top of page

פולין - מסע עומק - בעקבות היהדות, הנופים והערים המרתקות - הטיול של
איציק - 8 ימים

טיול מאורגן לפולין לא חייב להיות רק טיול שורשים המשלב ביקור באתרים הקשורים להיסטוריה היהודית ולמותם של מיליונים במהלך מלחמת העולם השנייה.  לפולין יש המון מה להציע לתייר הישראלי בכל הקשור להיסטוריה, תרבות, פולקלור מקומי ופולקלור יהודי. 13 אתרי מורשת עולמיים של אונסקו פזורים ברחבי המדינה ולמרות ההרס הרב שספגה המדינה במהלך מלחמת העולם השנייה. במסלול מיוחד זה אנו מזמינים אתכם לחוות חוויה פולנית מיוחדת: ערים אירופאיות קלאסיות יפהפיות, נופי הרי הטטרה המופלאים, שפע סיפורים יהודים מרתקים שישאירו לכם זכרון ממדינה מרתקת ומופלאה.


רוצים לשמוע על הטיולים בתפירה אישית שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אחד מהנציגים שלנו יצור איתך קשר בהקדם

מסלול הטיול

יום 1 I תל אביב – ורשה    

נצא בטיסת בוקר מתל אביב לוורשה עם נחיתתנו בשדה התעופה על שם המלחין פרדריק שופן בבירת פולין, נצא לסיור ראשוני בוורשה: נתרשם מהעיר העתיקה ששוחזרה באופן מושלם לאחר מלחמת העולם השנייה, ניסע בשדרות המרכזיות, ‘מרשלקובסקה’ ו’ירושלים’, נעבור בכיכר שלושת הצלבים, נעצור ליד קבר החייל האלמוני, נראה את הרחוב האלגנטי “האזור החדש”, נביט על ארמון התרבות והמדע הענק – המבנה הגבוה ביותר בפולין אשר נבנה בתקופת פולין הקומוניסטית בין השנים 1952 ל-1955 כמתנה לעם הפולני ביוזמת יוסיף סטלין, ועוד. אחרי הפסקת צהריים נמשיך לסיור רגלי בעיר העתיקה: נכיר את כיכר השוק, נטייל ליד חומות העיר ונביט על נוף יפה הצופה לנהר ויסלה והאנדרטה של “סירנה”, סמלה של ורשה. נמשיך ב”דרך המלך” – הציר המרכזי של העיר. נראה את ארמון רדזיוויל, את האנדרטה של אדם מיצקביץ’, אוניברסיטת ורשה, ונסיים את היום בביקור במוזיאון לתולדות יהודי פולין שהוקם ברחבת האנדרטה לזכר מרד גטו ורשה שנוצרה על ידי האמן נתן רפופורט, יליד ורשה. ההעתק של האנדרטה מצוי ברחבת יד ושם בירושלים, והוא אחד הסמלים המוכרים של מורשת השואה והגבורה. נסע לפארק לאז’ינקי, פארק ירוק רחב ידיים ויפהפה, פינה פסטורלית שקטה ונעימה בלב ורשה ונתרשם מפסלו של פרדריק שופן, המלחין הלאומי הגדול. לינה וארוחת ערב בוורשה


