top of page

מסע עומק יהודי לשומרי מסורת בפורטוגל - הטיול של אריה - 10 ימים

ארץ לא גדולה ומרתקת מסתתרת לה בירכתי אירופה ופורטוגל שמה. ארץ בה שמרו היהודים על אורח חיים מיוחד ומסתורי שרק בשנים האחרונות מתגלה טפח קטן ממורשת יהודית עשירה ומפוארת: במסגרת המסע הייחודי שלנו לפורטוגל המעמיק והמיוחד נכיר את סיפור האנוסים היהודים של פורטוגל, נכיר את "הנוצרים החדשים", אותם אלו שמוצאים בשנים האחרונות את שורשיהם היהודים ומנסים להתקרב ככל האפשר אל מסורת אבות אבותיהם. במסגרת סיורנו בפורטוגל נעמוד משתאים אל מול המבנים המרהיבים, ההיסטוריה המפוארת, מוסיקת הגעגועים וסיפורי מגלי הארצות המפורסמים אך מעל הכל נעמוד וניווכח אל מול היסטוריה יהודית מרתקת. 


רוצים לשמוע על הטיולים בתפירה אישית שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אחד מהנציגים שלנו יצור איתך קשר בהקדם

מסלול הטיול

יום 1 I יום ב':  ת"א – ליסבון  

נמריא מנתב"ג בטיסה דרך יעד ביניים לליסבון, בירת פורטוגל. ננחת בעיר החשובה ובהתאם לשעת ההגעה ניפגש עם האוטובוס והצוות המקומי איתם נצא אל העיר מוקפת החומה אובידוש, מתנת הכלולות של מלכות פורטוגל. נשוטט בין סמטאותיה הציוריות שבין החומות ונחוש את האווירה המיוחדת למקום. מאובידוש נצא לביקור באתר המפורסם "כנסיית מריה של הניצחון"  בבאתאליה. במקום זה, ב 14 באוגוסט 1385 היכה ז'ואאו הראשון מלך פורטוגל את חואן הראשון מלך קסטיליה בקרב אלז'ובארוטה. נצחונו הגדול הבטיח את עצמאות פורטוגל ל-200 השנים הבאות. מיד לאחר הניצחון מימש המלך את נדרו והקים את אתר הכנסייה/המנזר המפורסם, פאר האדריכלות המלכותית הגותית-מנואלית בפורטוגל. את היום נסיים בעיר הקדושה פאטימה, כאן  נכיר מקרוב את תופעת אמונתם העמוקה של המקומיים בניסים ומכאן ניסע ללינה בתומאר. 


יום 2 I יום ג': פטימה – תומר – קוימברה

הבוקר נעזוב את העיר הקדושה ונצא בנסיעה קצרה אל נזרה הממוקמת על מצוק נישא מעל לאוקיינוס נשקיף ממנה אל האופק ונמשיך אל תומר, מהעיירות המקסימות ביותר במרכז פורטוגל. נהלך בפארק שלגדת הנחל ובסמטאות העיר העתיקה. נבקר בבית הכנסת העתיק, מהמאה ה-14, הנקרא ע"ש אברהם זכות. בעזרת האוטובוס נעפיל לביקור באתר המפורסם ביותר בתומר– מבצר המסדר הטמפלרי, הגדול במבצרי פורטוגל, המצטיין בחצרות פנימיות רבות ובו גם החלון המנואלי המפורסם. המבצר כלול ברשימת נכסי תרבות העולם של אונסק"ו. משם נמשיך בדרכנו לעיר האוניברסיטאית קוימברה, בירתה הראשונה של פורטוגל (1139-1255), אשר לגדת נהר מונדגו. נסייר בעיר העליונה ששימשה בעבר מבצר ערבי ומקום מושבם של מלכי פורטוגל במשך 100 שנים.  כיום, מתנוססת האוניברסיטה במרומי הגבעה. נבקר באוניברסיטה ובספריה הבארוקית המרשימה הכוללת 30,000 ספרים ו-5000 כתבי יד. לינה בקוימברה. 


