרשם מציורי הקיר המעטרים את קירותיה ונתקרב אל הטווסים מדושני העונג המהלכים בסביבות הכנסייה, הטווס בתפיסה הנוצרית מסמל אריכות ימים וחיי נצח.


יום 5 I יום חמישי: אוחריד (מקדוניה) – בראט (אלבניה) - טירנה

הבוקר נעזוב את מקדוניה היפה ונצא בנסיעה מערבה אל מעבר הגבול בין שתי המדינות הבלקניות ונצא בנסיעה אל בראט, 'עיר אלף החלונות', כינוי שהודבק לה על ששמרה בצורה מרהיבה את סגנון הבנייה האלבני המסורתי. נצפה אל העיר מראש המבצר ונבקר בכנסיית מרים שהפכה למוזיאון לאומנות נוצרית. נרד אל העיר התחתונה ונבקר במוזיאון האתנוגרפי ובטקה (מקום התפילה של הבקטאשים) אשר על אחת מדלתותיה מגולפים באבן שני מגיני דוד. האמנם כאן קבור שבתי צבי? נמשיך אל הנהר אוסום החוצה את העיר, אשר על המדרונות היורדים אליו נבנו מאות בתים שכל חלונותיהם פונים לחזית. לאחר שנשלים את סיורנו בבראט נשאר בעיירה הנפלאה ללינה וארוחת ערב


יום 6 I יום שישי: בראט (אלבניה) – קרויה (אלבניה) – טירנה (אלבניה)

הבוקר נעזוב את בראט היפה, אליה בטוח נתגעגע ונמשיך בנסיעה צפונה אל העיר קרויה נכיר את סיפורו המרתק של הגיבור הלאומי סקנדרבג, שאת מלחמותיו בכובשים העות'מאנים במשך שנות דור במאה ה-15 ניהל מכאן. נעלה אל מבצר העיר ונסייר במוזיאון ההיסטורי ובמוזיאון האתנוגרפי ונקנח בבאזאר ה'תורכי', זכר למאות שנות שלטון עות'מאני. הבזאר התורכי הוא אחד השווקים הנעימים שתוכלו לבקר בהם, עשיר בחפצי אומנות בלקנית הייחודית כל כך לאזור ובמחירים סבירים. אולי נקנה שטיח לקיר בסלון ונמשיך דרומה אל העיר טירנה, בה נצא לסיור הכרות ראשוני אם הזמן יאפשר ונקבל את שבת המלכה.


יום 7 I שבת בטירנה

את שבת המלכה נבלה בעיר הבירה האלבנית בה נשוטט במספר אתרים במסלול הליכה רגלי בתחום שבת. בצאת השבת נצא יחדיו לצפות במופע פולקלור אלבני מיוחד.


יום 8 I יום ראשון: טירנה (אלבניה) – שקודרה (אלבניה) – פודגוריצה (מונטנגרו)

הבוקר נמשיך לסייר בעיר טירנה (חלק מהסיורים ישולבו בטיולי הליכה ביום שבת מאזור המלון) בירת הרפובליקה האלבנית שנוסדה בשנת 1614 ומוכרת כעיר הבירה בשנת 1920. נסייר במרכזה המרשים של העיר, נראה את מסגד "איתם ביי" שנבנה בשנת 1794, את מגדל השעון משנת 1830 ואת פסלו של הגיבור הלאומי האלבני סקאנדרבג שנלחם בכובשים העותומנים בהצלחה וזכה לתהילת עולם באלבניה. מכאן נמשיך אל שקודרה, על שפת אגם סקאדאר. העיר, שהייתה בירת ממלכת איליריה העתיקה, הפכה בימי הביניים למאחז ראשון במעלה של הוונציאנים שהקימו כאן מבצר אדיר, הוא 'מבצר רוזאפה'. נעלה למבצר ממנו נשקף מבט מרהיב על אגם סקאדאר ועל מפגש הנהרות בונה ודרין. לאחר הסיורים נחצה את הגבול האלבני/ מונטנגרי בסמוך לעיר הבירה פודגוריצה ונצא לקולאשין לבלות את הלילה.


יום 9 I יום שני: שמורת ביוגרדסקה גורה – יום טיול ג'יפים (מונטנגרו)

הבוקר נעלה על רכבי שטח ונעפיל אל שמורת הטבע היפה ביוגרדסקה גורה. נצא למסלול בטבע המיוחד של שמורת הטבע ביוגרדסקה גורה, השופעת בנופים מרהיבים, שפעת מים אדירים ויופי קסום של פנינת הבלקן. לקראת צהריים נגיע אל אגם ביוגרדסקה ונצא לסיור רגלי מסביב לאגם בדרך החוצה בין עצים ירוקים והשתקפויות מרהיבות. לאחר טיול ההליכה באגם נשוב לקולאשין ללינה.


יום 10 I יום שלישי: אל החוף האדריאטי – שמורת דורמיטור – בודווה (מונטנגרו)

הבוקר נצא בנסיעה מערבה דרך אחד הקניונים העמוקים ביותר באירופה אל שמורת הטבע דורמיטור עם ההגעה אל השמורה נצא אל האגם השחור אגם אלפיני מרהיב בו נצא למסלול הליכה לא קשה בין הרים מדהימים נישאים ונופי פסגות מושלגים, מכאן נמשיך אל דרך נופית מרהיבה של ההרים הגבוהים בהם בילינו בימים האחרונים, האגמים המרהיבים של גבול אלבניה, חופי הים האדריאטי ומפרץ קוטור, לקראת אחר הצהריים נגיע אל עיירה קטנה ויפה בשם צטינייה ונתרשם ממבני הממשל מתקופות שונות. ונמשיך ללינה על קו החוף האדריאטי בבודווה היפה.


יום 11 I יום רביעי: בודווה – מפרץ קוטור (מונטנגרו)

היום נצא להכיר את מפרץ קוטור הקסום ונעצור במספר נקודות תצפית מרהיבות מהם נשקיף על נופי הפיורד המרהיבים, מפרץ קוטור נבחר על ידי אתר האינטרנט של הלונלי פלאנט לאחד מעשרת היעדים המועדפים ביותר לביקור בעולם לשנת 2016. במסגרת הכרת הפיורד המרהיב נצא לטיול רגלי בעיר העתיקה של קוטור, נתרשם מסימטאותיה המרהיבות ומהסיפור הונציאני שלה וממנה נשוב אל מלוננו באזור בודווה.


יום 12 I יום חמישי: בודווה - פודגוריצה – תל אביב

הבוקר נספיק עוד לשוטט בעיר בודווה היפה על שלל סמטאותיה הצבעוניות נכיר את חוף הים ואת החומה המקיפה את העיר העתיקה כולה. לאחר הסיורים בעיירת החוף ולאחר שנתרשם מעיירת הדייגים הציורית סווטי סטפן נועבר אל נמל התעופה בעיר הבירה פודגוריצה ממנה נמריא חזרה דרך יעד ביניים אל תל אביב.


מסע זה מוקדש לזכרו של אריה שבתאי ז"ל איתו זכינו לבנות מסלולי טיולים רבים ברחבי העולם לשומרי מסורת בין השאר גם את המסע המופלא הזה.


bottom of page