top of page

המדינות הבלטיות - מסע עומק מיוחד לאסטוניה, ליטא ולטביה - הטיול של מוטי - 9 ימים

המדינות הבלטיות, ליטא, לטביה ואסטוניה הינן מהמדינות האחרונות שקיבלו את עצמאותן בדור החדש, בתחילת שנות ה 90 של המאה הקודמת – לאחר התפרקותה של ברית המועצות. למרות זאת, ואולי דווקא בשל כך, תנופת הפיתוח והקידום במדינות אלו היא מהגבוהות ביותר באירופה כולה; עם שיעורי צמיחה מרשימים בכל קנה מידה, ביטול אשרות הכניסה לרוב מדינות העולם, תנופת תיירות אדירה המוצאת את ביטוייה במלונות נהדרים, תשתית כבישים טובה, מסעדות מצוינות ואירוח לבבי – אלו ועוד הופכות את המדינות הבלטיות ליעד תיירות מבוקש ומופלא.


הערה חשובה:

מסע זה הוא מסע לדוגמא שבוצע בהצלחה רבה בארגון של ​אורורה מסעות עולמיים ויכול לשמש דוגמא לבניית מסלול מקיף לנוסע העצמאי ולקבוצות טיולים מאורגנות. 


רוצים לשמוע על הטיולים בתפירה אישית שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אחד מהנציגים שלנו יצור איתך קשר בהקדם

מסלול הטיול

יום 1 I תל אביב - ריגה - וילנה

ניפגש בשדה התעופה בן גוריון לטיסה ישירה אל ריגה עם הנחיתה נצא בנסיעה אל וילניוס, הלוא היא וילנה, בירת ליטא, העיר היפה בעלת העבר ההיסטורי העשיר המרתק. על פי שעת ההגעה נצא לסיור הכרות ראשוני עם העיר. וילנה הירוקה והיפה שימשה מאז ומתמיד מרכז שלטוני ותרבותי של ליטא. מרכזה הוא הרובע העתיק המשלב בניינים עתיקים, כנסיות ומבנים יפים. נצפה על העיר ממצודת "גדימינס", נסייר בקתדרלה, ונשוטט בסמטאות הציוריות. נטעם ממעדני ה"קרטושקה" . נבקר במוזיאון וברובע היהודי, ליבה התוסס של היהדות הליטאית.  כאן נצא בעקבות אבא קובנר וחבריו,  ובבית הקברות היהודי בו נראה גם את קברו של הגאון מווילנה. 


יום 2 I וילנה - קובנה (קאונאס)

הבוקר נשלים את ביקורנו בוילנה (אתרים ראה יום קודם) ונצא לטרקאי, הבירה העתיקה של נסיכי ליטא השוכנת בלב אזור אגמים יפהפה. נבקר בטירה המרשימה מהמאה ה-15 שנבנתה בסגנון גותי, על אי בתוך האגם. זוהי טירת המים היחידה בכל רחבי מזרח אירופה. נלמד על ההיסטוריה המעניינת והייחודית של האומה הליטאית. נמשיך לביקור במוזיאון הקראים, שהגיעו לכאן מחצי האי קרים לפני כ-600 שנה. נשוטט בשוק "התיירות" המקומי ונצא בנסיעה אל העיר ששימשה כבירת ליטא בין שתי מלחמות העולם – קובנה. עם ההגעה אל העיר קובנה נצא לטיול רגלי בסמטאות העיר העתיקה, נשוטט "במדרחוב" ונמשיך לרובע "סלובודקה", כאן שגשגו ישיבות עשירות, וחיי קהילה תוססים. נבקר "במוזיאון המכשפות" המעניין ובמצודות העיר, ונסיים ב"פורט התשיעי" -אתר ההנצחה ליהודי ליטא ואירופה ובסיפורו המדהים של הקונסול היפני במלחמת העולם השנייה.


יום 3 I קובנה - נידה - קלייפדה

עם בוקר ניפרד מקובנה ונצא בנסיעה צפונה:  נבקר במצודת משפחת רדזיביל,  אחת ממשפחות האצולה המפורסמות בליטא. הפלגה קצרה תביאנו לפלנגה, שמורת טבע עם דיונות חול מיוחדות. אנו ממוקמים כעת בקרבת קלינינגראד (קנינגסברג), מובלעת רוסית לחוף הים הבלטי. נמשיך לכפר הציורי והמסתורי נידה אשר סביב לו דיונות גבוהות, ענברים הנפלטים מהים הבלטי ויערות אורן טבעיים ואפלים. נראה את הכנסייה הניאו גותית ואת בית הקברות, נבקר במוזיאון לענברים הנפלטים מהים הבלטי.  לקראת ערב נשוב לעיר החוף קלייפדיה ללינה. לינה וארוחת ערב בקלייפדיה.