יום 3 I יום ד': קוימברה – בוסאקו – פורטו

הביקור הבא שלנו יהיה ביער הלאומי אפוף המסתורין, בוסקו.  היער כבן כאלפיים שנים ומכיל גם כ 700 מיני צמחים שהובאו לכאן מכל רחבי האימפריה הפורטוגלית. במרכזו של היער בקתת ציד מלכותית ראוותנית בסגנון ניאו-מנואלי. בדרכנו צפונה נעצור בעיירה שזכתה לכינוי: "ונציה של פורטוגל", העיר אביירו. משם נמשיך צפונה אל פורטו, בירת הצפון והעיר השנייה בגודלה בפורטוגל. העיר התוססת יושבת על שפך נהר הדואורו לאוקינוס האטלנטי. עם הגיענו נצא לסיור הכרות ראשוני עם העיר. נלון בפורטו. 


יום 4 I יום ה': פורטו - בארסלוש  

את חלקו הראשון של היום נקדיש לפורטו: נטייל בגן הקריסטל , ממנו נפרשות תצפיות מרהיבות אל הנהר, שתי גדותיו וגשריו. נבקר בתחנת הרכבת סאו בנטו, הידועה באריחי הקרמיקה, האזולייז'וש הכחולים  המעטרים אותה. נבקר בקתדרלה (Se') וממנה נרד בסמטאות רובע ריביירה עד לגדת הנהר. נצא לשייט על הנהר ונשמע את סיפור יקבי יינות הפורט המפורסמים, בוילה נובה דה גאיה, היושבת מעברו השני של הנהר, מול פורטו. אם הזמן יאפשר נבקר בבארסלוש ונשמע על הקשר המיוחד בין התרנגול לפורטוגל.  לעת ערב נשוב למלוננו אשר בפורטו. 


יום 5 I יום ו': פורטו – עמק הדואורו – טרנקוסו – בלמונטה

תחילת ביקורנו תהיה בעיירה המנומנמת אמאראנטה השוכנת במיקום יפהפה מעל עיקולו של נהר טאמגה המעוטר בעצי ערבות בוכיות. משם נמשיך לביקור בפסו דה רגואה, בירת עמק הדוארו ומרכזו המסחרי. נמשיך בנסיעה לאורך העמק אל העיירה למגו ונשקיף עליה ממרומי המדרגות הברוקיות המובילות לכנסיית "גברתנו של התרופות". נמשיך לסייר בין כפרים ושדות פוריים המטפסים אל מדרונות ההרים, בנסיעה לאורך עמק נהר הדואורו, השמור ע"י אונסקו כאתר מורשת ייחודי, אותו נעזוב לכיוון דרום אל העיירה טרנקוסו, שם נשוטט בין סמטאותיה ככול שיאפשר לנו הזמן ונרד אל בלמונטה ללינה שם נעביר גם את השבת יחד עם הקהילה היהודית הקטנה. 


יום 6 I שבת בבלמונטה  (או בטרנקוסו)

את שבת המלכה נבלה בבלמונטה. לאחר תפילות השבת נכיר את צאצאי האנוסים, במידה ויתאפשר, נבקר בבית הכנסת החדש שהוקם בעיירה בשנים האחרונות ובמוזיאון המתעד את תולדות הקהילה. 


יום 7 I יום א': בלמונטה – מונסנטו – רכס הכוכב – קסטלו דה וידה

יום טבע מופלא לפנינו: את היום נקדיש לרכסי ההרים המזרחיים, ביניהם רכס הרי הכוכב – הרכס הגבוה בפורטוגל הכולל את אזור ספורט הסקי בימי החורף. נבקר בעיירת הספר הקטנטונת, מונסנטו  עיירה שבתיה בנויים בשילוב יוצא דופן עם בולדרים ענקיים.. נעלה אל 'רכס הרי הכוכב' שמורת הטבע הגדולה ביותר בפורטוגל, הטובלת בנוף אלפיני. ה- Tore , פסגת הרכס, היא הגבוהה ביותר בפורטוגל (1993מ'). נרד צפונה אל גווארדה, הגבוהה בערי פורטוגל. נסיים את ביקורנו בקסטלו דה-וידה (Castelo de Vide), מהעיירות היפות ביותר בפורטוגל, נטייל ברובע היהודי, נבקר במה שהיה בית הכנסת (היום מוזיאון) ונתוודע לסיפורם של יהודי פורטוגל ולגורל אנוסיה. נלון באזור.


