top of page

מסע עומק מרתק בחבל טרנסילבניה והרי הקרפטים הרומנים - הטיול של שגית - 10 ימים

מסע עומק מיוחד ויוצא דופן אל רומניה, העיר עם שרשרת הרי הקרפטים המופלאה. עיר עשירה במצודות ובסיפורי ימי ביניים שעד עצם היום הזה מרחפת בה רוחו של הרוזן דרקולה. במסגרת הטיול המיוחד לרומניה נכיר את העיר בוקרשט ואתריה, נמשיך אל עיירות טרנסיבלניות מופלאות המשמרות עד עצם היום הזה את המסורת האוסטרו הונגרית של הסביבה דוגמת הערים סיביו וקלוז'. מכאן נמשיך אל האזורים שמחוץ למסלול התיירים השחוק ברומניה, נעלה דרך מכרות המלח של טורדה אל "בית הקברות" המיוחד ביותר באירופה, נכיר את כנסיות העץ של חבל מרמורש, נעלה בנסיעה עד לאגם האדום המרהיב ונקנח בנוף הררי מופלא של העיירה פויאנה בראשוב מכאן נמשיך בנסיעה אל בוקרשט דרך ארמון פלש, בעיירה הציורית סינייה ונשוב חזרה בטיסה לישראל. 


רוצים לשמוע על הטיולים בתפירה אישית שלנו?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אחד מהנציגים שלנו יצור איתך קשר בהקדם

מסלול הטיול

יום 1 I  תל אביב - בוקרשט 

נצא אל נמל התעופה ומכאן נעלה על  טיסה ישירה מתל אביב לבוקרשט. עם הנחיתה בשעת לילה מאוחרת, נצא ללינה בעיר בוקרשט. אותה נכיר לעומק ביום המחרת (לא כולל א.ערב) 


יום 2 I בוקרשט ואתריה

הבוקר, לאחר התאוששות מהטיסה, נתעורר בנחת בבוקרשט נצא לסיור היכרות עם העיר: את הבוקר נפתח בנקודת תצפית יפה המשקיפה על העיר - ממרחק מה מהעיר על גבעה החולשת על כל החלק המרכזי בה נכיר את הכרך הסואן של בוקרשט, את מבניה הקולוניאליים המרשימים וגם את המבנים הסובייטים משהו...  מכאן נמשיך אל מרכז העיר של בוקרשט: נחלוף על פני כיכר המהפכה ונשמע את סיפור המהפכה כנגד הרודן הרומני ובת זוגו - ניקולאי צ'אושסקו בשנת 1989. נמשיך אל קשת הניצחון המציינת את ניצחון בעלות הברית על גרמניה הנאצית במלחמת העולם הראשונה. נערוך מסלול הליכה קצר בפארק האיחוד הרומני, גן ציבורי יפהפה מעין ריאה ירוקה של העיר ונכנס לביקור בהיכל העם - בניין הפרלמנט הגדול ביותר בעולם ומזכרת נצח לימי שלטונו של הרודן צ'אושסקו. נסתובב בין חדריו המרהיבים ונכיר מעט את הפוליטיקה הרומנית. לאחר הסיורים בעיר בוקרשט הנאה, נצא בנסיעה אל העיר קורטאה דה ארגש ללינה. 


יום 3 I בוקרשט - קוארטה דה ארגש -  טראנס פאגארשן - סיביו 

הבוקר נסייר מעט בעיירה קורטיאה דה ארגש ונעלה בנסיעה צפונה שם נפגוש את רכבי השטח הקטנים איתם  נמשיך בנסיעה נופית מרהיבה צפונה דרך חציית רכס הפאגרש - הטראנספאגאראש הוא הכביש הנופי היפה ביותר ברומניה. הוא חוצה את הרי פאגאראש שהם חלק מהקרפטים הדרומיים בה נמצאת הפסגה הגבוהה ביותר ברומניה (2544 מ'). סלילת הכביש עתיר הפיתולים הייתה מבצע הנדסי מדהים שעלה בלא מעט קורבנות. נעלה אל אגם בילה האלפיני. נעבור במנהרה החצובה בהר ונצא אל צידו השני של הרכס. ירידה ארוכה תביא אותנו אל אגם וידרארו ואל סכר הענק שגובהו 166 מ' על הנהר ארג'ש. נמשיך ונגיע אל העיר סיביו. כאן נהלך בין בתי הקפה ושפע המסעדות של מרכז העיר. נכיר את הכיכר הגדולה ואת הכיכר הקטנה ונחצה אחד אחד את גשר השקרנים, גשר ממנו על פי המסורת נופלים מטה כל דוברי השקר והיות ואנחנו אנשים שתמיד אומרים אמת, נעבור מהגשר אל צידו השני ונתרשם שם מכל אותם מבני התפילה האורתודוקסים והקתולים בעיר והבנייה הקולוניאלית המרשימה של העיר. לינה וארוחת ערב בסיביו. 


