top of page

מסע עומק מיוחד לפורטוגל ואל האיים האזוריים - הטיול של מוטי - 11 יום

שמחים  להזמין אתכם טיול מקיף ומרתק בפורטוגל ובאיים האזורים. פורטוגל המדינה הכי מערבית באירופה. יעד תיירות מאתגר ומרתק שבו משולבים אתרי נוף מרהיבים, מסורות של ישן לצד חדש, קידמה ואותנטיות ,חופי ים ויקבים  משובחים. לנו, כישראלים, גילוייה המחודש של פורטוגל מוסיף נדבך נוסף בהיכרותנו את עברו המרתק של  העם היהודי – האנוסים אשר במשך למעלה מחמש מאות שנים שמרו על הגחלת, וחלקם אף חזר בסופו של דבר לחיק היהדות. טיול מאורגן לפורטוגל ולאיים האזורים מעלה זיכרונות מרתקים מהעבר, מסלולנו משלב ארמונות ומבצרים בני מאות שנים, אתרים מודרניים, כפרים קסומים, נופים מרהיבים ותושבים מכניסי אורחים. מסע זה המיועד לקהל המחפש אתגר ועניין משלב מלבד הסיורים בערים מערב אירופאיות המופלאות גם חווית טבע בלתי נשכחת. ונקנח באיים האזורים - פנינת טבע מרתקת ...

רוצים לשמוע על הטיולים בתפירה אישית שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אחד מהנציגים שלנו יצור איתך קשר בהקדם

מסלול הטיול

יום  1 I ת"א - ליסבון   

נמריא מנתב"ג  בטיסה  לליסבון, בירת פורטוגל. ננחת בעיר הבירה הפורטוגזית  ונצא לארוחת ערב ולינה במלון  בליסבון. על פי זמני הטיסה, -יתקיים סיור בליסבון באותו יום .


יום 2 I ליסבון –  אשטוריאל -  קשקאי - קאבו דה רוקה - סינטרה - ליסבון

ליסבון, בירתה וליבה של פורטוגל. העיר ליסבון המשתרעת על חופו של נהר טז'ו המגיע אל אוקיאנוס האטלנטי ומעליו גשר ה-25 באפריל המזכיר את הגולדן-גייט. עם הגיענו נצא לדרכינו, נחלוף על פני עיירות הדייגים לשעבר קאשקאיש ואשטוריל שהפכו למגורי אצולת אירופה ופורטוגל. משם נמשיך אל הצוק המרהיב קאבו דה רוקה – הנקודה המערבית ביותר באירופה הצופה אל האוקיאנוס האטלנטי. בדרכנו נעבור בסינטרה בה נבקר בטירת הארמון הלאומי לשעבר, בעלת ארכיטקטורה מיוחדת ומשם נחזור לליסבון לסיור פנורמי ראשוני (מותנה בשעת ההגעה לעיר) נמשיך וניסע לראות את גשר ה-25 באפריל. הגשר התלוי דומה לגשר הזהב בסאן פרנסיסקו בארה"ב, אורכו 2278 מטר, ומקשר באותו קו גובה את אזור Alcantara לאזור ,Almada בחלק הדרומי של הגדה. ורוחב המפתח בקשת התומכת 1031 מטר, יסודותיו חודרים לעומק 80 מטר בגדות הנהר, בגדה של Almada ניצב הפסל הדומה לפסלו של ישו הפורש כפותיו בהר הקורקובדו בברזיל. העברה למלון לארוחת ערב ולינה.


יום 3 I  ליסבון - אובידוש – קוימברה – פורטו

הבוקר נעזוב את  ליסבון  ונצא  לכיוון אובידוש, העיר מוקפת החומה אובידוש,  מתנת הכלולות של מלכות  פורטוגל.נשוטט בין סמטאותיה הציוריות שבין החומות ונחוש את  אווירה המיוחדת למקום. מאובידוש נמשיך בנסיעה צפונה אל  העיר האוניברסיטאית קוימברה, בירתה הראשונה של פורטוגל. לאחר הסיור בעיר נמשיך צפונה אל יער בוסאקו, בו נצא למסלול הליכה באחת משמורות הטבע היפות במדינה ונעבור בעיר התעלות אוויירו, "ונציה של פורטוגל" ונמשיך אל פורטו היפה בה נבלה את הלילה   .