יום 4 I קלייפדה - שאוולי - ריגה

נסייר בעיר שאוולי, ונעצור לביקור ב"גבעת הצלבים"- אתר מרשים הכולל  למעלה מ-250 אלף צלבים, שהפך לסמל ההתנגדות הליטאית לשלטון הזר. לאחר נסיעה לא ארוכה נחצה את הגבול עם לטביה ובשעות הערב נגיע לריגה, בירת לטביה. עם ההגעה לריגה נצא לסיור הכרות ראשוני בעיר המיוחדת.


יום 5 I ריגה ואתריה

נתחיל את סיורנו בריגה הנחשבת ליפה מבין הבירות הבלטיות. נראה בניינים מרשימים בסגנונות שונים הנותנים תחושה שהעיר הינה מוזיאון גדול תחת כיפת השמיים. ניסע לאורך השדרות המרכזיות תוך צפייה בפארקים ובתעלות העיר. נבקר בעיר העתיקה ונראה את גבעת המצודה, את מגדל הפודגרה, את התיאטרון הלטבי, את המוזיאון לאומנות, את מצבת השחרור, את האוניברסיטה ואת בית האופרה. נעבור דרך "השער השבדי", הקתדראלה המרכזית,  כנסיית סנט פטר, בית הפרלמנט וטירת ריגה העתיקה. נמשיך ל"בית החתולים" , בית "שחורי הראש" בעל החזית המפוארת, בתי הגילדה הגדולה,  והגילדה הקטנה המשקפים את אורח חייהם של הסוחרים העשירים שהיוו מרכיב חשוב באוכלוסייה המקומית ובפעילותה הכלכלית.


יום 6 I ריגה - סיגולדה - קוראסרה

בבוקר נבקר בשוק המרכזי של ריגה, אחד השווקים הגדולים והמרשימים באירופה כולה. נמשיך לסייר בפנינה האדריכלית של האזור הלא הוא רחוב אלברטה המהווה ריכוז ייחודי לבניינים שעוצבו בסגנון ה"ארט-נוב, לאחר מכן נמשיך צפונה לאסטוניה. בדרך נבקר בטירת טוראידה המשוחזרת שנוסדה במאה ה-13. הטירה ממוקמת בקרבת עיירת הנופש סיגולדה השוכנת בקטע ציורי של עמק הנהר גאויה ולא בכדי מכנים אזור זה "שווייץ של לטביה". משם נמשיך בנסיעה לאורך חופו של הים הבלטי, נעבור בעיירת הנופש המפורסמת פארנו. בכפר וירצו נעלה על המעבורת ונפליג לאי סארמאה, האי הגדול ביותר מבין אלה השייכים לאסטוניה וללא ספק מאתרי הנופש והטיולים היפים ביותר באזור כולו. לקראת ערב נגיע לבירת האי והעיר היחידה בו – קורסארה, השוכנת לחופיו של מפרץ ריגה.


יום 7 I קוראסרה - טאלין

בבוקר נבקר בטירת קורסארה מהמאה-14, הטירה היחידה במדינות הבלטיות שנשתמרה בצורתה המקורית. הטירה נמצאת בפארק יפיפה והביקור בה שופך אור על אורחות החיים בימי הביניים. נמשיך לעוד פלא של האי סארמאה, מכתשי מטאוריטים קאאלי לפני כמה אלפי שנים פגע באי מטאוריט שיצר מקבץ של 9 מכתשים. העומק של המכתש הגדול והמרשים הנו 22 מ' והרדיוס שלו – 110 מ'. נגיע לכפר אנגלה לסיור בגבעת טחנות הרוח האותנטיות אשר נבנו כאן בתחילת המאה ה-20. ללינה נגיע לאי סאארמה כאן נבלה את הלילה.


יום 8 I טאלין ואתריה

היום נכיר לעומק את טאלין, הבנויה על חופו של מפרץ פינלנד. נטייל במרכז העיר העתיקה בת 800 השנים, נראה את בית  הפרלמנט, כיכר בית העיריה מהמאה ה - 15, חומות העיר, מצודת טומפאה,  קתדרלת אלכסנדר נייבסקי  והנמל התוסס. נשוטט בסמטאות הציוריות ונבקר בכמה ממבניה המרשימים, שחלקם הוכרו כאתרי מורשת עולמית. לינה וארוחת ערב בטאלין משולבת במופע פולקלור.


יום 9 I טאלין - ריגה - תל אביב

חצי יום נוסף שיוקדש לטאלין ואתריה, אחר הצהריים נסיעה מטאלין חזרה לריגה וממנה טיסה ישירה חזרה לתל אביב. 


  • מסלול מיוחד זה נכתב במיוחד בעבור חבורת המחוללים הירושלמים של מוטי קוצר - איתם יצאנו למגוון מסעות פולקלור מרתקים ברחבי העולם.


* ייתכנו שינויים במסלול בהתאם לטיסות, מזג האויר, הוראות השלטונות ומיטב שיקולי המדריך לטובת הטיול
bottom of page