יום 4 I סיביו - מערת המלח - קלוז' 

הבוקר נעזוב את סיביו בהמשך מסענו מערבה והפעם נכנס אל תוככי חבל טרנסילבניה ההיסטורי: תחנתנו הראשונה תהיה בעיר אלבה יוליה, עיר היסטורית יפהפייה בה נשקיף על מבצר העיר וקתדרלת הכתר. המבצר הוא מבנה עתיק המתאר את התרבות ההיסטורית של החבל וקתדרלת הכתר היא המקום בו נערכו טקסי ההכתרה של מלכי רומניה. לא נוותר על ביקור בבית הכנסת הקטן של העיר, המספר את סיפור תושביה היהודיים של האזור ומכאן נמשיך לאחת מפינות החמד היפות והמרתקות ברומניה, מכרות המלח של קניון טורדה. כאן נרד אל מכרות המלח נתרשם מפסגות המלח העצומות, נכיר את בריכת המים המלוחים, מגרשי הספורט והמסעדות שבתוך המנהרה ונכיר את האטרקציה התיירותית הנדירה. מכאן נמשיך לעיר נוספת, עיר הנחשבת לבירת מחוז טרנסילבניה, הקרובה יותר היסטורית אל הונגריה השכנה, העיר קלוז', בה נצא לסיור במרכז העיר ההיסטורי ונצא יחד לארוחת ערב הונגרית מסורתית בלתי נשכחת. לינה וארוחת ערב בקלוז' נאפוקה. 


יום 5 I קלוז' נאפוקה - ביארטן - צלניק - רושיה - ביאטה - טורדה 

הבוקר נעזוב את קלוז' נאפוקה, הממוקמת למרגלות חבל האפוסן, המהווה חלק מרכס הרי הקרפטים הרומניים ונצא בנסיעה אל העיירה ההיסטורית ביירטאן, הממוקמת בלב מחוז טרנסילבניה. עם ההגעה אל העיר נערוך סיור קצר בעיר היפה ונמשיך אל מוזיאון הקריסטלים, אתר מרהיב המציג אוסף ייחודי ויוצא דופן של קריסטלים ואבני חן מרחבי העולם. לאחר הסיור במוזיאון נמשיך אל העיירה הקטנה במחוז מרמורש בטרנסילבניה, העיירה ספנצה, כאן בקצה העיירה ממוקם לו "בית הקברות הצבעוני", אחד מבתי הקברות המיוחדים והשונים בעולם: בית קברות המכיל ציורים מיוחדים וקומיים אודות האנשים הקבורים מתחת למצבות והמסע של אותם מתים אל העולם הבא. מכאן נמשיך ונסייר באזור מרמורש, בינות הכפרים הקטנים והנידחים שבדרך. נחלוף גם על פני כפרים צועניים קטנים עד הגיענו אל העיירה סיגט, עיירת גבול הממוקמת בסמיכות לגבול האוקראיני, בה נבקר במוזיאון שהוקם על ביתו של אלי ויזל, הסופר והמחבר הרומני יהודי המזוהה עם זכרון השואה והמרדף אחרי הצוררים הנאצים לאחר מלחמת העולם השנייה. מוזיאון המוקדש לאישיות המופת היהודית נכיר לעומק את סיפור שואת יהודי רומניה ואת פועלו של אלי ויזל ז"ל, המוכר כיום ברחבי העולם. לאחר הסיורים באזור נשאר ללינה וארוחת ערב באזור. 


יום 6 I ביסטריצה - כנסיות העץ קמפלונג מולדובאסק - ראדוטש - מופע פולקלור משולב בארוחת ערב

יום נפלא ומיוחד לפנינו: הבוקר נצא למסלול הליכה רגלי בהרי הקרפטים הירוקים והצוננים ונערוך טיפוס אל מעבר ההרים הציורי, הביסטריצה, במסלול הליכה נעים ומרענן בנוף מופלא והררי. כאן יאסוף אותנו האוטובוס ונמשיך בנסיעה אל העיירה קמפלונג מולדובאסק, עיירה ציורית במחוז סוצ'אבה בה נמצא אתר שימור מרתק של יונסקו, כנסיות העץ הייחודיות הממוקמות למרגלות הרי הקרפטים ומהווים בסיס יציאה למסלולי הליכה באזור. לאחר הסיור בכנסיות העץ נמשיך אל העיירה ראדוטש הממוקמת גם היא למרגלות ההרים, נתמקם במלון ונצא יחד לארוחת ערב בלתי נשכחת משולבת במופע פולקלור המשלב שירה וריקודים של תושבי ההרים. 