                                                              

יום 4 I פורטו

יום שלם שיוקדש לפורטו היפה ואתריה: נטייל בגן הקריסטל   ממנו נפרשות תצפיות מרהיבות אל הנהר, שתי  גדותיו וגשריו. נבקר בתחנת הרכבת סאו בנטו, הידועה באריחי הקרמיקה ,האזולייז'וש הכחולים  המעטרים אותה. נבקר בקתדרלה (Se') וממנה נרד בסמטאות רובע ריביירה עד לגדת הנהר. נצא לשייט על הנהר ונשמע את סיפור יקבי יינות הפורט המפורסמים, בוילה נובה  דה גאיה, היושבת מעברו השני של הנהר, מול פורטו. לינה וארוחת ערב בפורטו.


יום 5 I  פורטו –  עמק הדואורו – פורטו

 הבוקר נצא לסיור באזור עמק הדואורו הנפלא: תחילת ביקורנו תהיה בעיירה המנומנמת אמאראנטה השוכנת  במיקום יפהפה מעל עיקולו של נהר  טאמגה המעוטר בעצי ערבות בוכיות. משם נמשיך לביקור בפסו דה רגואה,  בירת עמק הדוארו  ומרכזו המסחרי. נמשיך בנסיעה לאורך העמק אל העיירה למגו ונשקיף עליה ממרומי המדרגות הברוקיות המובילות לכנסיית "גברתנו של התרופות". נמשיך לסייר בין כפרים ושדות פוריים המטפסים אל מדרונות ההרים, בנסיעה לאורך עמק נהר הדואורו,  לקראת ערב נשוב לפורטו להמשך טיולנו לאיים האזורים. 


יום 6 I האיים האזוריים –  האי סאו מיגל  

הבוקר נצא להכיר את האי סאו מיגל. זהו האי הגדול והמאוכלס ביותר בקבוצת האיים האזוריים האי שכולו מכוסה שדות ירוקים, יערות של  עצי קריפטומריה ודפנה, שרכים, שיחי הורטנזיה, אברש וצינית. זהו אי של  אגמים בתוך לועות של הרי געש, חממות של אננס, מטעי תה, ושמורות טבע יפיפיות בהן נחלים ומפלי מים.  במסגרת  יום הסיור הראשון נשקיף מתצפיות רבות ועוצרות נשימה, על הנוף היפה, על המפגשים המקסימים בין היבשה הירוקה לאוקיינוס הכחול ,ועל שלל האיים קטנים המגיחים מתוכו. תחילת סיורנו תהיה בעיר פונטה דלגדה. "הנקודה הצרה",  העיר בנויה לגדות מפרץ יפה ובה מרינה גדולה. לאורכה של המרינה ישנם מדרחוב  יפה, בתי קפה ומסעדות. נבקר במרכז ההיסטורי של פונטה דלגדה בן 450 השנים ובו מבנים מהמאות ה-17 וה- 18 נראה את כיכר הקשתות, הגנים, הקתדרלה עם הקישוטים הפורטוגלים האופייניים, ומבנים יפים  אחרים, המשלבים את האדריכלות הפורטוגלית עם המאפיינים המקומיים: שילוב  הישן עם החדש, יוצר סגנון מיוחד ומרשים. נראה את בית הכנסת שנפתח מחדש  לאחרונה, ונשמע את סיפורה המרתק של הקהילה היהודית באיים האזורים.


יום 7 פונטה דלגדה –  מערב האי    סטה סידרש -   מוזיאון א ופסיינה

היום ניסע לבקר במערב האי. זהו אזור בו התפרצויות הרי הגעש יצרו לועות רבים שהתמלאו במי גשמים. האזור כולו מכוסה צמחיה צפופה של יערות עצי קריפטומריה, דפנה, שיחי הורטנזיה ועוד. סטה סידדש (שבע  הערים), הינו לוע ענק שבתוכו שני אגמים- אחד ירוק והאחר כחול, וביניהם מפריד גשר צר. הוא נקרא כך על שם שבע הערים האבודות במיתולגיה של יבשת אטלנטיס, ונחשב לאחד מ7- פלאי פורטוגל. נתחיל מהתצפית המרהיבה ביותר על האגמים הנקראת "תצפית המלכים", ממנה נראה את שני האגמים, הכחול והירוק ואת הכפר הפסטורלי סטה סידדש לידם. נרד בנסיעה בכביש שבצדו פרחי הורטנזיה, לתוך העמק בו נוכל לראות  מקרוב את האגם, את הגנים המקיפים אותו ואת הכפר הציורי. נמשיך משם לביקור במטע מיוחד לגידול אננס בו נכיר את הדרך הייחודית והאופיינית של גידול האננס המתוק המפורסם של האיים האזורים. נסיים במוזיאון  אופיסינה בעיירה קפלאס המציג כ-40 סדנאות, בתי מלאכה וחנויות מהמאה הקודמת המייצגים את רוב תחומי המלאכה, האמנות ועבודות היד. בתום הביקור נחזור למלוננו  