יום 2 I ורשה היהודית 

את יום הטיול השני שלנו נקדיש לסיור בוורשה היהודית, תחילת ביקורנו תהיה בבית הכנסת נוז'יק, בית הכנסת היחידי ששרד בוורשה ופעיל עד עצם היום הזה. מכאן נמשיך אל כיכר גזיבובסקה, בה נראה את דוכן התיאטרון היהודי על שם השחקנית אסתר רחל קמינסקה. נראה את רחוב פרוז'נה, ונשמע את הסיפור המרגש של בית היתומים על שם יאנוש קורצ'אק ואת האנדרטה המוקדשת לזכרו. נמשיך לביקור בכיכר ממנה נשלחו רבבות אסירי הגטו אל מחנות המוות בטרבלינקה ולמחנות ריכוז אחרים: כיכר "אומשלאגפלאץ", הידועה לשמצה. ונמשיך אל דרך הגבורה בה נזכור וננציח את זכרם של גיבורי מרד גטו ורשה ומפקדם מרדכי אנילביץ', עת נחלוף על פני אתר הבונקר ברחוב מילא 18. את יום הטיול נסיים במוזיאון לתולדות יהודי פולין, שהוקם ברחבת האנדרטה לזכר מרד גטו ורשה שנוצרה על ידי האמן נתן רפפורט, יליד העיר ורשה. ההעתק של האנדרטה מצוי ברחבת יד ושם בירושלים והוא אחד הסמלים המוכרים של מורשת השואה והגבורה. 


יום 3 I וורשה – אושוויץ – קרקוב 

יום ארוך ולא פשוט לפנינו, הבוקר נשכים קום ונפרד מהעיר המרתקת וורשה ונצא בנסיעה אל יעדנו הבא, העיר קרקוב – העיר השנייה בגודלה בפולין ואחת הערים המרתקות והיפות במדינה. בדרכנו דרומה נעצור בעיר צ'נסטחובה, השוכנת על גדות נהר הווארטה, העיר המקודשת לקתולים, מהווה מוקד עלייה לרגל בעיקר בזכות האיקונין המכונה: "המדונה השחורה מצ'נסטחובה" ועל כן הופך הוא לאתר עליה לרגל למאמינים קתולים רבים, נתרשם מיצירה מרשימה זו ונמשיך אל במחנה ההשמדה אושוויץ – בירקנאו, בו עברו כ – 4 מיליון אסירים, נרצחו כ – 1.6 מילון איש מתוכם כ – 1.1 מיליון יהודים מכל רחבי אירופה שהייתה כבושה על ידי הגרמנים. נבקר באושוויץ המשמש מוזיאון ובו השלט הציני "העבודה משחררת", נראה את ביתני הבלוקים ששימשו מגורי אסירים, בלוק עונשין והמשתמע מכך, קרמטוריום מספר 1, נלך על הראמפה ופסי הרכבת, צריפי העץ ומה שנשאר ממתקני הרצח המזעזע. לאחר הסיור הקשה נמשיך אל העיר קרקוב ללינה וארוחת ערב. 


יום 4 I קרקוב 

אחד מימי הטיול היפים והמרגשים במסע לפולין, יום זה יוקדש לקראקוב, הבירה הקדומה של פולין, אשר כמעט ולא נפגעה במלחמת העולם השנייה ונחשבת ליפה שבערי פולין. נבקר בבתי הכנסת המרשימים, עדות חיה ונושמת לתרבות יהודית חיה ופועמת, בת מאות בשנים: נבקר בבית הכנסת אלטשול, בית הכנסת הרמ"א, הטמפל ועוד. משם נחצה את נהר הויסלה לגטו שממוקם ברובע פודגוזה, שם נתצפת על המפעל של אוסקר שינדלר, שזכה לפרסום רב ועל בית המרקחת של תדאוש פנקוויץ. נפנה אל העיר העתיקה, נשב בבתי הקפה ונספוג את האווירה המיוחדת של קרקאקוב הקסומה. נבקר באוניברסיטה הייגלונית, בגבעת הוואוול, בפנתאון וכן בכיכר הגדולה ביותר באירופה – כיכר הסוקיניצה.  בערב נצא לארוחת ערב ונהנה ממוסיקת פולקלור פולני מקומי. לינה וארוחת ערב בקראקוב. 