יום 8 I יום ב': קסטלו דה וידה – אבורה - ליסבון

הבוקר ניסע דרומה לעבר הגבול הספרדי אל פורטאג'ם, מכאן עברו לפורטוגל היהודים שגורשו מספרד ונמשיך אל העיר אבורה, בירת חבל אלנטזו', הנכללת ברשימת אונסק"ו כאתר עתיר היסטוריה ותרבות, שהמאות 14-16 היו "תור הזהב" שלה, בשנים אלו היא הפכה לחביבת בית המלוכה (שושלת אביש) ולמקום מושבו, משכילים ואמנים רבים התיישבו בה, באמצע המאה ה-16 התיישב בה גם הארכיהגמון. אבורה ירדה מגדולתה החל משנת 1580 – עם השתלטות ספרד על פורטוגל. נסייר בעיר העתיקה של אבורה, נבקר בכיכר ג'יראלדו, נראה את הקתדרלה, נשקיף על המקדש הרומי מן המאה השנייה לספירה, נראה את מוצרי השעם הרבים הנמכרים בחנויות ונבקר ב'קפלת העצמות' המוזרה. מכאן נמשיך לליסבון ללינה. 


יום 9 I יום ג': סינטרה, קאבו דה רוקה, קשקייש, אשטוריל, ליסבון.

עם בוקר ניסע  לסינטרה, עיירת הנופש של מלכי ואצילי פורטוגל, חביבת המשורר האנגלי הלורד ביירון.  העיירה הקסומה נפרשת על רכס הררי מיוער השומר על מיקרו-אקלים נעים. נבקר בארמון הלאומי ונסייר בסמטאות העיירה. מסינטרה נמשיך לנקודה המערבית ביותר באירופה - צוק קאבו דה רוקה. מכאן נצפה על מרחבי האוקיינוס האטלנטי ונתיבי המגלים הגדולים. ניסע לאורך קו החוף המצוקי ונסור לבקר ברחובותיה היפים של עיר הנופש קאשקאיש ועיירת היוקרה אשטוריל. לקראת ערב  נגיע לליסבון בירת פורטוגל  נתמקם במלוננו.בערב נטייל ברגל לאורך שדרת העצמאות ונרד לאזור העיר התחתית הגובלת שפך נהר הטז'ו. בערב נצא למועדון פאדו. 

 

יום 10 I יום ה': ליסבון – תל אביב

את כל היום נקדיש לבירת פורטוגל – ליסבון. נפתח את סיורנו בליסבון בסיור ממונע להכרת העיר. נמשיך בעלייה למבצר סן-ז'ורז' מכאן נרד בסמטאות רובע אלפאמה העתיק, נטייל ברובע באישה – ליבה הסואן של העיר וברובע ביירו אלטו הצופה על העיר מלמעלה.  ברובע בלם  נבקר בכנסיית ג'יירונימוס הקדוש הבנויה בסגנון המנואלי - סמל לתור הזהב של פורטוגל והמבנה הראשון שנתגלה לימאים השבים לליסבון. כאן מצויים קבריהם של קאמויש – המשורר הלאומי ושל וסקו דה גאמא, יורד הימים שהגיע במסעותיו עד הודו.  נראה את מגדל בלם החולש על מוצא הנהר לים ואת האנדרטה למגלים שיצאו מפורטוגל ובראשם אנריקה הספן.  בתום הסיור נצא לנמל התעופה ממנו, בהתאם ללוח הטיסות נצא לטיסה דרך יעד ביניים חזרה לתל אביב. 


* ייתכנו שינויים במסלול בהתאם לטיסות, מזג האוויר, הוראות השלטונות ומיטב שיקולי המדריך לטובת הטיול.

bottom of page