יום 8 I פונטה דלגדה –  אגם  האש – ריברה גרנדה

היום ניסע לאגם האש, ששמו ניתן לו כנראה בהתפרצות האחרונה של הר הגעש ב1563-. הקלדרה שבתוכה  מצוי האגם נוצרה בהתמוטטות הר הגעש, לפני כ- 5  מיליון שנים. אגם מי הטורקיז ממוקם בתוך לוע וולקני  ייחודי וקסום, בנוי בצורה כמעט מושלמת ומהווה דוגמא מפוארת לטבע השמור. מאגם האש נמשיך לשמורת  הטבע קלדרה ווליה. נלך בשביל בין עצי קריפטומריה, עצי דפנה, שרכים ושיחי הורטנזיה, לבריכות טבעיות  של מים חמים, ומפל שוצף, הבוקע מבין הסלעים ונופל לאחת הבריכות. נסיים את היום הבלתי נשכח בריברה  גרנדה,  שנוסדה בשנת  1508. העיירה בנויה על גדת נחל זורם ונבנו בה טחנות קמח רבות שהונעו בכוח מים. במאות השמונה-עשרה והתשע -עשרה התקיימה בה תעשיית צמר. ארוחת ערב ולינה בפונטה דלגדה.


יום 9 I וילה פרנקה די קמפו  – שמורת הטבע פוורנס  – הגן הבוטניטרה נוסטרה 

לאחר ארוחת בוקר נבקר בעיירה וילה פרנקה דה קמפו, הבירה הראשונה של סאו מיגל, שנחרבה ברעידת  אדמה בשנת 1522  ונבנתה מחדש. בדרך נעצור לתצפיות יפות ביניהן תצפית על אי קטן  -  שמורת טבע  הממוקמת כק"מ מהחוף. נמשיך לכיווןפורנס, שמורת טבע גדולה, ובה לוע של הר געש, ובתוכו אגם ירוק מוקף ביערות דפנה וקריפטומריה. נטייל רגלית ליד האגם ונגיע אל אזור בו נראה תימרות עשן, אדים גאותרמיים ומים רותחים מבעבעים מתוך האדמה. כאן, בתוך בורות  באדמה, מבשלים את התבשיל המיוחד לאזור -  הקוזידו. זהו מעין חמין המתבשל בסירים גדולים, שעות הבוקר המוקדמות עד  הצהריים. נראה איך מוציאים אתהסירים מהבורות הוולקנים, ונטעם מהקוזידו בארוחת צהרים, באחת  המסעדות המקומיות המגישות אותו. נבקר במרכז הכפר פורנס ובגן הבוטני "טרה נוסטרה", בו נוכל לראות  מגוון עצום של צמחים אנדמיים מהאיים האזורים וצמחים מכל העולם. בגן יש "ספא" טבעי- מעיינות, ברכות  וג'קוזי של מים גופריתיים חמים.


יום 10 I פונטה דלגדה – פוואס או –  נורדשטה – רביירה דו קלדייוש

בבוקר נצא לטיול בחלקו המזרחי והצפוני של האי. ניסע דרך כביש שבצדדיו שדרות עצי דולב דרך פוואסה או החלק הראשון של האי שיושב  על ידי  הפורטוגזים במאה ה15. משם נמשיך לעיירה  נורדשטה. כאן קו החוף  מאופיין בצוקים הגבוהים הנפגשים עם הים-  הירוק עם הכחול העמוק. מנקודות  התצפית המרהיבות נראה גם  גינות מקסימות עם פרחים  צבעוניים. נמשיך לפארק הטבעי של רביירה דו  קלדייוש  ובו נחל מקסים שלאורכו תחנות קמח עתיקות  מסורתיות, פרחי הורטנזייה גדולים וכחולים ומפל יפה שכינוי החיבה שלו "ההינומה". נמשיך לאזור בו נראה  את מטעי תה היחידים באירופה ,ונבקר במפעל תה של גוראנה  בו נוכל לראות את התהליכים שעוברים העלים  עד הגעתם לכוס התה. נטעם מיני תה שונים ובתום הביקור נחזור למלוננו


יום 11 I פונטה דלגדה – ליסבון – תל אביב 

מוקדם בבוקר ניסע לנמל התעופה, נטוס לליסבון, ומשם בטיסה ישירה חזרה לישראל


  • מסע זה מוקדש לזכרו של אריה שבתאי ז"ל איתו זכינו לבנות מסלולי טיולים רבים ברחבי העולם לשומרי מסורת בין השאר גם את המסע המופלא הזה.

  • ייתכנו שינויים במסלול בהתאם לטיסות, מזג האוויר, הוראות השלטונות ומיטב שיקולי המדריך לטובת  הטיול

bottom of page