יום 5 I קרקוב – מכרות המלח בוייליצ'קה - הרי הטטרה 

הבוקר ניסע לביקור במכרות המלח בווייליצ’קה, מאתרי התיירות הפופולריים בפולין, זו עיר תת-קרקעית עם מבנים, פסלים וכנסיות – והכל ממלח. נרד לעומק של 200 מטר ונסייר במסדרונות המכרות ונכיר את תהליך הפקת המלח החל במאה ה-11 ועד המאה ה-20. נראה את המוצגים המיוחדים העשויים ממלח. בשנת 1978 המכרה הוכרז כאתר מורשת עולמית מטעם אונסק”ו. מווייליצ’קה נסעה לזָאקוֹפָּנֶה, עיירת נופש וסקי הממוקמת בדרום פולין קרוב לפארק הלאומי של הרי הטאטרה. זו העיר הגבוהה ביותר בפולין, גובהה יותר מ-800 מטר מעל גובה פני הים. עם ההגעה נצא לטיול בהרי הטטרה, נהנה מהנוף המרהיב ועוצר הנשימה ונתכבד בעוגת התפוחים המפורסמת של האזור: שרלוטקה. נסייר בין בתיה המעניינים של העיירה הציורית ונתרשם מסגנון חיים שונה מזה שאליו נחשפנו עד כה בלב נוף הררי וירוק. נעלה ברכבל הרים לביקור בתצפית עוצרת נשימה מההר גובלוקה ונשוב לזקופנה. לינה וארוחת ערב בזקופנה – עיירת הסקי. 


יום 6 I זקופנה – לנצוט – ז'שוב  

מזאקופנה נמשיך לעיירה לנצוט, עיר בדרום-מזרח פולין, בירת מחוז לנצוט הידועה כמקום משכנו של הגרף פוטוצקי שכונה ‘מגן היהודים’. נבקר בארמונו המפואר המציג את אורך חיי האצולה הפולנית וגם בפארק הגדול והיפה המקיף את הארמון. נבקר בבית הכנסת של לנצוט אחד מהיפים ביותר בפולין כולה. נמשיך לעיר ז’שוב, עיר במרכז גליציה המרכזית וכיום הגדולה ביותר בדרום-מזרח פולין. נראה את טירת העיר, את בית הכנסת העתיק ואת בית הכנסת החדש, את הגלעד לזכר יהודי ז’שוב, את כיכר השוק הישן ועוד. לינה וארוחת ערב בז'שוב. 


יום 7 I ז'שוב – לובלין 

נצא את ז’שוב ונשים את פעמניו אל לובלין, עיר במזרח פולין אשר נקראה בפי היהודים ‘ירושלים דפולין’. עם ההגעה ללובלין נטייל בעיר העתיקה שהיא אחת השמורות בפולין ונראה את שרידי החומה המקיפה אותה, שהכניסה אליה מכיוון הטירה היא דרך ‘שער גרודצקה’ הקרוי גם ‘השער היהודי’ שימש בעבר כנקודת המעבר בין חלקה היהודי של העיר לחלקה הנוצרי. זוהי עיר בעלת תרבות עשירה, עם מוזיאונים, גלריות לאמנות, מוסדות תרבות ועוד. נבקר בישיבת חכמי לובלין המפורסמת ובבית הקברות היהודי העתיק. לינה וארוחת ערב בלובלין. 


יום 8 I לובלין – קז'יימיז' דולני – וורשה 

ניפרד מלובלין ונסע בחזרה לוורשה. בדרך נעצור בקז’ימייז’ דולני, עיירה עתיקה השוכנת על גדות נהר ויסלה וכיום משמשת אתר תיירות ידוע בזכות כיכר העיר המוקפת מבנים בסגנון הרנסאנס. במאה ה-14 רכש המלך קז’ימייז’ השלישי (“הגדול”) כפר, שעד ימיו נקרא “וייצ’נה וולה” ושינה את שם המקום לקז’ימייז’ על שמו. העיירה קשורה להיסטוריה העתיקה של יהדות פולין ומסופר על אהבתם של המלך קאז’ימייז’ הגדול והיהודיה המקומית בשם אסתר (אסתרקה בפי הפולנים). נמשיך לוורשה להשלמת קניות באחד הקניונים המודרניים של העיר.  נגיע לנמל התעופה לקראת טיסת ערב הביתה.


bottom of page