יום 7 I המנזר הצבוע בוורונץ - ביתו של פופה ניקולה - עיירת הבעל שם טוב - קמפולונג מלדובנסק 

הבוקר נמשיך לסיור בחבל הארץ המופלא הממוקם למרגלות הרי הקרפטים, אבל היום הסיור שלנו יהיה בדגש תרבות ואומנות: תחנתנו הראשונה במסע תהיה בבית המנזר הצבוע של וורונץ או כפי שכונה כאן בימים בהם חיו כאן יהודים רבים "הקפלה של המלך שטיבן", מבנה מצויר משנת 1547, המכיל תמונות מרהיבות וציוריות המספרות את סיפורי התנ"ך ואת האגדות היהודיות שנעו כאן במרחב לאורך השנים. מכאן נמשיך אל ביתו של פופה ניקולה, הממוקם בכפר ואטרה מולדוביצה, ביתו של ניקולה עשיר במסכות ופסלים מרהיבים אותם הוא יצר לאורך השנים המציגים את התרבות והמסורת העממית של רומניה. לאחר הסיור בבית האמן נמשיך אל מנזר הנשים הפורה, מנזר הממוקם בסמיכות לעיירה קמפולונג מלדובנסק, מנזר שזכה לתהילה בזכות סדנת העבודה של הנשים בה המייצרות מוצרי אומנות יפים ומיוחדים הנעשים בעבודת יד הכוללות יצירות טקסטיל ואיקונות. לאחר הסיור בסביבות העיירה נתמקם במלון ונצא להכיר את העיירה בה חי תקופה מסוימת אבי תורת החסידות הרב ישראל בעל שם טוב, בזכות חייו ופועלו של העיר משמרת עד היום העיירה הציורית את ההווי החסידי של תקופתו ובמסגרת הסיור נזכה לטעום מטעמים חסידיים שחלק מאיתנו יזכירו מאכלים מבית אמא…


יום 8 I בית הכנסת של הבעש"ט - האגם האדום - בארשנה 

את הבוקר נפתח בסיור בבית הכנסת של הבעש"ט, בית המשמש עד עצם היום הזה אתר עלייה לרגל לתלמידיו ומאמיניו של החסיד. מכאן נמשיך ונטפס בדרך העולה דרך קניון טבעי ומרהיב למרגלות הרי הקרפטים המתנשאים לגובה רב בנסיעה נופית מהפנטת עד הגיענו אל אזור האגם האדום, אגם טבעי שנוצר כתוצאה מרעידת אדמה חזקה שהתרחשה באזור במהלך המאה ה19 בעקבות רעידת האדמה נפער לו אגם המהווה היום אזור טבעי למסלולי הליכה רגליים, פיקניקים ופעילויות מים. מכאן נמשיך אל העיירה בארשאנה המפורסמת בכנסיית העץ המפורסמת שלה, אחד ממנזרי העצים המפורסמים ברומניה כולה המארח את הציורים המרהיבים ביותר במדינה ובו אפשר לצפות במסורת המקומית ולהתרשם מעבודת האומנים המסורתית ומוצרי העץ הנמכרים בסמוך למנזר העץ.  לאחר הסיורים באזור נשאר ללון באזור בארשאנה. 


יום 9 I בארשנה - סיגישוארה - פויאנה בראשוב

הבוקר נעזוב את בארשנה ונמשיך בנסיעה מזרחה הפעם אל עירו של ולאד צפש, או כפי שהוא מוכר בספרות הבריטית הרוזן דרקולה, העיר סיגישוארה. עיר זו נחשבת לאחת הערים היפות והמרתקות ברומניה היא יעד פופולארי לתיירים הזוכים לשוב בה אל ימי הביניים באירופה. בעיר העתיקה של סיגישוארה שנוסדה במאה ה12 אפשר להתרשם ממגדל השעון המפורסם. מבית הכנסת היהודי, לראות ולהכיר מבחוץ את ביתו של ולאד צפש, הלא הוא הרוזן דרקולה ולשוטט ברחובות העיר שעדיין מזכירים את הערים העתיקות באירופה על שלל בעלי המלאכות וחברי הגילדות המקומיות. לאחר הסיור בסיגישוארה היפה נעפיל אל עיירת הסקי פויאנה בראשוב הממוקמת בואכה אל הקרקס הקרפטי הגדול, תופעת טבע הררית מיוחדת ויפה. כאן ממש בלב ההרים נשאר ללינה וארוחת ערב.  


יום 10 I בראשוב - סינאייה - בוקרשט - תל אביב 

הבוקר נספיק עוד לנשום מעט אוויר הרים צלול כיין ונצא בנסיעה אל העיר בראשוב הממוקמת למרגלות ההרים ברום של 1,200 מטר מעל פני הים כאן נצא לסיור היכרות עם העיר היפה: נסתובב בכיכר הגדולה, נתרשם מן הכנסייה השחורה המרהיבה, נספיק לשתות עוד כוס קפה באחד מבתי הקפה בעיר ונמשיך בנסיעה דרומה אל העיר סינייה, העיר בה נמצא הארמון המלכותי הרשמי ארמון פלש, לא ברור מדוע דווקא כאן בעיירה הקטנה הזו בחרה המשפחה המלכותית למקם את ארמונה. אבל ללא ספק שלנופים המרהיבים בסביבות סינאייה הייתה השפעה על הבחירה באזור זה. נסייר בארמון ולאחר הביקור נצא בנסיעה דרומה אל נמל התעופה של בוקרשט, כאן נעצור במרכז קניות מקומי לפני שובנו הביתה.  בשעות הערב נמריא מבוקרשט עם טיסה ישירה חזרה לתל אביב.

bottom of page